Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:32

5:29 19:48

16:561:00

20°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1019 hPa
 • Wiatr NW 20 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
9% normy
Jutro 25°C 14°C
Czwartek 28°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Długopole-Zdrój, uzdrowisko na miarę XXI wieku

Długopole-Zdrój to najmłodsze i najmniejsze uzdrowisko w kotlinie Kłodzkiej. Jego kameralności oraz fakt, że położone jest z dala od miejskiego zgiełku przyciaga co roku wiele turystów. Polecają to miejsce jako idealne na wypoczynek.

Długopole-Zdrój

Najmniejsze i właściwie najmłodsze uzdrowisko kłodzkie. Miejscowe źródła wypływające ze sztolni kopalni ałunu, wykorzystywano od 1762 r. do kąpieli i przyrządzania napojów musujących, jednak o powstaniu uzdrowiska można mówić po roku 1802. Jeszcze później powstały urządzenia kąpielowe i pensjonaty. Po zbudowaniu linii kolejowej i stacji (1875 r:) nastąpiło większe ożywienie. Odkryto i odwiercono kolejne źródła. Eliza (dziś Kazimierz) i Renata, działał tu m.in. pierwszy na Śląsku teatr plenerowy i elektryczny zegar kwiatowy. Jako samodzielna miejscowość Długopole-Zdrój funkcjonuje od roku 1945 – wcześniej była to część Długopola Dolnego. Oprócz wód do zabiegów używano także radoczynnej borowiny wydobywanej z pobliskiej góry Wronki. Przedmiotem leczenia są przede wszystkim choroby wątroby i układu krążenia. Wokół niewielkiego parku rozlokowane są liczne budynki zdrojowe i pensjonaty z XIX w., w dawnym kościele ewangelickim funkcjonuje stylowa kawiarnia. Wysoko nad dnem doliny Nysy Kł. znajduje się malowniczy przystanek kolejowy. Pociągi wjeżdżają tam wprost z tunelu pod Wronką. Warto odwiedzić pobliską Piekielną Dolinę (między Długopolem Dolnym i Ponikwą) z pięknymi widokami na Masyw Śnieżnika, a także kamieniem pamiątkowym na Wzgórzu Luizy, odwiedzanym kiedyś chętnie przez kuracjuszy. Wczesną wiosną koniecznie trzeba wybrać się na spacer w stronę Poręby, gdzie nad potokiem wielkimi łanami kwitną śnieżyce wiosenne.

Długopole Górne

Reklama

Rolnicza wieś nad Nysą Kłodzką, istniejąca od XIII w. (wcześniej w pobliskim Wyszęcinie było grodzisko, którego ślady są jeszcze widoczne). W XIV i XV w. działała tu huta szkła, na pocz. wojny 30-letniej chłopi z okolicznych wsi pod przywództwem tutejszego sołtysa zbuntowali się przeciwko rekatolicyzacji, prowadzonej przez władze austriackie. Oblegali nawet Bystrzycę, gdzie zostali rozgromieni. W XVIII w. ośrodek tkactwa chałupniczego. Kościół św. Piotra i Pawła z końca XVI w., później przebudowany, z drewnianą figurką Madonny z XVI w., okutymi drzwiami zakrystii, kamienną chrzcielnicą i malowaną amboną. Obok cmentarz z kaplicą (w krypcie kostnica) z nagrobkami nawet z XVII w. 2 dwory. późnobarokowy z 1784 i empirowy z 1807 z resztkami ogrodu. Nad Nysą Kłodzką kamienny św. Jan Nepomucen.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama