Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:55

7:11 17:29

16:472:56

3°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1027 hPa
 • Wiatr WNW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
133% normy
pm 10
101% normy
Jutro 12°C 3°C
Wtorek 8°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Biskupin- co warto wiedzieć

Biskupin to niewielka wieś położona na wschodnim brzegu 117 hektarowego Jeziora Biskupińskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Tam odkryto najstarszą osadę na terenie Polski, która powstała około 740 lat p.n.e.

Swą sławę Biskupin zawdzięcza odkrytej w 1933 roku przez Walentego Szwajcera i jego uczniów osadzie. Na wrzynającym się w południowe brzegi jeziora pół wyspie znajduje się rezerwat archeologiczny z rekonstrukcją osady prehistorycznej. Odkrycia dokonano przypadkiem, kiedy to okoliczni chłopi wykopywali torf nad brzegami jeziora odsłaniając położone pod ziemią drewniane konstrukcje. Wówczas rozpoczął się okres systematycznych prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Poznańskiego, wstrzymanych na okres wojny. Niemcy część pracy zniweczyli niszcząc i zakopując znaleziska. Prace wznowiono po wojnie, a w 1950 roku ustanowiono rezerwat archeologiczny, w którym prace t wają w dalszym ciągu.

Reklama


Gród w Biskupinie

Gród w Biskupinie powstał na wyspie na Jeziorze Biskupińskim ok. 740 roku p.n.e. i jest największą odkrytą i zbadaną osadą warownią pochodzącą z okresu epoki żelaza. Zamieszkały był przez ludy z kultury łużyckiej przez ok. 3 wieki do roku 400 p.n.e. Wahania stanu wód jeziora spowodowały najpierw zatopienie wsi, a potem – kiedy wody opadły odsłonięcie jej – dzięki czemu można podziwiać domy, ulice i obwarowania, które przed wiekami znalazłszy się pod wodą nie uległy zniszczeniu, co pozwoliło na wierność w ich rekonstrukcji. Osadę otaczał 6 metrowej wysokości drewniany wał obronny z wypełnieniem kamienno-glinianym, długi na 460 metrów. Do jego budowy zużyto 20 tysięcy drewnianych bali, wewnątrz biegła ulica otaczająca zabudowania i 11 węższych, poprzecznych duktów pokrytych drewnianymi trapami i pomostami, z których od strony południowej znajdowały się wejścia do 100 przylegających do ulic domów. Mieszkało tu ponad 1000 osób zajmujących się rolnictwem, hodowlą zwierząt i rękodziełem. Każde z drewnianych domostw krytych trzciną składało się z sieni i izby głównej z paleniskiem i wspólnym posłaniem do spania. Gród połączony był z lądem 120 metrowej długości drewnianym mostem, co chroniło go przed napaścią. Nie wróg jednak był przyczyną upadku, tylko poziom wód, które podniósłszy się zalały i zatopiły osadę. Po kolejnym obniżeniu lustra wody wybudowano tu w VIII wieku niewielki gródek obronny, który funkcjonował przez 4 wieki.

Na południe od grodu w rejonie stacji kolejki wąskotorowej znajduje się dalsza część ekspozycji: muzeum, zagroda i zabudowania przeniesione z okolicznych wsi, piec chlebowy, oraz użyta podczas kręcenia filmu „Stara Baśń” zagroda chłopska. W muzeum znajduje się stała ekspozycja z historią biskupińskiego grodu wraz z jego modelem. Corocznie w drugiej połowie września odby wa się w Biskupinie festyn archeologiczny.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: biskupin | Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje