Góry Izerskie, w okolicy Szklarskiej Poręby

Czwartek, 20 lipca (10:42)

Zapraszam Cię do Raju dla narciarzy biegowych, Eldorada rowerzystów, Spełnienia marzeń astronomów, Inspiracji poszukiwaczy skarbów, marzycieli i poetów, czyli w... GÓRY IZERSKIE. Poniżej przedstawiamy największe atrakcje na wschodzie tego rejonu- w okolicy Szklarskiej Poręby.

1. ZŁOTY WIDOK

Jest to skalne urwisko opadające 20 m do doliny rzeki Kamiennej. Roztacza się stąd jedna z piękniejszych panoram zachodnich Karkonoszy. Skraj urwiska zabezpieczony jest barierkami, stoją tu drewniane ławeczki oraz kamienny postument z wykutym na nim napisem „Złoty Widok”. Rzeźba jest dziełem miejscowego twórcy Macieja Wokana i obok innych jej podobnych, znajdujących się w Szklarskiej Porębie jest jednocześnie znakiem turystycznym Magicznego Szlaku Ducha Gór. Szlak powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, prowadzi więc przez miejsca, które są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Na głazach znajdują się hologramy, będące częścią gry terenowej. By wziąć w niej udział, w miejscowym Centrum Informacji Turystycznej wystarczy zaopatrzyć się w materiały pomocnicze zwane „Księgą Skarbów”.

Reklama

2. CHYBOTEK

Jest to granitowa grupa skalna, w której jedna ze skał ułożona jest w taki sposób, że każdy, właściwie bezwysiłkowo może ją rozkołysać. Ponieważ Chybotek znajduje się na Magicznym Szlaku Ducha Gór i tutaj widnieje kamienny postument z odpowiednią na nim nazwą. Oczywiście, takie miejsce jak Chybotek nie może obyć się bez legendy. Ponoć skała zamyka wejście do komnaty pełnej cudownych skarbów… Jeszcze przed 1945 r. mieszkający tu Niemcy nazywali ją Misą Cukru, bo przypominała im z wyglądu cukierniczkę.

3. WYSOKI KAMIEŃ (1058 m.n.p.m)

W Izerach nie ma chyba miejsca, z którego roztaczałyby się równie rozległe widoki na całe Sudety Zachodnie z Karkonoszami w roli głównej, a także Pogórze Izerskie i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Można się tam dostać choćby od strony Zakrętu Śmierci, wędrując żółtym szlakiem turystycznym. Na szczycie naturalnym punktem widokowym jest grzebień strojących go skałek. Obok stoi malutkie schronisko wzniesione z drewna i kamienia. Pierwsze zbudowano tu przed ponad 170 laty (nie ma po nim śladu).

4. ZWALISKO (1047 m.n.p.m)

Usytuowane jest nieco na zachód od Wysokiego Kamienia przy czerwonym szlaku turystycznym. To szczyt usiany bardzo malowniczymi skałkami. Przed wiekami było to miejsce szczególnie oblegane przez Walończyków, którzy pozostawili na skałach tajemnicze znaki. Jeden z takich znaków wciąż tam jest!

5. NARZECZEŃSKI KAMIEŃ

Zdarzyło się to 21 grudnia 1721 roku. Dwoje narzeczonych wyruszyło ze Szklarskiej Poręby do Pobiednej, by tamtejszy pastor udzielił im ślubu. Zakochani wędrowali przez Góry Izerskie. Przypuszczalnie w drodze zaskoczyła ich śnieżyca, gwałtowny spadek temperatury, zeszli ze szlaku i schronili pod okapem skały, którą dojrzeli w wirującym śniegu. Tam wtuleni w siebie, zasnęli na wieki. Znaleziono ich dopiero na następny dzień, uśmiechniętych, choć pozbawionych życia. Nie byli jedynymi, którzy musieli wędrować do oddalonych kościołów ucieczkowych, zwanych też granicznymi, bo znajdujących się tuż przy granicy Śląska pozostającego w tym czasie we władaniu katolickich Habsburgów, nieprzychylnych ewangelikom. Z tego powodu trasę ich wędrówki nazwano Ślubną Drogą, a kamień, pod którym zginęli Narzeczeńskim Kamieniem.

6. WIECZORNY ZAMEK

To skała szczególnie ciekawa nie tylko ze względu na swój nietuzinkowy kształt, ale głównie z uwagi na związaną z nią legendę. Otóż według niej stanowi ona kryjówkę dla skarbu, który można stąd wydobyć - jak mawiają jedni - jedynie w Noc Świętojańską, jak twierdzą drudzy - nigdy nie wiadomo kiedy, w dodatku, nawet jeśli skała się otworzy nie każdy jest zdolny to dostrzec. Jej strome, pełne szczelin ściany przez cały rok zachęcają jednak śmiałków do ekscytujących poszukiwań.

7. KOPALNIA KWARCU "STANISŁAW"

Od dawna nie prowadzi się tutaj prac wydobywczych. O industrialnej przeszłości tego miejsca świadczą jednak liczne, pordzewiałe urządzenia przemysłowe, ułożone w kopy kwarcowe kamienie i miejscami iście księżycowy krajobraz. Nieco wyżej znajduje się ogromny kamieniołom, nazywany czasem "kamieniołomem w chmurach", jako że znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. i jest najwyżej położonym kamieniołomem w Polsce, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano wysokiej jakości kwarc wykorzystywany w przemyśle szklarskim, elektronicznym i hutniczym. Góra Biały Kamień, w której się znajduje, już od XIII w. znana była z występowania pięknych kryształów kwarcu, głównie mlecznych i różowych, a pierwszymi, którzy to odkryli byli oczywiście Walończycy wydobywający tu także kryształy górskie i ametysty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podróże

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
POLECANE zwiń