Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:58

07:28 15:24

21:04 12:39

5°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 26 km/h
70
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
201% normy
pm 10
158% normy
Jutro 8°C 0°C
Poniedziałek 4°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Madonna di Campiglio. Raj zimowych sportów

Choć Madonna di Campiglio to miasteczko raczej niewielkie – żyje w nim nie więcej niż tysiąc osób – to już od dawna uchodzi za jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Europie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że odbywają się w nim co roku zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a okoliczne nartostrady liczą sobie 156 km i są w stanie w ciągu godziny obsłużyć przeszło 31 tys. osób. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie miłośnikom białego szaleństwa może zaoferować Madonna di Campiglio. O tym, z jakich jeszcze powodów warto je odwiedzić, piszemy poniżej.

Raj dla miłośników "białego szaleństwa"

Warto chyba zacząć od tego, że rozbudowana i znakomicie zaprojektowana infrastruktura - na którą, prócz świetnie utrzymanych nartostrad i 57 wyciągów, składają się snowpark o powierzchni 50 tys. m² i 40 km tras narciarstwa klasycznego - to niejedyna zaleta włoskiego miasteczka. Turystów przyciągają tu również przepiękne krajobrazy, bliskość zabytkowego Trydentu, który na przestrzeni wieków zasiedlany był m.in. przez Celtów, Rzymian, Longobardów i Habsburgów, oraz Lago di Garda, największe i zarazem najczystsze spośród wszystkich włoskich jezior (w jego bezpośrednim pobliżu znajduje się wiele kurortów turystycznych, źródła wód termalnych i liczące się na całym świecie winnice, w których uprawia się lokalną apelację winorośli).

Reklama

Nic więc dziwnego, że to właśnie w Madonna di Campiglio ekipy Scuderia Ferrari i Ducati Corse MotoGP organizowały przez ostatnie lata imprezę Wrooom, podczas której na okolicznych stokach i trasach narciarskich można było spotkać przedstawicieli i kierowców obu drużyn (bywali tu m.in. Michael Schumacher, Felipe Massa i Fernando Alonso), rywalizujących ze sobą nierzadko w czasie jedynych w swoim rodzaju zawodów na śniegu. W kurorcie startuje również co roku legendarny, trzydniowy rajd Stella Alpina, którego uczestnicy pokonują w swoich zabytkowych samochodach blisko 600-kilometrową trasę ciągnącą się przez jedne z najpiękniejszych przełęczy Dolomitów. To tutaj także dwa razy w historii sportu przebiegała trasa Giro d'Italia - jednego z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich świata.

Klejnot Dolomitów

Na swoją sławę miasteczko pracuje więc, jak widać, bardzo konsekwentnie. Sporą popularnością, co niewątpliwie warte wzmianki, cieszyło się jednak już w XVIII w. Gdy należało jeszcze do Austro-Węgier, wolny czas lubili w nim spędzać na przykład cesarz Franciszek Józef i jego żona, Elżbieta Bawarska, szerzej znana jako księżniczka Sissi (ducha dawnego cesarstwa daje się tu zresztą odczuć w sierpniu każdego roku, gdy miejscowi biorą udział w hucznych obchodach urodzin Franciszka Józefa).

Urodę regionu docenili również eksperci i urzędnicy, którzy zabiegali przez lata o wpisanie lokalnych, alpejskich pasm (a dokładniej: Dolomitów i grupy górskiej Adamello-Presanella) na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie mogło być jednak inaczej - zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że w pobliżu miasteczka położony jest nietknięty ludzką działalnością park przyrodniczy Adamello Brenta, słynący z wodospadów, alpejskich rzek i pradawnych lasów zamieszkiwanych przez dziką i rzadko w Europie spotykaną zwierzynę: niedźwiedzie brunatne, świstaki czy koziorożce alpejskie.

Ale Madonna di Campiglio - zwane też, nie bez przyczyny, "perłą Dolomitów" - przypadnie do gustu nie tylko amatorom przyrody i urokliwych krajobrazów. Powinno się także spodobać wszystkim miłośnikom włoskiej dolce vita. I rzeczywiście, słodki smak życia poznamy odwiedzając tutejsze restauracje (trzy z nich nagrodzono prestiżową gwiazdką przyznawaną przez redaktorów legendarnego przewodnika Michelin) czy sklepy z artykułami luksusowymi. Jeśli chcemy wiedzieć, co będzie się za jakiś czas nosiło w innych zakątkach Starego Kontynentu, powinniśmy też koniecznie zajrzeć do okolicznych butików, które - zupełnie jak w soczewce - skupiają w sobie wszystkie najnowsze modowe trendy.

Mekka dla narciarzy szukających wrażeń

Powróćmy jednak jeszcze na chwilę do narciarstwa. W Madonna di Campiglio poprowadzono bowiem 5 niezwykle wymagających tras oznaczonych kolorem czarnym, spośród których największą sławą cieszy się niewątpliwie dobrze oświetlona, 610-metrowa i czynna do późnych godzin nocnych Canalone Miramonti, na której w ostatnich latach rozgrywane były pucharowe zawody w slalomie pista Coppa del Mondo.

Widowiskowy, nocny slalom - organizowany tym razem pod nazwą 3Tre Audi Fis Ski World Cup - odbędzie się tu ponownie 8 stycznia 2020 r., a więc już za kilka tygodni. Będzie to jednak dopiero początek atrakcji. Emocjonujące wydarzenia potrwają tu bowiem aż do drugiej połowy kwietnia przyszłego roku. W tym czasie w Madonna di Campiglio odbędzie się m.in. Zimowy Maraton (zapowiedziany na 23-26 stycznia 2020 r.), czyli rajd samochodów zabytkowych wyprodukowanych przed 1968 r., Karnawał Habsburgów (planowany na 24-28 lutego 2020 r.) nawiązujący do czasów Franciszka Józefa czy wyścig w narciarstwie ski-tourowym organizowany w ramach ISMF-Ski Mountaineering World Cup Final (2-5 kwietnia 2020 r.).

Widać więc jak na dłoni, że Madonna di Campiglio tętni życiem przez cały rok, zapewniając odwiedzającym je narciarzom i wczasowiczom mnóstwo atrakcji i ogrom niepowtarzalnych wrażeń. Ale czy w przypadku europejskiej stolicy sportów zimowych mogłoby być inaczej? Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Artykuł powstał we współpracy z Trentino.


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama