Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:02

05:26 19:43

15:57 04:37

6°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 5°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr SW 11 km/h
34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
81% normy
pm 10
50% normy
Jutro 7°C 1°C
Poniedziałek 8°C 0°C

Aktywny wypoczynek w Kołobrzegu: rowerem, kajakiem i głęboko pod wodą

Rozległa, 13-kilometrowa plaża, bogata historia, status uzdrowiska – wszyscy doskonale znamy największe walory Kołobrzegu. Mniej osób jednak zdaje sobie sprawę, że to również idealne miasto do... aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W jaki sposób warto spędzić czas w mieście zwanym nie bez powodu Perłą Bałtyku?

Kołobrzeg to bez wątpienia jedno z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc na mapie Polski, gdzie turyści z kraju i zagranicy mogą udać się na plażę, molo, do portu czy pozwiedzać latarnię morską. Mogą również pooglądać liczne zabytki czy architekturę. Innymi słowy, historia łączy się tu z niepowtarzalnym klimatem nadmorskiej miejscowości. I choć Kołobrzeg od lat kojarzy się (słusznie!) ze zwiedzaniem, rekreacją i odpoczynkiem na plaży, można tu również spędzić czas aktywnie. Rozwinięta infrastruktura rowerowa, piesze szlaki, doskonałe warunki surfingowe, spływy kajakowe wzdłuż rzeki Parsęty... Kołobrzeg daje spore możliwości miłośnikom sportów. Co więcej, w wyjątkowym środowisku naturalnym i niezapomnianych krajobrazach.

Rowerem...

W ciągu ostatnich kilku lat na terenie Kołobrzegu i okolicznych miejscowości bardzo mocno rozwinęła się rowerowa infrastruktura. Do dyspozycji fanów jazdy na dwóch kółkach przygotowano aż cztery szlaki o łącznej długości ponad 140 km - Szlak Wokół Jeziora Resko Przymorskie (52 km), Międzynarodowy Szlak Nadmorski (24,5 km) oraz dwa szlaki przyrodniczo-historyczne - Szlak Ku Słońcu (40 km) i Szlak Bocianich Gniazd (27,5 km). Jedna z najpopularniejszych tras prowadzi z Kołobrzegu przez Grzybowo do Dźwirzyna. Zadowolą one zarówno zaawansowanych rowerzystów, jak również amatorów oraz całe rodziny. Na trasach znajdują się bowiem liczne ławki i inne miejsca, gdzie można chwilę odetchnąć oraz tablice informacyjne, zawierające przeróżne ciekawostki przyrodnicze i mapy.

Rowerowo-spacerowa trasa przebiega także przez Ekopark Wschodni, znany jako Solne Bagno, będący częścią Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego. To miejsce dzikie, kuszące miłośników natury rzadkimi gatunkami ptaków i pięknymi widokami. Z jednej strony obserwować można morze, plażę i wydmy, z drugiej liczne solne torfowiska. Spora część trasy, przebiegającej między Kołobrzegiem a Sianożętami, została utwardzona. Uroku przechadzania się po niej dodają liczne drewniane kładki, naturalnie wpisujące się i uzupełniające krajobraz.

W Kołobrzegu nie brakuje również szlaków pieszych o zróżnicowanej długości, więc każdy znajdzie taki, który będzie odpowiadał jego możliwościom i oczekiwaniom. To między innymi rozpoczynający się przy Baszcie Prochowej, liczący 4 km szlak solny, 6-kilometrowy szlak zielony, prowadzący do wczesnośredniowiecznego kościoła w Budzistowie czy zataczający obszerną pętlę szlak czerwony, którym trafimy do centrum miasta. Bardziej wymagający spacerujący mogą z kolei wybrać się zahaczającym o sześć miejscowości, 16-kilometrowym szlakiem przez krainę Parsęty.

...kajakiem...

Kołobrzeg sporo do zaoferowania ma również miłośnikom kajakarstwa - z organizowania na niej spływów znana jest choćby rzeka Parsęta. Trasy prowadzą od wsi Parsęcko aż do ujścia do Morza Bałtyckiego w Kołobrzegu i nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. To niezwykle atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, gwarantujący jednocześnie relaks i skok adrenaliny. Spływy kajakowe pozostają bardzo różnorodne: trwają od jednego do nawet kilku dni, organizowane są na trasach o różnej długości (długość rzeki Parsęty to 157 km) oraz o zróżnicowanym stopniu trudności.

Sporty wodne to jednak nie tylko kajakarstwo, ale także windsurfing czy kitesurfing. Ten drugi już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością pośród miłośników sportów ekstremalnych, o czym można się przekonać kołobrzeskiej plaży. Kitesurfing polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą pędnika - latawca. By spróbować swoich sił, nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności - wakacje to doskonała okazja by zacząć naukę od podstaw. A sprzyjają jej równe i silne fale. Można również podpatrzeć, jak to robią doświadczeni zawodnicy na Mistrzostwach Polski Kołobrzeg Kite Challenge. Jeśli na wodzie szukamy bardziej relaksu niż wrażeń, wybrać można SUP, czyli wywodzący się z Hawajów sport, polegający na poruszaniu się na desce poruszającej się przy pomocy pagaja. To świetny trening zręcznościowy, który nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

...i głęboko pod wodą

Coraz większą popularnością cieszy się również nurkowanie, co można zauważyć po licznych szkółkach w Kołobrzegu. Organizują one nie tylko wyprawy, ale również kursy i specjalizacje. Ciekawą opcją pozostaje także nurkowanie wrakowe - udać można się choćby na wrak promu Jan Heweliusz. Nurkowanie odbywa się na otwartym morzu, co gwarantuje nie tylko niezapomniane widoki, ale również świetną zabawę.

W Kołobrzegu każdy szukający aktywnego wypoczynku z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zarówno fani bardziej ekstremalnych wrażeń (proponujemy wakeboarding i flyboarding), jak i osoby, szukające rekreacji. Zlokalizowane przy plaży korty tenisowe, park linowy, rowerowe i spacerowe trasy, spływy kajakowe, wyprawy wędkarskie i nurkowe... Jest w czym wybierać. Niezależnie od sportowych preferencji, wszystkich pogodzi ścieżka zdrowia w Parku im. Stefana Żeromskiego, obejmująca 15 stacji do ćwiczeń i mnóstwo miejsc do biegania oraz leniwych przechadzek. Kołobrzeg to miasto przyjazne wszystkim, szukającym aktywności fizycznej: potrzebującym adrenaliny, szukającym odpoczynku, dzieciom, ludziom młodym, całym rodzinom oraz seniorom.

Partnerem publikacji jest miasto Kołobrzeg

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy