Chorwacja na tydzień - gdzie pojechać, co zobaczyć
Chorwacja to niewątpliwie jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W tym stosunkowo niewielkim kraju kryją się setki atrakcji. Słońce, plaże, czysta i ciepła woda, pyszne jedzenie, liczne zabytki oraz wyczuwalny słowiański klimat sprawiają, że rokrocznie przybywają tutaj tysiące turystów znad Wisły. Jakie miejsca są szczególnie warte uwagi?
W zasadzie można by powiedzieć, że nie ma w Chorwacji miejsc niewartych zobaczenia. Jednak wakacje nie są z gumy i, mając do dyspozycji kilka dni urlopu, nie jesteśmy w stanie odkryć każdego zakątka. Na szczęście, spędzając tydzień w Chorwacji, można poznać duszę i klimat tego państwa, wybierając odpowiednie miejsca na mapie.
Niewątpliwie największa dumą Chorwacji jest Dubrownik. To wpisane na listę UNESCO miasto przed wiekami było prężnie działającym ośrodkiem handlu. Do portu zawijały załogi największych kupców, nie brakowało także potyczek z żądnymi magazynowanych tutaj dóbr piratami.
Z powodu licznych ataków Dubrownik otoczono wysokimi murami, które dziś są doskonałym punktem widokowym. Przez lata "Perła Adriatyku" była weneckim protektoratem, dlatego w architekturze starego miasta czuć lekkość i specyfikę włoskiego ducha, a znany z miasta świętego Marka symbol uskrzydlonego lwa znajduje się na wielu ważnych budowlach.
Miasto, któremu patronuje święty Błażej, zachęca do spacerów wąskimi, krętymi uliczkami. Stare miasto Dubrownika stanowi wyjątkowy na skalę światową układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Stradun, czyli główna ulica miasta, całą dobę tętni życiem. Znaleźć można tutaj nie tylko wspaniałe knajpki, sklepy z lokalnymi wyrobami, ale i rzeszę artystów. Nierzadko odbywają się tutaj gwarne wydarzenia kulturalne.
Niestety Dubrownik nie jest dobrym miejscem na plażowanie. Plaż jest niewiele, są bardzo skaliste, a woda, nawet przy brzegu głęboka. Na szczęście na rogatkach miasta rozpoczyna się pasmo Riwiery Makarskiej, które obfituje w znakomite miejsce do opalania i kąpieli w morzu.
Riwiera Makarska największy i najpopularniejszy region turystyczny w Chorwacji. Szereg żwirowych (fragmentami piaszczystych) plaż ciągnie się na przestrzeni aż 52 kilometrów!
Jeżeli nie chcemy codziennie zmieniać lokalizacji, warto na kilka dni zadomowić się w Makarskiej. To stolica tego regionu, od której zresztą wzięła się nazwa riwiery, i miasto, które jak soczewka skupia w sobie wszystko, co chorwackie.
Ten największy kurort Chorwacji, którego symbolem jest XVIII-wieczna katedra św. Marka, oferuje szerokie, czyste plaże, urokliwe stare miasto, mnóstwo tawern z lokalnymi smakołykami i liczne wodne atrakcje. Nadmorskie promenady zachęcają do wieczornych spacerów, a lokalne winiarnie kuszą domowym winem lanym prosto z ogromnych beczek.
Makarską pokochają także ci, którzy lubią górskie wędrówki. Miejscowość ta leży bowiem u stóp imponującego pasma gór Biokovo. W okolicznych górach wyznaczono wiele szlaków i tras rowerowych.
Mniej więcej w połowie drogi między Dubrownikiem i Makarską znajduje się jedna z bardziej urokliwych chorwackich wysp, czyli Korćula.
Mierząca ponad 40 kilometrów długości jest szóstą pod względem wielkości i przy okazji najbardziej zieloną wyspą na Morzu Adriatyckim. Zamieszkana już od czasów neolitu, przez wieki przechodziła z rąk do rąk. Była pod panowaniem słowińskich książąt, protektoratem Wenecjan, wpływami angielskimi i austriackimi. Wszystkie te polityczne wolty odcisnęły pięto na architekturze Korćuli. Wąskie, kręte uliczki, kamieniczki w eklektycznym stylu, małe domki sprzed wieków tworzą niesamowitą scenerię.
W początkach XX wieku Korćula stała się modnym kurortem, lubianym szczególnie wśród wiedeńskiej śmietanki towarzyskiej. Duże powodzenia miała "turystyka zdrowotna", ze względu na łagodny klimat, czyste powietrze i morze, jak i lecznicze błota w kilku miejscach wyspy.
Dziś przyjeżdżają tu nie tylko kuracjusze, ale także amatorzy doskonałego wina (produkowane tutaj Grk Posip, Rukatac i czerwony Plavac to prawdziwe rarytasy), opalania się na piaszczystych i kamiennych plażach, fani sportów wodnych (długa linia brzegowa pozwala na nurkowanie, kitesurfing czy windsurfing) oraz osoby zafascynowane życiem Marco Polo. To właśnie tutaj przyszedł na świat jeden z najbardziej znanych podróżników i awanturników w historii. Tutaj również powstało słynne "Opisanie świata". Polo napisał je, odsiadując karę w więzieniu po bitwie morskiej stoczonej miedzy flotami Wenecji i Genui.
Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, prężnie działający port, ośrodek kultury i przemysłu i uwielbiany kurort.
Gród Dioklecjana przyjmuje rocznie tysiące turystów, którzy napawają się przepięknym widokiem na Adriatyk, ruinami starożytnych budowli, romantyczną atmosferą i doskonale przyrządzonymi owocami morza.
W okresie wakacji w Splicie odbywają się liczne festiwale, parady, przeglądy i koncerty. Nie ma dnia, żeby w starym mieście nie występowało przynajmniej kilkoro artystów. Do Splitu warto zajrzeć, choćby po to, by zwiedzić wpisany na listę UNESCO pałac cesarza Dioklecjana, założony na planie rzymskiego obozu wojskowego z murami i wieżami. Warto także przespacerować się promenadą, przejść przez Złotą Bramę, zamyślić się nieco w Katedrze świętego Dujana i chwycić za paluch Grgura Ninskiego (lokalna legenda głosi, że dotknięcie palca u stopy rzeźby tego ważnego dla Chorwacji biskupa przynosi szczęście).
Niezwykłym punktem na mapie Chorwacji, który koniecznie trzeba odwiedzić, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Jezior Plitwickich.
Na powierzchni 300 kilometrów kwadratowych skumulowało się niezwykłe połączenie fauny i flory. Dwanaście jezior, które mienią się wszystkimi odcieniami turkusu, szmaragdu i błękitu, liczne wodospady, bujana roślinność i drewniane pomosty, wytyczające ścieżkę do spacerów tworzą unikatową mieszankę! Co ciekawe, w niektórych jeziorach o krystalicznej, przezroczystej wręcz wodzie można się kąpać.
W czasie wędrówki po plitwickich szlakach można natknąć się na liczne zwierzęta. W koronach drzew szczebiocze ponad sto gatunków ptaków. Spotkać można tokujące głuszce, na skalistych ścianach gniazduje sokół wędrowny, a po łąkach spacerują bociany.
Plitwicce licznie zamieszkują płazy. Salamandrę plamistą, traszkę górską, żabę zwinkę, trawną, rzekotkę drzewną, ropuchę szarą i kumaka górskiego można zobaczyć przy drewnianych pomostach. W bardziej niedostępnych ostępach parku żyją sarny, jelenie a nawet niedźwiedzie brunatne!
Wizyta w Puli to prawdziwa gratka dla każdego, kto interesuje się historią starożytnego Rzymu.
Przed wiekami to położone w północnej części Chorwacji miasto było niezwykle ważnym dla Imperium Rzymskiego punktem strategicznym. Po dziś dzień zobaczyć można ślady dawnej potęgi Puli. Łuk triumfalny, forum, brama Herkulesa i ruiny amfiteatru robią wrażenie. Wybudowany przez cesarza Wespazjana w I wieku naszej ery amfiteatr mieścił aż dwadzieścia tysięcy osób. Do walk wystawiano tutaj najlepszych w Cesarstwie gladiatorów i egzotyczne zwierzęta. Obecnie pozostałości w Puli uważane są na najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie. Wielu turystów twierdzi, że robi większe wrażenie niże rzymskie Koloseum!
Pula to nie tylko antyczne skarby. To również świetne miejsce do odpoczynku na morzem. Niezwykłą popularnością wśród wczasowiczów cieszą się plaże na przedmieściach. Ci, którzy lubią spokojny wypoczynek w kameralnej atmosferze chętnie wybierają kamieniste zatoczki, kryjące lazurową wodę i bujną zieleń.
Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!
Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy
Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!