Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:09

4:40 20:45

1:490:30

25°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 23°C
 • Ciśnienie 1010 hPa
 • Wiatr NNW 18 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
37
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
88% normy
pm 10
61% normy
Jutro 26°C 14°C
Niedziela 27°C 17°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Lewin Kłodzki i Homole, co warto zobaczyć?

Lewin Kłodzki to gmina położona w województwie dolnoślskim. Jej wielwiekowa tradycja związana jest z handlem. Władze gminy piszą że są kurortem powietrznym w sercu średniowiecznego państewka homolskiego, leżącym na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Trudno się z tym nie zgodzić. Lewin Kłodzki i okolica to spokojne miejsce, wręcz idealne na weekend.

Lewin Kłodzki

Osada nad Bystrą przy starym trakcie handlowym, związana z pobliskim gródkiem obronnym a później z zamkiem Homole. W XVIII w. znaczny ośrodek tkactwa, od poł. XV w. do roku 1945 miasto. Obecnie stolica gminy. Zachowany średniowieczny układ miejski z bardzo pochyłym rynkiem i licznymi okazałymi kamienicami (w tym jedna typu pałacowego, ostatnio często niszczona przez pożary, inna z wieżyczką zegarową), powyżej barokowy kościół św. Michała Archanioła z poźnorenesansową amboną z 1620 r. W okolicy linia kolejowa Kłodzko-Kudowa z wysokim (27 m) pięknym wiaduktem i tunelem, pokonuje malowniczymi zakolami znaczną różnicę wzniesień. W oddalonej o 2 km na południe dawnej osadzie letniskowej Miejski Lasek wodny ośrodek rekreacyjny na Klikawie, barokowa kaplica św. Jana Nepomucena z bardzo bogatym wyposażeniem, m.in. drewnianym ołtarzem z 1700 r., a powyżej niej kalwaria z żeliwnymi płaskorzeźbami – jedna z najlepiej zachowanych na Ziemi Kłodzkiej. W dawnej gospodzie pensjonat. Obecnie władze gminy reklamują się hasłem "kurort powietrzny w sercu średniowiecznego państewka homolskiego, leżący na skrzyżowaniu szlaków i kultur".

Homole, czyli Lewiński Zamek

Reklama

Już w końcu XIII w. istniała tu murowana strażnica graniczna, strzegąca jednej z odnóg szlaku bursztynowego, wiodącej przez przełęcz Polskie Wrota. Zamek był jednocześnie stolicą państewka feudalnego (Hummel) obejmującego okolice Dusznik, Lewina i dzisiejszej Kudowy. Zdobyty przez husytów w 1428 r. stał się na kilkadziesiąt lat ich siedzibą, później rezydowali tam rycerzerabusie. Opuszczony w końcu XVI w. popadł w ruinę. Do dziś na ostrym szczycie Gomoły stoją tylko resztki wieży z łamanego kamienia, do których prowadzi serpentyną dawna droga dojazdowa. Nad Bukowym Stawkiem u podnóża Gomoły na przełomie maja i czerwca łąki zamieniają się w królestwo róży kłodzkiej.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje