Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:22

5:29 19:48

16:561:00

16°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 17°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr NW 4 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda idealna dla komarów
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
35% normy
pm 10
23% normy
Jutro 25°C 13°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Frydlant- zamek na miarę!

Nad niewielkim, choć wartym obejrzenia (choćby z racji eklektycznego ratusza i obronnego kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego) miastem u stóp Gór Izerskich wznosi się jeden z najliczniej odwiedzanych obiektów północnych Czech.

Zamek Frydlant powstał w połowie XIII wieku jako budowla obronna Bibersteinów został w końcu XVI stulecia powiększony o renesansową rezydencję rodziny Redernów. W czasie rządów Albrechta von Wallensteina (1622-1634) frydlanckie posiadłości zyskały miano „ziemi szczęśliwej”. Po niefortunnym dla samego Wallensteina rozwoju dalszych wydarzeń (został zabity w związku z podejrzeniami o zdradę cesarza), jego włości przejęła rodzina Gallasów, a później Clam-Gallasów, która pozostała na zamku do 1945 roku. To jej zawdzięczamy zachowane wyposażenie, w tym największą na świecie kolekcję fajek , zbrojownię czy kolekcję strojów paradnych oraz ubrań dla służby. Imponująco prezentuje się dziedziniec ozdobiony w technice sgraffito.

Ciekawostka:

Reklama

Dla polskiego turysty zastanawiająco brzmi treść drogowskazów prowadzących do frydlanckiej warowni: Zámek a hrad. Czym się różnią te określenia? Zámek jest odpowiednikiem naszego pałacu czy rezydencji, podczas gdy termin hrad opisuje – zazwyczaj średniowieczną – budowlę o charakterze obronnym. W przypadku obiektu we Frydlancie, gdzie mamy do czynienia z dwiema częściami i ich funkcjami, mowa o zamku i pałacu jest jak najbardziej uzasadniona.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: zamek | zamek frydlant

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje