Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:06

7:15 17:25

17:285:15

8°C
 • Deszcz
 • Odczuwalna 2°C
 • Ciśnienie 996 hPa
 • Wiatr W 18 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  1
  Łamie w kościaciach

  Fatalna pogoda dla osób z chorobą reumatyczną

 • Dla astmatyków
  7
  Neutralne

  Warunki raczej bez wpływu na występowanie duszności

26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
63% normy
pm 10
43% normy
Jutro 8°C 2°C
Czwartek 11°C 5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Janowiec i Magiczne Ogrody, czyli okolice Kazimierza Dolnego

Janowiec to wieś w pobliżu Kazimierza, położona na przeciwległym, lewym brzegu Wisły. Dzięki przeprawie promowej możliwy jest dojazd z Kazimierza lub szosą od strony Puław. Na tej samej trasie znajdują się Magiczne Ogrody, czyli idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Będąc w okolicy Kazimierza Dolnego warto odwiedzić te miejsca.


JANOWIEC

Reklama

Przeprawa przez Wisłę odbywa się promem linowym „Janowiec” (dawniej „Gelderlan”) od kwietnia do listopada (w zależności od stanu wody), co 30 minut. Prom kursuje niezależnie od liczby pasażerów. Po stronie Janowca przystań promu położona jest w rozległych wiklinowych zaroślach, w odległości 2 km od wsi, do której prowadzi droga biegnąca wzdłuż wapiennej skarpy. Centrum wsi charakteryzuje się ciekawym rynkiem z wyróżniającym się gotyckim kościołem pw. św. Małgorzaty. We wnętrzu świątyni manierystyczny nagrobek rodziny Firlejów – fundatorów zamku, dzieło słynnego architekta Santi Gucciego.

Górujący nad zabudowaniami Janowca średniowieczny zamek powstał w latach 1508-1526. Z warownią związani byli wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino (renesans), Giovani Battista Falconi i Tylman z Gameren (barok). Właścicielami zamku była rodzina Firlejów, która pod koniec XVI wieku przekazała warownię rodzinie Tarłów, ci zaś dokonali licznych modyfikacji w bryle budynku. W czasie potopu szwedzkiego zamek został częściowo zniszczony.

Od 1975 r. obiekt jest w rękach Muzeum Nadwiślańskiego. Do zwiedzania udostępniony jest: taras widokowy od strony południo-ej, pozwalający podziwiać malowniczą pradolinę Wisły, dziedziniec, krużganki, część Domu Północnego oraz strzelnica. Ponadto, w Domu Północnym oraz w Budynku Bramnym mieszczą się wystawy stałe dotyczące historii, rozbudowy oraz konserwacji. W pobliskim parku zespół budynków wiejskich: dwór z Moniak (XVIII wiek), stodoła z Wylągów (XIX wiek) i spichlerz z Podlodowa.

MAGICZNE OGRODY

Magiczne Ogrody to rodzinny park tematyczny usytuowany nieopodal  drogi  łączącej Puławy z Janowcem. Na powierzchni ośmiu hektarów powstał niezwykle barwny świat pełen tajemniczych istot. Park podzielony jest na krainy, po których możemy swobodnie podróżować ciesząc zmysły pięknem otoczenia. Kilkaset gatunków roślin sprzyja wypoczynkowi. Dla zwiedzających przygotowywane są różnorodne niespodzianki. Dzieci maja możliwość zabawy i nauki, rozwijają swoje zmysły i wyobraźnię. Dom Czarodzieja, Marchewkowe Pole czy Wodny Świat to jedynie początek atrakcji. Park zamieszkują wróżki Smużki, psotliwe Mordole  i skrzaty Bulwiaki, których osadę można zwiedzić jadąc kolejką. Sporą atrakcją jest zamieszkujący drzewo interaktywny Skrzat Kronikarz. W „Magicznych Ogrodach” jest około trzydziestu mówiących i śpiewających postaci, oraz wielu przebranych animatorów. Poza atrakcjami stałymi są też przedstawienia plenerowe i pokazy. Dla głodnych i spragnionych czeka bogata oferta gastronomiczna oraz sklep z oryginalnymi pamiątkami. Obiekt przystosowany jest do wizyt osób niepełnosprawnych również niewidomych.

Adres: Magiczne Ogrody; Trzcianki 92 koło Janowca; www.magiczneogrody.com

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Kazimierz Dolny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje