Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:14

5:39 17:49

7:1621:17

-3°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna -4°C
 • Ciśnienie 1010 hPa
 • Wiatr ESE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

75
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Zanieczyszczone
pm 2.5
218% normy
pm 10
186% normy
Jutro 2°C -5°C
Czwartek 5°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Frydlant- zamek na miarę!

Nad niewielkim, choć wartym obejrzenia (choćby z racji eklektycznego ratusza i obronnego kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego) miastem u stóp Gór Izerskich wznosi się jeden z najliczniej odwiedzanych obiektów północnych Czech.

Zamek Frydlant powstał w połowie XIII wieku jako budowla obronna Bibersteinów został w końcu XVI stulecia powiększony o renesansową rezydencję rodziny Redernów. W czasie rządów Albrechta von Wallensteina (1622-1634) frydlanckie posiadłości zyskały miano „ziemi szczęśliwej”. Po niefortunnym dla samego Wallensteina rozwoju dalszych wydarzeń (został zabity w związku z podejrzeniami o zdradę cesarza), jego włości przejęła rodzina Gallasów, a później Clam-Gallasów, która pozostała na zamku do 1945 roku. To jej zawdzięczamy zachowane wyposażenie, w tym największą na świecie kolekcję fajek , zbrojownię czy kolekcję strojów paradnych oraz ubrań dla służby. Imponująco prezentuje się dziedziniec ozdobiony w technice sgraffito.

Ciekawostka:

Reklama

Dla polskiego turysty zastanawiająco brzmi treść drogowskazów prowadzących do frydlanckiej warowni: Zámek a hrad. Czym się różnią te określenia? Zámek jest odpowiednikiem naszego pałacu czy rezydencji, podczas gdy termin hrad opisuje – zazwyczaj średniowieczną – budowlę o charakterze obronnym. W przypadku obiektu we Frydlancie, gdzie mamy do czynienia z dwiema częściami i ich funkcjami, mowa o zamku i pałacu jest jak najbardziej uzasadniona.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: zamek | zamek frydlant

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama