Drezno, czyli perła baroku. Zabytki i atrakcje

Piątek, 28 kwietnia (11:28)

„Barokowa Wenecja” lub „Florencja nad Łabą”. Zwiedzając liczne zabytki Drezna trudno nie zgodzić się z opinią, że jest to jedno z najpiękniejszych miast w Europie Środkowej. Świadczą o tym tłumy turystów, którzy o każdej porze roku przybywają do stolicy Saksonii, by zachwycić się tym miejscem. Jednak nie tylko zabytki sprawiają, że warto odwiedzić Drezno. Już samo jego położenie – pośród licznych pagórków usianych malowniczymi winnicami, przy których wznoszą się piękne rezydencje i zamki – zachęca do pozostania w tym miejscu na dłużej.

Drezno powstało przy głównym szlaku komunikacyjnym i handlowym na miejscu dawnej osady rybackiej Drażdżany na prawym brzegu Łaby. W dokumentach po raz pierwszy Stare Drezno (niem. Altendresden) pojawiło się w 1206 r. jako osada marchii miśnieńskiej. 

Z biegiem lat na lewym brzegu Łaby powstał zamek, skąd sprawowano kontrolę nad okolicznymi wsiami oraz strzeżono przeprawy przez rzekę. Korzystając z dogodnego położenia cały gród warowny czerpał duże korzyści z handlu, co w niedługim czasie pozwoliło przekształcić osadę w miasto, które w odróżnieniu od lewostronnej części nazwano Nowym Dreznem.

Reklama

„Złotym Wiekiem Drezna” jest nazywany czas panowania dynastii Augustów. To właśnie z tego okresu pochodzą najpiękniejsze renesansowe i barokowe budowle w mieście. Aby uzyskać zamierzony efekt sprowadzono do Drezna znanych architektów i rzeźbiarzy z całej Europy. 

Szybki rozwój przyniósł wiek XIX, kiedy to leżące na szlaku handlowym Praga-Berlin miasto, stało się wielkim centrum przemysłowym. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującemu w Kotlinie Drezdeńskiej nadano mu również status uzdrowiska. W północnej części Drezna powstały wówczas liczne pensjonaty i domy kuracyjne, a architektura przedmieść zmieniła charakter: zamiast kamienic stanęły tu reprezentacyjne wille. 

W czasie II wojny światowej miasto poważnie ucierpiało w wyniku nalotów dywanowych. Po wojnie Drezno stało się stolicą jednego z czternastu okręgów w NRD i rozwijało się w duchu socjalizmu. Dzisiaj jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i przemysłowym. Zaliczane do najpiękniejszych miast w Niemczech gromadzi w swoich zbiorach cenne eksponaty muzealne.Artykuł pochodzi z kategorii: Podróże

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
POLECANE zwiń