Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:47

04:57 20:27

23:47 14:34

15°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
40% normy
pm 10
32% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Jak zachować się w czasie burzy, gdy jesteś poza domem?

Burza to jedno z najpiękniejszych, ale i najbardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Jak zachować się, gdy nawałnica z piorunami zastanie nas poza domem?

Jeżeli w czasie burzy znajdujesz się w mieszkaniu, to możesz założyć, że jesteś względnie bezpieczny. Oczywiście należy zamknąć wszystkie okna i drzwi zewnętrzne, nie siedzieć w ich pobliżu (nawet, gdy są zamknięte) i wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Inaczej sytuacja ma się, gdy nawałnica zaskoczy cię w czasie górskiej wędrówki, spaceru w lesie, wycieczki nad rzeką czy jazdy samochodem. W takich sytuacjach nieodpowiednie zachowanie może mieć poważne, nawet śmiertelne, skutki.  

Pamiętaj, że burza niebezpieczna jest od chwili, gdy tylko zobaczysz błyskawice. Jeszcze nie musi padać, by twoje życie i zdrowie było zagrożone. Zapamiętaj, że gdy widzisz błyskawice, ale nie słyszysz jeszcze grzmotów, burza jest około 70 kilometrów od ciebie. Gdy słychać już ciche pomruki, to znak, że nawałnica jest w promieniu około 25 kilometrów. Starym, sprawdzonym sposobem na oszacowanie odległości epicentrum burzy jest policzenie sekund między błyskiem a grzmotem. Wyliczoną liczbę sekund między błyskiem a grzmotem, trzeba podzielić przez trzy. W ten sposób otrzymamy odległość burzy od miejsca naszego pobytu w kilometrach.

Reklama

Burza w górach

Warunki pogodowe w górach potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wychodząc na szlak w pełnym słońcu, musisz liczyć się z tym, że za moment może spotkać cię rzęsista ulewa, wichura lub burza. 

Gdy niebo zaczynają rozświetlać błyskawice, powinieneś jak najszybciej zejść do schroniska lub innego solidnego budynku. Unikaj chronienia się w wiatach czy szopach. Absolutnie nie stój pod drzewami. Niektóre z nich, jak na przykład lipa, przewodzą prąd. Odsuń się też od linii energetycznych. W miarę bezpieczną osłonę przed deszczem mogą dać mosty i przepusty drogowe. W ostateczności możesz schronić się w głębokim rowie. Jeśli nie ma żadnego schronienia, a gradobicie dopadnie cię na przykład na otwartej, górskiej łące, skul się i zasłoń głowę rękoma.

Co zrobić, gdy burza zaskoczy cię na jeziorze? Zobacz

Burza nad rzeką/jeziorem

Burza, która zaskakuje w czasie pobytu nad rzeką czy jeziorem latem nie należy do rzadkości. Może być tak samo niebezpieczna jak ta szalejąca w górach. Jeżeli zauważysz nadchodzącą burzę, zrezygnuj z żeglowania. Jeśli jesteś na łódce, koniecznie zawiń do portu. 

W czasie nawałnicy nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Pływasz w jeziorze lub rzece? By nie narazić swojego życia i zdrowia, wyjdź z wody, gdy tylko usłyszysz pierwsze grzmoty. Natychmiast wyjmij także z wody wędki i nie trzymaj ich w ręku ani nie zarzucaj. Daleko od siebie odrzuć także wszystkie metalowe przedmioty. Absolutnie nie chowaj się pod drzewami! Jeśli dookoła znajduje się tylko otwarty teren, przystań, złącz stopy i kucnij. Siadanie czy leżenie na ziemi jest niebezpieczne. Równie groźne jest rozmawianie przez telefon komórkowy.

W samochodzie

Wbrew pozorom samochód jest bezpiecznym schronieniem przed burzą. Metalowa obudowa pojazdu, staje się klatką Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że jazda w czasie intensywnego wiatru, deszczu lub gradu nie należy do najbezpieczniejszych. 

Gdy rozpęta się burza, lepiej zjechać na zaciszny parking lub przystanąć na poboczu. Absolutnie nie wolno parkować samochodu pod drzewami czy w pobliżu słupów elektrycznych. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy