Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:18

07:12 17:28

00:14 15:23

10°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr ESE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

66
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
186% normy
pm 10
142% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

7 najsławniejszych zamków w Sudetach: Książ, Chojnik, Grodno, Czoch, Bolków, Frydlant i Nachodzie

W Sudetach znajduje się wiele starych zamków owianych legendami. Atmosfera na nich może przeprowadzić nas do magicznej krainy skarbów, rycerzy, rozbójników i burzliwych miłości. W końcu na Dolnym Śląsku znajduje się około 80 budowli tego typu, co świadczy o stopniu obwarowania tego regionu przez lata. Wiele zamków nie przetrwało próby czasu, i obecnie popadają w ruinę. Na szczęście są tez takie, które od lat cieszą się sławą wśród turystów. Poniżej przedstawiamy 7 najlepiej znanych zamków w Sudetach.

1. ZAMEK CZOCHA

Zamek Czocha zbudowano na rozkaz króla czeskiego, Wacława II, w latach 1241-1247 jako jeden z punktów wzmocnienia granicy łużycko -śląskiej. Jeszcze w XVI w. zamek stał się renesansową rezydencją, do której później dobudowano basteje, a fosy zamieniono na zwierzyniec. Kres świetności przyniósł pożar w 1793 r. i dopiero w latach 1909-1912 zamek objawił się w nowej postaci. Drezdeński potentat tytoniowy, Ernst Gütschow, zlecił cesarskiemu architektowi, Bodo Ebhardtowi, rekonstrukcję warowni na podstawie rycin z początków XVIII w. W latach II wojny światowej znajdowała się tutaj szkoła deszyfrantów Abwehry i gromadzone były dzieła sztuki ze wschodniej Europy. Wydarzenia te stały się kanwą książki i serialu „Twierdza szyfrów”, a sam zamek – będący obecnie hotelem – bardzo często wykorzystywany jest jako baśniowa scenografia dla filmów (np: "Wiedźmin, "Święta Wojna". "Pierwsza Miłość", "Gdzie jest generał?".

2. ZAMEK FRYDLANT

Reklama

Nad niewielkim, choć wartym obejrzenia (choćby z racji eklektycznego ratusza i obronnego kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego) miastem u stóp Gór Izerskich wznosi się jeden z najliczniej odwiedzanych obiektów północnych Czech. Powstały w połowie XIII wieku obronny zamek Bibersteinów został w końcu XVI stulecia powiększony o renesansową rezydencję rodziny Redernów. 

W czasie rządów Albrechta von Wallensteina (1622-1634) frydlanckie posiadłości zyskały miano „ziemi szczęśliwej”. Po niefortunnym dla samego Wallensteina rozwoju dalszych wydarzeń (został zabity w związku z podejrzeniami o zdradę cesarza), jego włości przejęła rodzina Gallasów, a później Clam-Gallasów, która pozostała na zamku do 1945 roku. To jej zawdzięczamy zachowane wyposażenie, w tym największą na świecie kolekcję fajek , zbrojownię czy kolekcję strojów paradnych oraz ubrań dla służby. Imponująco prezentuje się dziedziniec ozdobiony w technice sgraffito.

Dla polskiego turysty zastanawiająco brzmi treść drogowskazów prowadzących do frydlanckiej warowni: "Zámek" a "hrad". Czym się różnią te określenia? Zámek jest odpowiednikiem naszego pałacu czy rezydencji, podczas gdy termin hrad opisuje – zazwyczaj średniowieczną – budowlę o charakterze obronnym. W przypadku obiektu we Frydlancie, gdzie mamy do czynienia z dwiema częściami i ich funkcjami, mowa o zamku i pałacu jest jak najbardziej uzasadniona.

3. ZAMEK CHOJNIK

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych sudeckich zamków ulokował się prawie 200 metrów ponad dnem Kotliny Jeleniogórskiej, na charakterystycznym wzniesieniu (627 m n.p.m.) ponad Sobieszowem stanowiącym dzielnicę Jeleniej Góry. 

Kamienną strażnicę o doskonałej widoczności na trakty z Jeleniej Góry do Czech i na Łużyce wybudował w końcu XIII w. piastowski książę świdnicko-jaworski, Bolko I. Jego wnuk, Bolko II, rozbudował warownię i osadził na niej rycerza imieniem Gotsche Schoff, którego potomkowie w kolejnych wiekach stanowili jeden z najznaczniejszych rodów rycerskich i hrabiowskich na Śląsku. Rozbudowywany jeszcze dwukrotnie Chojnik stanowił siedzibę rodziny von Schaffgotsch aż do wywołanego uderzeniem pioruna pożaru w roku 1675. 

Po wybudowaniu w dawnej bastei schroniska w 1822 r. zamek stał się popularnym celem wędrówek, czemu sprzyjała bliskość letniskowych miejscowości – Jagniątkowa i Zachełmia – oraz stacji kolejowej w Sobieszowie. Także dzisiaj dla wielu dzieci odwiedzających Karkonosze z rodzicami lub szkolną wycieczką stanowi on okazję do pierwszej w życiu górskiej eskapady. Panorama z zamkowej wieży bez wątpienia pozostaje w pamięci na długie lata.

4. ZAMEK GRODNO

Najstarsze wzmianki o budowli obronnej nad Bystrzycą pochodzą z 1315 r. – mowa tu o dzisiejszym zamku górnym wybudowanym przez śląskich Piastów niewiele wcześniej. W XV w. Grodno stało się gniazdem rycerzy rabusiów. 

Sto lat później Maciej von Logau dobudował dolny dziedziniec i stworzył z Grodna renesansową rezydencję. Z okresu 1545 -1570 pochodzi ośmioboczna nadbudowa wieży oraz portale i potężne sgraffito z motywem czeskich lwów na budynku bramnym, które przetrwały oblężenie wojsk szwedzkich w czasie wojny trzydziestoletniej oraz pożar z roku 1689. 

Sto lat później opuszczony zamek zaczął się walić i dopiero prace zabezpieczeniowe przeprowadzone w 1824 r. przez Jana Gustava Büschinga pozwoliły uratować warownię. W końcu XIX powstała restauracja i muzeum, a prace konserwatorskie postępują powoli do dziś.

5. ZAMEK BOLKÓW

Zbliżając się do miasta nad Nysą Szaloną nie sposób przeoczyć sylwetki średniowiecznego zamczyska, które stanowiło główną twierdzę piastowskiego księstwa świdnicko-jaworskiego. Strzegła ona zarazem skrzyżowania traktów z Jeleniej Góry do Świdnicy i Nysy oraz z Głogowa przez Legnicę i Jawor w kierunku Pragi. 

Od końca XIV w. zamek Bolków należał do opactwa cystersów z Krzeszowa (dokonali oni renesansowej przebudowy), co jednak nie uchroniło go od pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna (1685 r.). Od tego czasu zamek pozostaje w częściowej ruinie, co nie zmienia faktu, że często odby wają się tu imprezy plenerowe, z których największa to festiwal muzyki gotyckiej „Castle Party”. Spacer wśród zamkowych murów daje wyobrażenie o dawnej potędze tej warowni, zaś panorama roztaczająca się z 25 -metrowej wieży na długo pozostaje w pamięci.

6. ZAMEK NACHODZIE

Liczące 22 tys. mieszkańców nadgraniczne miasto rozwinęło się z powstałego w XI w. obronnego grodu przy trakcie z Kłodzka do Pragi. Dwa wieki później na wzgórzu powstał zamek , który na przełomie XVI i XVII wieku został przebudowany na renesansową rezydencję, do czego przyczynili się właściciele dóbr nachodzkich – Smiřiccy ze Smiřic, a później ( już w dobie baroku) – rodzina Piccolomini.

Rozległe założenie posiada pięć dziedzińców, ogród, park angielski i wybieg dla niedźwiedzi. Cieszący się bogatym wyposażeniem zamek – zwłaszcza w sezonie turystycznym – staje się sceną licznych imprez kulturalnych i przedstawień muzycznych.

7. ZAMEK KSIĄŻ

Najbardziej znanym zabytkiem Wałbrzycha jest największy ze śląskich zamków- Książ.  Powstały w XIII w. jako piastowska warownia, od 1509 r. należał do hrabiowskiej rodziny Hochbergów, którzy stworzyli potężną rezydencję reprezentującą wszystkie style aż do neoromanizmu. 

W czasie II wojny światowej zamek został włączony do zmilitaryzowanego kompleksu “Riese”. Po długim okresie niedoinwestowania odzyskuje obecnie swój blask. Do zespołu pałacowo-parkowego należy tak że hotel z centrum konferencyjnym, galerie sztuki, teatr lalkowy, Państwowe Stado Ogierów (ok. 500 od zamku) oraz Palmiarnia (ok. 2 km od zamku). Powstały w latach 1909 -1911 kompleks ogrodniczy prezentuje 250 gatunków kwiawtów i krzewów ozdobnych – zarówno na zewnątrz, jak i w szklanych oranżeriach, na których aranżację sprowadzono z Sycylii siedem wagonów tufu wulkanicznego.


Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama