Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:56

7:15 17:25

17:285:15

8°C
 • Przelotne opady
 • Odczuwalna 2°C
 • Ciśnienie 997 hPa
 • Wiatr W 22 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  1
  Łamie w kościaciach

  Fatalna pogoda dla osób z chorobą reumatyczną

 • Dla astmatyków
  7
  Neutralne

  Warunki raczej bez wpływu na występowanie duszności

29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
69% normy
pm 10
46% normy
Jutro 8°C 2°C
Czwartek 11°C 5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burze- jak powstają? co robić gdy zaskoczą Cię w górach?

Do groźnych – z punktu widzenia łazika górskiego – zjawisk atmosferycznych należą burze. Burzy można spodziewać się w czasie letnich, ciepłych i wilgotnych dni, gdy na niebie tworzą się chmury o budowie pionowej, w charakterystycznym kształcie kowadła na szczycie.

Jak powstają burze?

Chmury warstwowe towarzyszące burzom noszą fachową nazwę "cumulonimbus". Powstają przy wysokich temperaturach, gdy zwiększa się parowanie z powierzchni lądów i zbiorników wodnych. W chłodniejszych warstwach atmosfery para wodna ochładza się i skrapla. W procesie tym powstaje dużo ciepła, co sprawia, że w obszarze burzy powietrze wznosi się bardzo gwałtownie na wysokość nawet ponad 15 km, gdzie panuje temperatura ok. -60°C. Kropelki wody zamarzają, pod wpływem ciężaru opadają, w niższych warstwach, pod wpływem ciepła topnieją i zaczyna padać deszcz albo grad. Ta różnica temperatury między górną, a dolną częścią burzowej chmury sprawia, że występują w niej silne prądy wstępujące i zstępujące. Gwałtowny w niej ruch powietrza sprawia, że zawarte w nim krople wody i kryształki lodu elektryzują się. Te przemieszczające się ku górze otrzymują ładunek dodatni, te ku dołowi ujemny. A ponieważ ładunki elektryczności dodatniej i ujemnej przyciągają się wzajemnie, powstaje między nimi ogromne napięcie, którego wartość może sięgać nawet 100 mln volt. W tym samym czasie, na powierzchni ziemi ładunki elektryczności dodatniej dążą do połączenia się z ładunkami elektryczności ujemnej zawartymi w dolnej części chmur. Dlatego też gromadzą się na dachach, drzewach, masztach. Ich wzajemne przyciąganie wzrasta wraz z opadem deszczu, ponieważ mokra ziemia lepiej przewodni elektryczność.

Co warto wiedzieć o przebiegu burzy?

Reklama

Tuż przed burzą można czasem zaobserwować tzw. ognie św. Elma czyli niewielkie wyładowania na wystających przedmiotach. Mogą im towarzyszyć delikatne świsty i syki. Przed burzą zaczyna też wiać silniejszy wiatr. Po zetknięciu ujemnych ładunków z chmur, z dodatnimi z ziemi, powstaje kanał przewodzący – piorun, którym w ciągu kilku milisekund przepływa prąd o gigantycznym natężeniu do 100 tysięcy amperów. W momencie takiego wyładowania następuje błysk - nazywany błyskawicą, a z poruszonych cząstek powietrza rozlega się huk, nazywany grzmotem. Grzmot słyszymy tym później, im dalej nastąpiło wyładowanie, a dźwięk w powietrzu mającym 20°C rozchodzi się z prędkością ok. 340 m/s. Jeśli więc grzmot dochodzi do naszych uszu dajmy na to po 3 s, wyładowanie nastąpiło ok. 1 km od miejsca, gdzie jesteśmy.

Jak zapobiegać spatkania z burzą?

Burza nie jest dla nas groźna wówczas, gdy dzieje się w odległości ok. 3 km od miejsca, w którym przebywamy. Będąc w górach, najlepiej jej unikać. Dlatego też dobrze jest wychodzić na górską wędrówkę jak najwcześniej i najwyżej położone, najtrudniejsze odcinki trasy najbardziej zagrożone uderzeniem pioruna, pokonywać w pierwszej części dnia, jeszcze przy pogodnym niebie, bądź też w ogóle zrezygnować z wyprawy.

Zasady o których warto pamiętać gdy burza zaskoczy nas w górach:

A jeśli burza zaskoczyła nas na miejscu? Warto pamiętać o kilku zasadach:
- należy zejść ze szczytu w niżej położone miejsca
- nie wolno chronić się pod wysokimi drzewami i masztami
- jeśli to możliwe, należy wejść do budynku schroniska, metalowego pojazdu działającego jak klatka Faradaya odprowadzająca napięcie na zewnątrz, bądź też wysokiej jaskini
- należy unikać chronienia się u wejścia do jaskiń bądź pod okapami skalnymi, gdyż znajdują się one w bezpośrednim polu rażenia piorunów
- jeżeli burza zastanie nas gdzieś na pozbawionym roślinności zboczu, należy przykucnąć najlepiej na zwiniętej linie czy grubym plecaku, złączyć stopy, ramionami objąć kolana
- należy odsunąć od siebie wszelkie metalowe przedmioty, (np. czekan czy rower), warto też wyłączyć telefon komórkowy
- jeśli przebywamy w większej grupie, powinniśmy się rozproszyć
- jeżeli znajdujemy się na rzecze, jeziorze czy innym zbiorniku wodnym, powinniśmy go jak najszybciej opuścić

Tęcza

Przebrzmiałej burzy towarzyszy często tęcza, która powstaje nierzadko na tle padającego jeszcze z chmur kłębiastych deszczu. Promienie świetle załamują się w niezliczonych kroplach deszczu czy pary wodnej tak samo jak załamują się w szkiełku, w wyniku czego dochodzi do rozszczepienia światła białego na tworzące go kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, fioletowy, co oglądamy właśnie jako tęczę. Bywa, że powstaje ona także np. w pobliżu wodospadów, gdzie powietrze nasycone jest unoszącymi się w nim kropelkami wody.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | burza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama