Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:29

5:18 20:03

8:5921:46

18°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1011 hPa
 • Wiatr SW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  7
  Neutralne

  Warunki pogodowe bez wpływu na występowanie dolegliwości

 • Dla astmatyków
  8
  Dobre

  Dobre warunki dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
56% normy
pm 10
37% normy
Jutro 26°C 15°C
Czwartek 26°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia, czyli Dolny Śląsk jakiego nie znasz!

Jaskinia Niedźwiedzia to miejsce które musi odwiedzić każdy fan tych form geologicznych! Przez kontakt metamorfizmu, który zachodzi w jej okolicach, na wyciągnięcie ręki są tam żadkie minerały, najbogatsza w Polsce szata naciekowa, a w 1966 roku znaleziono tam kości zwierząt z epoki lodowcowej. Stąd wzięła się nazwa jaskini- "Niedźwiedzia". Ze znalezisk wynika że była najliczniej zamieszkiwana przez niedźwiedzia jaskiniowego. Obecnie jest dobrze przygotowana na wizyty turystów. Nieopodal znajduje się wieś Kletno o daleko sięgających tradycjach górniczych.

Kletno

Wieś w dolinie Kleśnicy w Masywie Śnieżnika, od XIII w. Ośrodek górniczy, a obecnie coraz bardziej popularne letnisko. Skomplikowana budowa geologiczna (kontakt gnejsów, łupków i marmurów) sprzyja bogatemu okruszcowaniu. W soczewach wapieni rozwinęły się zjawiska krasowe. Występuje tu ok. 60 minerałów, ciekawe okazy znaleźć można zwłaszcza na licznych hałdach i na drogach – urobek z kopalń i kamieniołomów stosowano jako tłuczeń drogowy. Po kopalniach rud żelaza, srebra, miedzi i uranu, a także fluorytu pozostało ok. 40 km nieczynnych podziemnych wyrobisk (z których zdecydowana większość powstała w latach 1948-1953, gdy w ramach tzw. Kopalni Kowarskich pozyskiwano tu uran na potrzeby Związku Radzieckiego). Po zaprzestaniu eksploatacji złóż metodą głębinową, do lat 90-tych XX w. w tutejszych kamieniołomach wydobywano marmur.

Jaskinia Niedźwiedzia

Reklama

Powyżej wsi znajduje się wejście do Jaskini Niedźwiedziej – największej z sudeckich jaskiń (znane korytarze i sale mają długość ok. 2,5 km). Odkryto ją przy okazji robót strzałowych w kamieniołomie marmuru w 1966 r. Nazwa pochodzi od znalezionych wtedy wielu kości zwierząt z epoki lodowcowej, głównie niedźwiedzia jaskiniowego. Kamieniołom wkrótce zamknięto, jaskinię gruntownie zbadano, a w 1983 r. udostępniono zwiedzającym (trasa turystyczna liczy ok. 400 m długości). Jaskinia rozwinęła się w wapiennej soczewie w łupkach krystalicznych i paragnejsach na 3 poziomach, z których udostępniono fragment środkowego. Jaskinia posiada bardzo bogatą szatę naciekową – występuje tu większość znanych form kalcytowych, w tym kaskady o wys. do 40 m. Poza tym misy martwicowe i liczne znaleziska kostne czynią ją wielką atrakcją turystyczną. Najlepiej przyjechać tu wczesną wiosną, gdy przez jaskinię płynie najwięcej wody. Do wielkiej sensacji doszło w 2012 roku, kiedy to grupa wrocławskich speleologów odkryła niezbadane dotąd odcinki jaskini. W wyniku eksploracji natrafiono na nową jaskinię (ponad 100 metrów długości), która przez wielu uznawana jest za jedną z ładniejszych w Europie. W pawilonie wejściowym ciekawa ekspozycja z rekonstrukcją szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego i sala audiowizualna (w ofercie pokaz filmu o jaskini).Jaskinia Niedźwiedzia wraz z otoczeniem stanowi rezerwat przyrody. Od parkingu prowadzi tu ścieżka przyrodnicza prezentująca zjawiska krasowe.

Przy drodze do Siennej (ok. 1 km od parkingu) znajduje się Sztolnia Fluorytowa nr 18 dawnej kopalni uranu. Położona w najwyższym jej poziomie, z odrębnym systemem korytarzy, została udostępniona do zwiedzania w roku 2002; jest bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego (podczas zwiedzania turyści narażeni są na dawkę promieniowania znacznie mniejszą niż przy jednym zdjęciu RTG). Na dobrze oświetlonej trasie o długości ok. 200 m obejrzeć można wystąpienia fluorytu, kwarcu i innych minerałów, ekspozycję narzędzi górniczych, starych map kletnieńskich wyrobisk a także kufli piwnych.

W kamieniołomie przy sztolni mieści się Park Linowy. Nieopodal parkingu „jaskiniowego”, w domu przerobionym z kopalnianego magazynu znajduje się Muzeum Ziemi ze sporą kolekcją minerałów (mniejscowych i ezgotycznych), skał i skamieniałości. Okazy pochodzą głównie z okolic Kletna, są jednak i obce – jak choćby skamieniałe gniazdo z jajami dinozaura (sprzed 80 milionów lat – jedyny taki okaz w Polsce), odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, skamieniałe pnie drzew z okolic Nowej Rudy, piękne krzemienie pasiaste.

Między Starą Morawą i Kletnem stoi podźwignięty z ruiny wapiennik Łaskawy Kamień – zabytek i miejsce wielu wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, spotkań z pisarzami i artystami. Można zapoznać się tam z ciekawą konstrukcją pieca i technologią wypalania wapna, podziwiać okolicę z tarasu widokowego, odpocząć w ogrodzie japońskim.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Jaskinia Niedźwiedzia | Dolny Śląsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje