Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:39

07:12 17:28

00:14 15:23

9°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 8°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr SSE 9 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

70
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
199% normy
pm 10
147% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

5 atrakcji które musisz zobaczyć na Bornholmie

Bornholm to duńska wyspa która mimo swojego spokojnego charakteru we wnętrzu kryje wiele atrakcji. Co warto na niej zobaczyć?

1.Plaża w Dueodde

Dueodde jest nazwą miejscowości letniskowej, najdalej na południe wysunięta część Bornholmu, a także przylądka i całego kompleksu plaż w tym rejonie. Jest to także najatrakcyjniejsze miejsce dla plażowiczów i amatorów morskich kąpieli.
Są tu najszersze i najcieplejsze plaże wyspy, a piasek jest najdrobniejszy i najdelikatniejszy, z parkingu na plażę prowadzi wygodny drewniany pomost o długości 500 metrów. W lasach obok plaży są niezliczone domki wypoczynkowe, które można wynająć w sezonie. W pobliżu przylądka znajduje się parking z restauracją, kioskiem z pamiątkami oraz potężna latarnia morska Dueodde Fyr, z której roztacza się przepiękny widok na okoliczne wydmy i morze, na jej szczyt prowadzi 196 krętych schodów, które możemy pokonać po uiszczeniu opłaty. Natomiast tuż przy początku drogi dojazdowej do Dueodde, w lesie po obu jej stronach, ok. 200 metrów w głąb lasu położone są potężne żelbetowe łoża dział morskich o kalibrze 380 mm, budowane tu przez Niemców podczas II wojny światowej. Działa miały strzec wód południowego Bałtyku ale budowa nie została ukończona.

2. Wiatraki

Reklama

Bornholm dzięki doskonałym warunkom wietrznym na otwartych przestrzeniach słynie z licznych wiatraków, które rozsiane są po całej wyspie. Obok zabytkowych 14 młynów wiatrowych postawiono nowoczesne turbiny (elektrownie wiatrowe), jest ich na wyspie blisko 50. Ustawione w tzw. farmy wiatrowe, są to trójłopatowe silniki synchronicznie wzbudzane magnesami trwałymi obracane siłą wiatru. Ich potężne (czasem nawet o średnicy 54 metrów) ramiona robią niesamowite wrażenie. Zasługują  na uwagę, ponieważ są przykładem jak można wykorzystać naturalne warunki klimatyczne do pozyskania energii elektrycznej. Przy wietrze 10-12 m/s wiatraki działają optymalnie, przy podmuchach poniżej 4 i powyżej 25 m/s turbiny nie pracują.
Na wyspie nieodłącznym punktem w krajobrazie są zabytkowe młyny wiatrowe,

3. Okrągłe kościoły

Na Bornholmie jest 21 kościołów, w tym cztery kościoły rotundy. Okrągłe obronne kościółki romańskie z XII wieku w Østerlars, Nyker, Nylars i Olsker stanowią jedną z największych atrakcji ale i zagadek wyspy. Wybudowane najprawdopodobniej w celach obronnych w niespokojnych dla mieszkańców Bornholmu czasach, służyły obrzędom religijnym, ale także schronieniu przed najeźdźcami i jako warownie. Ich wyższe piętra mogły pełnić rolę spichlerzy i magazynów nzboże, które suszono i przechowywano w przewiewnych  pomieszczeniach na  poddaszu kościółków. Tak naprawdę to jednak nie wiadomo w jakim celu zostały wybudowane i kim byli ich budowniczowie, ich lokalizacja i konstrukcja wcale nie odpowiada na to pytanie.

4. Wędzarnie ryb

Wędzarnie ryb można spotkac na Bornholmie niemal w każdej miejscowosci. Do najatrakcyjniejszych kulinarnych specjałów należą: świeżo wędzone bałtyckie śledzie tzw. Bornholmery (wędzony śledź podawany w całości z grubo mieloną solą i żółtkiem oraz szczypiorkiem lub cebulą). Ale nie tylko śledziem Bornholm stoi, serwuje się tu wędzone łososie, węgorze, makrele, czy owoce morza. Warto odwiedzić wędzarnię Svaneke Røgeri gdzie serwuje się świeżo wędzone śledzie, a także inne morskie przysmaki.

5. Ruiny zamku Hammershus

Ruiny potężnego zamku w Hammershus są jednymi z największych w całej północnej Europie, a zdecydowanie największym w Skandynawii kompleksem ruin średniowiecznego zamku. Usytuowano go na wysoko wzniesionym klifie, na szczycie granitowego wzgórza o wysokości 74 metrów nad powierzchnią Bałtyku. Zamek znajduje się na zachodnim wybrzeżu, na północy wyspy, u wrót półwyspu Hammeren. Hammershus jest obwiedziony  murem obronnym, częściowo z czerwonej cegły, a częściowo z granitowych bloków. Od zachodu zamek chroniony był urwiskiem, od północy i południa stromym zboczem góry, a od wschodu sztucznie wykopaną fosą. Jego budowę rozpoczęto w XIII w. z polecenia władz kościelnych. Największy rozwój grodu nastąpił w latach 1327-1522, kiedy zamek znajdował się w rękach hierarchów z Lund w szwedzkiej Skanii. Kiedy wice-komendant wojskowy Bornholmu przeniósł się z twierdzy do Rønne, zamkiem zainteresowali się mieszkańcy, którzy rozbierali go, a cegły wykorzystywali do budowy domów. W 1822 roku Hammershus wpisano na listę zabytków objętych ochroną, co zatrzymało grabież. To co pozostało z potężnej twierdzy, udostępniono do zwiedzania turystom. Ruiny stały się jednym z najciekawszych miejsc Bornholmu, a dziś stanowią jego największą atrakcję turystyczną. Wstęp na zamek jest bezpłatny. Poniżej zamku przy parkingu w Slotsgården utworzono niewielkie muzeum (Hammershus Udstillingen), gdzie wśród wielu eksponatów obejrzeć można zrekonstruowaną makietę przedstawiającą zamek w czasach jego świetności.

Na miejscu znajduje się niewielka restauracja, sklepik z pamiątkami i toalety. Podążając w stronę ruin, po lewej stronie mijamy pomnik poświęcony pamięci Bornholmczyków poległych w powstaniu przeciwko Szwedom. Dalej droga prowadzi przez kamienny most (jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych konstrukcji w Danii) przerzucony nad dawną fosą. Za mostem znajduje się niewielki budynek Tinghus – dawna siedziba lokalnego sądu. Dalej jest staw i brama prowadząca na wewnętrzny dziedziniec. Z pobliskiego portu Hammerhavn położonego na północ od zamku organizowane są przejażdżki łodziami, z których można podziwiać ruiny Hammershus od strony morza. Rejsy docierają do grot znajdujących się u podnóża zamku, z których największą jest Våde Ovn o 70 metrach długości. Tutaj także można obejrzeć wynurzone z wody interesujące formacje skalne. Do najciekawszych należą skały Løvehovederne (Lwie Głowy) i Kamelhovederne (Wielbłądzia Skała). Skały znajdują się w małej zatoczce, do której można się dostać podążając ścieżką biegnącą stromo w dół od zachodniego muru twierdzy.

Copyright © Wydawnictwo Turystyczne PLAN-GALILEOS
Dowiedz się więcej na temat: bornholm | atrakcje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje