Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:28

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
30% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Trondheim - architektoniczne cuda nad fiordem

Trondheim to pełne uroku miasto położone nad najszerszym fiordem w całej Norwegii - Trondheimsfjord. Nazywane jest kolebką norweskiej monarchii. Wspaniale zachowana starówka, z charakterystycznymi domami na drewnianych palach, to prawdziwy architektoniczny cud.

Trondheim, usytuowane w środkowej części Norwegii, jest stolicą regionu Sor-Trondelag i trzecim co do wielkości (po Oslo i Bergen) miastem w kraju. To ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i turystyczny. Do XVI wieku nosiło nazwę Nidaros, co oznacza "ujście rzeki Nid". Przez długi czas była tu siedziba władz, ze względu na strategiczne usytuowanie miasta.

Zwiedzanie Trondheim warto zacząć od zachwycającej starówki, czyli Bakklandet. Duże wrażenie robią stojące na palach nad rzeką Nidelva drewniane domy i magazyny kupieckie z XVII i XVIII wieku. Most Starego Miasta - Most Bybrua i Bakklandet to okazała drewniana konstrukcja, z której można podziwiać te architektoniczne cuda. Główny plac nosi nazwę Torvet, góruje nad nim kolumna z posągiem założyciela miasta Olafa Tryggvasona.

Reklama

Narodowe sanktuarium

Ważnym zabytkiem jest narodowe sanktuarium Norwegii, zbudowane na cześć króla Olafa II. To największa średniowieczna budowla w Skandynawii, najstarsze elementy Nidaros pochodzą z XII wieku. Od 1814 roku odbywają się tu koronacje wszystkich monarchów. Wspaniale odrestaurowana katedra uznawana jest za symbol miasta.

Najstarszy świecki obiekt w tym regionie Europy mieści się właśnie w Trondheim. Prace nad Pałacem Biskupim, który do dziś jest świetnie zachowany, rozpoczęto w drugiej połowie XII wieku. Są tu cztery muzea - Muzeum Wojska, Ruchu Oporu, Muzeum Pałacu Biskupiego, w którym zgromadzono między innymi rzeźby z katedry Nidaros, i wystawa klejnotów. Podziwiać można również odnalezioną przez archeologów mennicę arcybiskupią.

Pałac z rozmachem

Największy drewniany pałac w Skandynawii, czyli Stiftsgarden zadziwia rozmachem - ma 58 metrów długości, znajduje się tu 140 komnat. Od 1906 roku jest to oficjalna rezydencja królewska. Obiekt, który sprzedano państwu w 1800 roku, został wybudowany w latach 1774-1778 na polecenie wdowy po członku Tajnej Rady Królewskiej, Cecilii Christine Scholle. Koszty postawienia pałacu wyniosły aż 78 milionów koron norweskich. Wokół ruin średniowiecznego zamku Sverre’a mieści się Muzeum Historii Ludowej. W skansenie Sverresborg - Trondelag ukazany jest sposób życia mieszkańców Trondheim na przestrzeni ostatnich 150 lat. Zwiedzić można tutaj także muzeum narciarstwa i muzeum telekomunikacji.

Dla miłośników muzyki

Trondheim szczyci się narodowym muzeum muzyki i instrumentów muzycznych. Zostało założone w 1952 roku przez Victorię Bachke. W Muzeum Ringve  są dwie stałe wystawy - "Muzeum w dworku" i "Muzeum w  stodole" otwarte 15 lat temu. Ekspozycja jest poświęcona współczesnej technice dźwięku.

Nie lada gratką dla miłośników muzyki będzie zwiedzanie muzeum w Rockheim, gdzie zaprezentowana jest historia rocka i popu. Usytuowane w dzielnicy portowej muzeum oferuje liczne wystawy i koncerty.

Trondheim z każdej strony

Charakterystyczny punkt na mapie miasta stanowi wieża radiowa i telewizyjna Tyholt (ma 124 metry). Można wjechać na szczyt windą i podziwiać panoramę miasta.

Trondheim w całej krasie widać również z Twierdzy Kristiansten. Została zbudowana w 1681 roku, po wielkim pożarze miasta. Przewodnik, który oprowadza turystów po obiekcie, opowiada burzliwą historię miasta.

Jeśli wybierzecie się na wycieczkę statkiem na historyczną wyspę Munkholmen ("Wyspę mnicha"), będziecie mieli okazję przyjrzeć się Trondheim także od strony morza.

Historia tej małej wysepki mrozi krew w żyłach. Było to miejsce egzekucji. Głowy wrogów wbijano na pale na brzegu wyspy. Miało to odstraszyć najeźdźców. Dziś chętnie i tłumnie przyjeżdżają tu turyści.

Sport narodowy

Norwegowie to niezwykle aktywny naród, dlatego w Trondheim nie brakuje atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas w ruchu. Miasto oferuje największy w kraju kompleks basenów - Pirbadet. W zachodniej części mieści się ogromny, dziki park Bymarka, po którym można spacerować, biegać, a nawet jeździć konno. To także raj dla wędkarzy - Nidelva, nad którą leży Trondheim, słynie z najlepszych łososi i pstrągów.

W okolicy Vassfjellet jest natomiast stok narciarski. Narciarstwo jest w Norwegii sportem narodowym, a Trondheim stanowi ważny ośrodek sportów zimowych. Są tu trasy narciarskie, a na skoczni Gran&sen co roku odbywają się zawody Pucharu Świata.

Z Krakowa do Trondheim można polecieć liniami Norwegian trzy razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE TRONDHEIM

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy