Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:47

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ciekawostki o Słońcu i promieniach słonecznych

Bez niego nie istniałoby życie na Ziemi. O znaczeniu Słońca dla naszego organizmu przypominamy sobie przede wszystkim zimą, gdy dociera do nas mniej promieni. Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat naszej gwiazdy.

Z daleka wydaje się stabilnym punktem na niebie, tymczasem jego powierzchnia wybucha niespokojnie. Promienie dają nam życiodajną energię, ale też powoli zabijają naszą młodość. Zdawać by się mogło, że nie ma nic bardziej pewnego niż to, że Słońce znów wzejdzie kolejnego dnia, jednak nasza gwiazda powoli wypala swoją energię, by pewnego razu po prostu zgasnąć.

Podstawowe fakty

Reklama

Zdawałoby się, że ta gorąca kula plazmy trwa niewzruszenie, tymczasem Słońce, podobnie jak krążące wokół niego planety, również obraca się wokół własnej osi. Pełny obrót dokonuje się po 25,38 dnia. Gdybyśmy mogli dotknąć Słońca, to doświadczylibyśmy temperatury w wysokości około 5500 st. C. To nie tak dużo w porównaniu z tym, co czekałoby nas w samym jądrze gwiazdy - przypuszcza się, że tam temperatura może wynosić około 15 mln st.  Celsjusza. 

Nie dość że jest gorące, to jeszcze ogromne. Samo Słońce stanowi około 99,86 proc. całkowitej masy Układu Słonecznego, a to oznacza, że w porównaniu z nim nasza Ziemia jest ledwie widoczna. Miłośnicy dalekich podróży byliby zachwyceni, gdyż gwiazda jest aż 109 razy większa od naszej planety.

Promienie słoneczne

Prędkość światła jest największą znaną nam prędkością występującą w naturze i dlatego, pomimo że Ziemia znajduje się aż 150 mln kilometrów od Słońca, promienie docierają do nas w zaledwie osiem minut. 

Naukowcy wyróżniają trzy typy promieniowania, które dociera do naszej planety. Pierwszy typ to światło widzialne, czyli to, dzięki któremu rozróżniamy dzień od nocy. Drugim typem jest promieniowanie podczerwone, które odczuwamy jako ciepło. Z kolei ostatni nazywamy promieniowaniem ultrafioletowym. To dzięki niemu się opalamy.

Czasem znajdujemy się nawet pod ostrzałem... dwóch słońc. Dlaczego? Czytaj na następnej stronie!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama