Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:37

07:31 16:03

12:01 01:23

0°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 9 km/h
53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
133% normy
pm 10
104% normy
Jutro 5°C 1°C
Sobota 6°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Chorwacja na tydzień - gdzie pojechać, co zobaczyć

Chorwacja to niewątpliwie jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W tym stosunkowo niewielkim kraju kryją się setki atrakcji. Słońce, plaże, czysta i ciepła woda, pyszne jedzenie, liczne zabytki oraz wyczuwalny słowiański klimat sprawiają, że rokrocznie przybywają tutaj tysiące turystów znad Wisły. Jakie miejsca są szczególnie warte uwagi?

W zasadzie można by powiedzieć, że nie ma w Chorwacji miejsc niewartych zobaczenia. Jednak wakacje nie są z gumy i, mając do dyspozycji kilka dni urlopu, nie jesteśmy w stanie odkryć każdego zakątka. Na szczęście, spędzając tydzień w Chorwacji, można poznać duszę i klimat tego państwa, wybierając odpowiednie miejsca na mapie.

Perła Adriatyku

Reklama

Niewątpliwie największa dumą Chorwacji jest Dubrownik. To wpisane na listę UNESCO miasto przed wiekami było prężnie działającym ośrodkiem handlu. Do portu zawijały załogi największych kupców, nie brakowało także potyczek z żądnymi magazynowanych tutaj dóbr piratami. 

Z powodu licznych ataków Dubrownik otoczono wysokimi murami, które dziś są doskonałym punktem widokowym. Przez lata "Perła Adriatyku" była weneckim protektoratem, dlatego w architekturze starego miasta czuć lekkość i specyfikę włoskiego ducha, a znany z miasta świętego Marka symbol uskrzydlonego lwa znajduje się na wielu ważnych budowlach. 

Miasto, któremu patronuje święty Błażej, zachęca do spacerów wąskimi, krętymi uliczkami. Stare miasto Dubrownika stanowi wyjątkowy na skalę światową układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Stradun, czyli główna ulica miasta, całą dobę tętni życiem. Znaleźć można tutaj nie tylko wspaniałe knajpki, sklepy z lokalnymi wyrobami, ale i rzeszę artystów. Nierzadko odbywają się tutaj gwarne wydarzenia kulturalne. 

Niestety Dubrownik nie jest dobrym miejscem na plażowanie. Plaż jest niewiele, są bardzo skaliste, a woda, nawet przy brzegu głęboka. Na szczęście na rogatkach miasta rozpoczyna się pasmo Riwiery Makarskiej, które obfituje w znakomite miejsce do opalania i kąpieli w morzu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama