Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:49

4:15 21:00

11:080:54

22°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr W 9 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
32% normy
Jutro 28°C 16°C
Czwartek 31°C 12°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Janowiec i Magiczne Ogrody, czyli okolice Kazimierza Dolnego

Janowiec to wieś w pobliżu Kazimierza, położona na przeciwległym, lewym brzegu Wisły. Dzięki przeprawie promowej możliwy jest dojazd z Kazimierza lub szosą od strony Puław. Na tej samej trasie znajdują się Magiczne Ogrody, czyli idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Będąc w okolicy Kazimierza Dolnego warto odwiedzić te miejsca.


JANOWIEC

Reklama

Przeprawa przez Wisłę odbywa się promem linowym „Janowiec” (dawniej „Gelderlan”) od kwietnia do listopada (w zależności od stanu wody), co 30 minut. Prom kursuje niezależnie od liczby pasażerów. Po stronie Janowca przystań promu położona jest w rozległych wiklinowych zaroślach, w odległości 2 km od wsi, do której prowadzi droga biegnąca wzdłuż wapiennej skarpy. Centrum wsi charakteryzuje się ciekawym rynkiem z wyróżniającym się gotyckim kościołem pw. św. Małgorzaty. We wnętrzu świątyni manierystyczny nagrobek rodziny Firlejów – fundatorów zamku, dzieło słynnego architekta Santi Gucciego.

Górujący nad zabudowaniami Janowca średniowieczny zamek powstał w latach 1508-1526. Z warownią związani byli wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino (renesans), Giovani Battista Falconi i Tylman z Gameren (barok). Właścicielami zamku była rodzina Firlejów, która pod koniec XVI wieku przekazała warownię rodzinie Tarłów, ci zaś dokonali licznych modyfikacji w bryle budynku. W czasie potopu szwedzkiego zamek został częściowo zniszczony.

Od 1975 r. obiekt jest w rękach Muzeum Nadwiślańskiego. Do zwiedzania udostępniony jest: taras widokowy od strony południo-ej, pozwalający podziwiać malowniczą pradolinę Wisły, dziedziniec, krużganki, część Domu Północnego oraz strzelnica. Ponadto, w Domu Północnym oraz w Budynku Bramnym mieszczą się wystawy stałe dotyczące historii, rozbudowy oraz konserwacji. W pobliskim parku zespół budynków wiejskich: dwór z Moniak (XVIII wiek), stodoła z Wylągów (XIX wiek) i spichlerz z Podlodowa.

MAGICZNE OGRODY

Magiczne Ogrody to rodzinny park tematyczny usytuowany nieopodal  drogi  łączącej Puławy z Janowcem. Na powierzchni ośmiu hektarów powstał niezwykle barwny świat pełen tajemniczych istot. Park podzielony jest na krainy, po których możemy swobodnie podróżować ciesząc zmysły pięknem otoczenia. Kilkaset gatunków roślin sprzyja wypoczynkowi. Dla zwiedzających przygotowywane są różnorodne niespodzianki. Dzieci maja możliwość zabawy i nauki, rozwijają swoje zmysły i wyobraźnię. Dom Czarodzieja, Marchewkowe Pole czy Wodny Świat to jedynie początek atrakcji. Park zamieszkują wróżki Smużki, psotliwe Mordole  i skrzaty Bulwiaki, których osadę można zwiedzić jadąc kolejką. Sporą atrakcją jest zamieszkujący drzewo interaktywny Skrzat Kronikarz. W „Magicznych Ogrodach” jest około trzydziestu mówiących i śpiewających postaci, oraz wielu przebranych animatorów. Poza atrakcjami stałymi są też przedstawienia plenerowe i pokazy. Dla głodnych i spragnionych czeka bogata oferta gastronomiczna oraz sklep z oryginalnymi pamiątkami. Obiekt przystosowany jest do wizyt osób niepełnosprawnych również niewidomych.

Adres: Magiczne Ogrody; Trzcianki 92 koło Janowca; www.magiczneogrody.com

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: Kazimierz Dolny

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje