Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:59

7:06 17:36

15:340:45

17°C
 • Zachmurzenie małe
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr CLM 0 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
154% normy
pm 10
122% normy
Jutro 17°C 5°C
Sobota 13°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Giewont, o polskiej "górze narodowej"

Giewont to masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m.n.p.m. Góruje nad Zakopanem i jest z niego znakomicie widoczny. Wejście na szczyt daje radość i satysfakcję zdobywcy i każdy znajdzie tu wyzwanie dla siebie. Wielu kojarzy się z krzyżem na szczycie, oraz z papieżem Janem Pawłem II, ponieważ w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski papieski śmigłowiec zatoczył krąg nad jego ukochanymi Tatrami, a nad Giewontem zniżył się szczególnie. Góra ta cieszy się dużą popularnością w dużej mierze za sprawą pielgrzymek które wiele Polaków odbywa w to miejsce.

Są dwie koncepcje genezy słowa "Giewont". Pierwsza wiąże się z językiem niemieckim i ze słowem "gewand" co oznacza grupę skał, lub "gähwand" czyli "stroma skała". Druga propozycja pochodzenia nazwy ma związek z rodem rodziny Giewontów, która do dzisiaj żyje w Tatrach. Z górą powiązane jest dużo innych legend, jak choćby najsławniesza- o śpiącym rycerzu. Historia ta mówi o rycerzach śpiących w Tatrach, którzy obudza się w sytuacji gdy bezpieczeństwo Polski będzie zagrożone, i wtedy stanął w jej obronie. Wiąże sie to z tym że kształt Giewontu, gdy podziwiamy go z Zakopanego, przypomnina śpiącego rycerza. Warto podkreślić też, że w ścianach góry znandują się liczne jaskinie, co pobudza kreatywne myślenie. Od początku rozwoju turystyki tatrzańskiej Giewont był inspiracją dla pisarzy, poetów, malarzy. Nie od razu stał się on jednak najpopularniejszym celem wycieczek. Gwałtowny wzrost zainteresowania Giewontem wśród turystów przypada na 1901 rok i związany jest z postawieniem na jego szczycie 15-metrowego, żelaznego krzyża.

Krzyż

Reklama

Słynny krzyż znajduje się na szczycie Wielkiego Giewontu (1894 m. n.p.m) i został tam zamontowany 19 sierpnia 1901 roku przez mieszkańców Zakopanego jako uczczenie 1900 rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Monument ma wysokość 17,5 metra, z czego 2,5 metra znajduje się pod powierzchnią. Składa się z ok. 400 części o łącznej masie poniad 1800 kg. Krzyz został przywieziony w częściach wozami na Halę Kondratowa, a stamtąd ludzie wnieśli go na plecach na szczyt i tam go złożono i zamontowano. Do tego potrzebne było około 400 kg cementu, aby zmurować krzyż w górę, który został dostarczony w ten sam sposób co części na szczyt. Stawianie krzyża na Giewoncie, było więc dużym przedsięwzięciem dla mieszkańców Zakopanego, ponieważ niemal każdy w 1901 roku był w to jakiś sposób zaangażowany.

Którędy na Giewont?

Od strony północnej Giewont jest stromy i trudno dostępny, zbocza południowe są łagodniejsze. Najdogodniejsze szlaki do zdobycia Giewontu prowadzą dolinami Strążyską i Kondratową. Ze szczytu wspaniała panorama Zakopanego, Tatr Wysokich, Tatr Zachodnich i Podhala, aż po Babią Górę. Na szczyt wiodą trzy szlaki:

1.Niebieski: zaczyna się w Kuźnicach i biegnie przez Kalatówki oraz Przełęcz Kondracką. Czas wyjścia na szczyt to ok 2h 55min , a zejścia 2h 15min.

2.Czerwony i niebieski (dojście na szczyt): Dolina Strążyska- Polana Strążyska- Przełęcz na Grzybowcu- Przełęcz Kondracka. Czas zdobywanie szczytu jest nieco dłuższy- ok. 3h 15min.

3.Żółty i niebieski (dojście na szczyt): z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Przełęcz Kondracką. Planowany czas wędrówki : 3h 15 min.

Ostatnie ok. pół godziny każdej trasy wiodące niebieskim szlakiem jest dość niebezpieczne. Dla asekuracji turystów na tym odcinku zostały zamontowane łańcuchy.  Ze szczytu Giewontu Wielkiego rozpościera się piękna panorama. W dole znajduje się Zakopane, dalej Pasmo Gubałowskie, na zachodzie Babia Góra a obracając się w lewo: Tatry Zachodnie, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie a w oddali na północnym zachodzie Pieniny i dalej Gorce. To imponujący widok, którym można sycić oczy bez końca. Na szczycie często bywa tłoczno i dość trudno znaleźć tu dogodne miejsce do odpoczynku. Zejście odbywa się szlakiem jednokierunkowym – od zachodniej strony szczytu, ostro w dół trzymając się łańcuchów. W drodze powrotnej przy odpowiedniej widoczności krajobraz również jest bogaty. Północne stoki masywu Giewontu ze względu na duże różnice wysokości bezwzględnych (ściany skalne) cieszą się dużą popularnością wśród taterników. Jest to doskonałe miejsce do wspinaczki górskiej.

Jan Paweł II

Wielu turystom Giewont, a konkretniej krzyż na Giewoncie kojarzy się z papieżem Polakiem. Jan Paweł II uwielbiał Tatry. Zwiedził je wzdłuż i wszerz już w swojej młodości, lecz w późniejszych latach chętnie wracał w góry. Do jego ulubionych miejsc należały: Rusinowa Polana i Wiktorówki. W 1997 roku w trakcie pielgrzymki do Zakopanego podczas kazania powiedział: "Niech krzyż na Giewoncie przypomni o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, gdzie są nasze korzenie." Giewont był ostatnim miejscem w Tatrach odwiedzonym przez Jana Pawła II. W 2002 roku Papieski śmigłowiec zatoczył krąg nad jego ukochanymi Tatrami, a nad Giewont podleciał wyjątkowo nisko. Na szczycie byli wtedy turyści, a górale zapalili watry. Skała z Giewontu do dzisiaj znajduje się w ogrodach watykańskich. To dar górali dla Ojca Świętego, przywieziony w 2001 roku przez mieszkańców Zakopanego. Na pamiątkę papieża co roku w rocznicę jego śmierci o godzinie 21:37 górale oświetlają szczyt. W 2015 roku nie rozbłysnął, ponieważ nie pozwoliła na to pogoda.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje