Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:19

07:04 16:35

20:30 09:26

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1045 hPa
  • Wiatr SE 7 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
64% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

​Jak podróżować autostopem?

W ostatnich latach tanie podróżowanie staje się coraz bardziej popularne. Młodzi ludzie robią wszystko, by jak najbardziej zminimalizować wakacyjne koszty, a przy okazji zapewnić sobie możliwość przeżycia przygody życia. O czym powinniśmy pamiętać wybierając się w podróż autostopem?

Bez pośpiechu, bez większych planów i z niemal zerowym budżetem - podróżowanie autostopem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie każdy jednak ma świadomość, że decydując się na wakacje w takiej formie, musimy być znacznie lepiej przygotowani. W innym wypadku wyjazd może okazać się katastrofą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prawdopodobnie każdy, kto choć raz próbował jazdy na stopa, spotkał się z tym argumentem. Mamy i babcie powtarzają nam, że podróż w jednym aucie z nieznajomym jest niebezpieczna i na każdym rogu czają się gwałciciele i mordercy, którzy tylko czekają aż wyciągniemy kciuk do góry. Gdyby faktycznie tak było, strach byłoby wyjść z domu. Na szczęście większość podróży autostopem przebiega zupełnie bezproblemowo. Jak jednak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas stopowania?

Reklama

Przede wszystkim, pakując się w podróż, nie zapomnijmy zabrać ze sobą naładowanych powerbanków. W miarę możliwości informujmy bliskich, gdzie jesteśmy i jakie są nasze plany. Jeśli nasz wewnętrzny głos mówi nam, że nie powinniśmy wsiadać do tego konkretnego samochodu - lepiej go posłuchać i poczekać na następną okazję. Warto też mieć kogoś, z kim będziemy podróżować. Choć we dwójkę ciężej jest złapać okazję, towarzystwo dodaje poczucia bezpieczeństwa. Kobiety powinny również uważać na krótkie, odsłaniające ciało ubrania. Nawet jeśli jest ciepło, zbyt kusa odzież może zostać zrozumiana opacznie.

Coś o czym wielu autostopowiczów zapomina to bezpieczeństwo w trakcie łapania okazji. Stojąc na poboczu autostrady, narażamy nie tylko siebie, ale również setki mijających nas kierowców. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się w pobliżu stacji benzynowej czy parkingu i bezpośrednie nawiązanie kontaktu z kierowcą. Jeśli jednak chcemy łapać stopa przy drodze, wybierzmy miejsce, w którym nie grozi nam kolizja z nadjeżdżającym pojazdem, a dopuszczalna prędkość jest na tyle niska, że kierowca chcący nas zabrać ze sobą bez problemu wyhamuje.

Kontrola w naszych rękach

Wsiadając do samochodu, nie powinniśmy kłaść się spać czy całkowicie poddawać się rozmowie z kierowcą. Ważne, by stale kontrolować to, w jaki sposób się przemieszczamy. Dobrze mieć ze sobą mapę - zarówno tę tradycyjną, jak i wersję elektroniczną. Wówczas łatwiej zorientujemy się, gdzie jesteśmy, dokąd podążamy i kiedy będzie najlepszy moment, by wysiąść.

Powinniśmy również zwracać uwagę na znaki i zjazdy z głównych dróg. Dobrze na samym wstępie dogadać się z kierowcą, jaką dokładnie trasą zamierza jechać. To może być jednak trudne ze względu na barierę językową, dlatego warto spróbować dogadać się na migi lub skorzystać z translatora. Mimo wszystko powinniśmy pozostać czujni i jednym okiem pilnować drogi przez całą podróż.

Jak złapać stopa?

Koronnym argumentem wszystkich przeciwników podróżowania autostopem jest, obok niebezpieczeństwa, czasochłonność tego rodzaju podróży. Ludzie wyobrażają sobie, że łapanie okazji trwa przynajmniej kilka godzin, w dodatku często kończy się fiaskiem i wymaga przesiadek. Nic bardziej mylnego! W zależności od miejsca, kraju i naszej prezentacji czas oczekiwania może się różnić. Zwykle jednak nie trwa to dłużej niż kilkanaście minut. Jeśli jednak mamy z tym problem, jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Jeśli będziemy wyglądali jak ponury żniwiarz, nikt nie zechce nas wziąć ze sobą, bo będziemy budzić podejrzenia. Dlatego ważne jest, by się uśmiechać i swoim zachowaniem wywoływać uśmiech u innych. Nie możemy jednak przesadzić, bo w innym wypadku ktoś może uznać nas za szaleńca.

Ważna jest również miła aparycja, higiena oraz schludne i czyste ubranie. Widok stereotypowego brudnego i śmierdzącego autostopowicza nie sprawi, że ktokolwiek zechce zaprosić nas do swojego samochodu. Prysznice są dostępne na większości stacji benzynowych, a do umycia zębów wystarczy nam jedynie odrobina butelkowej wody.

Dobrym pomysłem będzie wzięcie ze sobą odrobinę słodyczy czy pamiątek z Polski. To przekona kierowcę do brania ludzi na stopa i na pewno zaprocentuje w przyszłości. W dodatku będzie to miły gest wdzięczności dla kogoś, kto zaoferował nam swoją pomoc. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy