Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:25

06:24 18:58

08:10 01:00

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr WSW 15 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
61% normy
pm 10
36% normy
Jutro 5°C -3°C
Wtorek 2°C -3°C

​Bahamy, czyli 2 tysiące rajskich wysp

Bahamy to kilkaset wysp, a także tysiące wysepek i raf koralowych. Kraj słynie z pięknych białych plaż otoczonych palmami, i bogatej kultury. Kiedyś swoje siedziby mieli tu piraci. Do dziś żywe są legendy o skarbach ukrytych przez nich na wyspach.


Archipelag Wysp Bahama leży na Oceanie Atlantyckim i rozciąga się między Florydą a Kubą. Największymi wyspami są Wielka Bahama i New Providence (mają największą liczbę ludności), a także Andros, Wielkie Abaco, Cat i Eleuthera. Co ciekawe, zaledwie 30 z kilkuset wysp jest zamieszkałych.

Bahamy mają charakter równinny, najwyższy punkt archipelagu ma zaledwie 63 metry n.p.m. Panuje tu klimat podrównikowy wilgotny, a w północnej części - zwrotnikowy wilgotny.

Na wyspach są dwie pory roku: trwająca od maja do listopada letnia i wilgotna, a także trwająca od grudnia do kwietnia pora zimowa, bezdeszczowa i sucha. Średnia temperatura latem wynosi 27, a zimą 21 stopni Celsjusza. Podczas pory deszczowej w rejonie archipelagu czasem tworzą się huragany, dlatego lepiej przyjechać tu zimą.

Reklama

Na Bahamy można dostać się samolotem z jedną lub dwiema przesiadkami w Europie i Ameryce Północnej. Obywateli polskich nie obowiązują wizy, ale paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu.

Warto pamiętać, że na Wyspach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej; są one pod opieką ambasady w Waszyngtonie.

Odkryte wyspy

Wyspy Bahama zostały odkryte w 1492 roku, w czasie gdy Krzysztof Kolumb dotarł do brzegów Ameryki. Odkrywca przybył do wyspy San Salvador i objął ją w imieniu królowej Hiszpanii. Pierwsi osadnicy brytyjscy pojawili się na Bahamach w XVII wieku. Wyspy przeszły pod władanie brytyjskiej korony w 1717 roku. Bahamy uzyskały niepodległość w 1973 roku. Dziś formalnie są one członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i są monarchią konstytucyjną.

Wyspy utrzymują się głównie dzięki turystyce, która stanowi główną gałąź gospodarki. Każdego roku na wypoczynek przyjeżdża tu milion turystów z całego świata.

Obowiązującą walutą jest dolar bahamski.

Bahamy zachwycają dzikimi krajobrazami, stylową kolonialną architekturą, a także egzotycznymi plażami i błękitnym morzem. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim do nurkowania. Na Wyspach mieści się wiele szkół sportowych, które uczą żeglowania, czy surfowania. Sprzęt można wypożyczyć przy plażach.

Magiczne plaże

Przepiękne piaszczyste plaże są jedną z największych atrakcji Bahamów.Ogromny walor turystyczny stanowi obecność rafy koralowej. Znajduje się ona u wybrzeży wyspy Andros. Tu także rośnie tropikalny las.

Jedną z najbardziej niezwykłych plaż na Wyspach jest Pink Sands Beach. Jest położona na maleńkiej Harbour Island i słynie z tego, że pokryta jest różowym piaskiem. Składa się on z kawałków korali, rozkruszonych kamieni, połamanych muszli, a także węglanu wapnia pochodzącego od małych morskich bezkręgowców. Swój nietypowy kolor zawdzięcza maleńkim opancerzonym zwierzętom morskim zwanym otwornicami.

Dużą popularnością na Bahamach cieszy się także Plaża Świń na bezludnej wyspie Big Major Cay, w archipelagu Exuma. Skąd wzięły się tam dzikie świnie? Jedna z legend głosi, że były one transportowane statkiem, który zatonął i z którego zdołały dopłynąć do brzegu. Według innej historii, porzucili je tu żeglarze. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że zostały tu sprowadzone i mają stanowić atrakcję dla turystów. Zwierzęta są dokarmiane przez mieszkańców lokalnych wysp.

Forteca, muzea i zoo

Nassau to stolica Wysp Bahama. W największej aglomeracji w kraju mieszka 200 tysięcy osób, czyli ponad połowa ludności archipelagu. Miasto jest położone na wyspie New Providence.

Nassau jeszcze w XVIII wieku było pod władaniem piratów. Obecnie miasto ma niepowtarzalny urok Bahamów, ale pojawiają się w nim także akcenty nowoczesne. To polityczne i kulturalne centrum archipelagu.

Największymi atrakcjami miasta są przepiękne kurorty z kasynami, restauracjami, licznymi hotelami, dyskotekami, plażami i klubami golfowymi. Każdego roku na wakacje przyjeżdżają tu tłumy zamożnych turystów.

Forteca, muzea i zoo

Jednym z najważniejszych obiektów historycznych w okolicy jest forteca Fincastle. Powstała ona w 1793 roku i do dziś jest w dobrym stanie.

Bahamy kojarzą się z piratami, dlatego w Nassau powstało Muzeum Piratów. Można tu zobaczyć ich statki, stroje i zdobycze. Przewodnicy opowiadają fascynujące historie i legendy związane z podbojami piratów.

W 2003 roku w mieście została otwarta Narodowa Galeria Sztuki. Zlokalizowano ją w imponującym budynku, w którym wcześniej urzędował Prezes Sądu Bahamów. Zgromadzono tu m.in. rzeźby i obrazy lokalnych artystów.

Jedyny ogród zoologiczny mieści się właśnie w Nassau. Ardastrę codziennie odwiedzają tłumy turystów. Można tu podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt. Atrakcją są pokazy flamingów.

Dużą atrakcją jest odbywający się co roku 26 grudnia i 1 stycznia festiwal nazywany Junkanoo. Kolorowa i radosna parada organizowana jest na ulicach miasta.

Nassau jest połączone z Paradise Island. Tak zwana Rajska Wyspa jest najbardziej ekskluzywną częścią miasta.

Wielka Wyspa Bahama

Ta wyspa zawsze tętni życiem i zabawą, dlatego warto ją odwiedzić. Znajduje się tu Park Narodowy Lucayan, który słynie z podwodnych jaskiń. To wymarzone miejsce do nurkowania.

Wyspy Exuma

Czyli archipelag składający się z setek dziewiczych wysepek. Słynie z błękitnych lagun i piaszczystych plaż. Na Exumie zlokalizowany jest Sea Park, w którym można podziwiać cudowną przyrodę podwodnego świata. Wyspy przyciągają także fanów nurkowania.

Wyspy Eleuthera i Cat

Piękne jaskinie, tropikalna natura i rafy koralowe sprawiają, że to niezwykle malownicze miejsce cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Te rajskie wyspy są porośnięte palmami kokosowymi i drzewami owocowymi. Wymarzone miejsce na wakacje.

Wyspy Abacos

To prawdziwy raj dla żeglarzy, często organizowane są tu zawody. Liczne porty na wyspie są malownicze i urocze. Tutejsze miasteczka słyną z zamiłowania do zabawy i rozrywki.

Transport

Po wyspach najlepiej poruszać się samochodem, motocyklem lub skuterem, ponieważ transport miejski praktycznie nie funkcjonuje. Między wyspami kursują promy i statki wycieczkowe.

Na Bahamach obowiązuje ruch lewostronny. Jest tu honorowane międzynarodowe prawo jazdy.

Noclegi

Wyspy szczycą się najdroższym hotelem świata - 25 tysięcy dolarów za noc. Ale oczywiście są też tańsze opcje. Można wybrać hotel trzygwiazdkowy, pensjonat, dom gościnny lub apartament przy samej plaży. Miłośnicy morza mogą natomiast nocować na wynajętej żaglówce.

Karaibska kuchnia

Na stołach mieszkańców Bahamów goszczą przede wszystkim warzywa, owoce, a także mięsa z lokalnych hodowli, głównie kóz i owiec. Podstawą tutejszej kuchni są jednak owoce morza. Na tysiące sposobów przyrządzane są ryby mięczaki i skorupiaki, a nawet glony.

Dania są atrakcyjne dla oka, gdyż są niezwykle egzotyczne i kolorowe. Specjałem jest znana z Hiszpanii paella, czyli ryż podpiekany z owocami morza.

Na Wyspach, zwłaszcza w stolicy Nassau, często serwowane są dania typowo europejskie. Ale kultywowana jest także lokalna kuchnia. W sieci restauracji Real Taste of Bahamas serwowane są tylko tutejsze potrawy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama