Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:42

4:25 20:42

19:174:19

24°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 26°C
 • Ciśnienie 1025 hPa
 • Wiatr ESE 9 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

27
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
66% normy
pm 10
43% normy
Jutro 27°C 15°C
Środa 29°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Kolorowe Jeziorka- wspólne dzieło człowieka i natury

Kolorowe jeziorka to cztery stawy znajdujące się u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Ostatnie jeziorko powstało około 20 lat temu, a wcześniej na miejscu "skarbu Ziemii Kamiennogórskiej" zlokalizkowane były sztolnie. Na ich miejscu natura wykształciła piękne zbiorniki z kolorową wodą. Czegoś takiego nie można przegapić!

Geneza Kolorowych Jeziorek

Tę inspirująca dla wyobraźni nazwę noszą stawki wypełniające wyrobiska dawnych kopalń na północnym skraju Rudaw Janowickich, powyżej wioski Wieściszowice. W połowie XVIII wieku rozpoczęto tu eksploatację pirytu oraz rud miedzi. Prace górnicze trwały do roku 1929, a po ich zakończeniu natura zaczęła odzyskiwać swoje władztwo. Woda, która z czasem wypełniła powstałe zagłębienia terenu i za sprawą zawartych w skałach i hałdach związków chemicznych nabrała intensywnej barwy, uzależnionej od minerałów zawartych w skałach. Idąc więc zielonym szlakiem z Wieściszowic w kierunku Wielkiej Kopy (870 m n.p.m.) mijamy kolejno Żółty Stawek (powstały wśród hałd), Purpurowe Jeziorko (największy ze zbiorników; tworząca go woda o rdzawym zabarwieniu jest w gruncie rzeczy bardzo słabym roztworem kwasu siarkowego), Błękitne Jeziorko (zwane też Turkusowym albo Szmaragdowym powstało w miejscu wydobycia pirytów) i Zielony Stawek (zanikający w czasie większej suszy, nazywany też Czarnym Jeziorkiem). Wśród wyrobisk i w otaczającym je lesie znajduje się sporo starych dróg i ścieżek zachęcających do zanurzenia się w zieleni.

Dojazd i parking

Reklama

Jadąc drogą wojewódzką nr 328 przez Marciszów należy wypatrywać kierujących na zachód drogowskazów na Janowice Wielkie. Po przejechaniu około 500 m należ y skręcić w lewo w stronę miejscowości Wieściszowice. Na skrzyżowaniu przy sklepie odbijamy w lewo na nieco węższą drogę pod górę. Dojazd ułatwiają znaki kierunkowe. Podleśny parking znajduje się powyżej zabudowań Wieściszowic, przy głównej drodze pnącej się w stronę Wielkiej Kopy, na skraju lasu.Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama