Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:23

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
35% normy
pm 10
26% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

​Sztokholm, miasto na czternastu wyspach

Położony na czternastu wyspach, połączonych 53 mostami Sztokholm to jedno z najpopularniejszych miejsc na Półwyspie Skandynawskim. Jest kameralny, łatwo się po nim poruszać. Właśnie dlatego został ochrzczony "najmniejszym wielkim miastem świata".

Jego nazwa pochodzi od słów "stock" - kłoda lub pień i "holm", czyli "wyspa". 40 procent powierzchni Sztokholmu zajmują parki i ogrody, zaledwie jedną trzecią stanowi teren zabudowany.

Stolica Szwecji, największe miasto w kraju, usytuowane jest w jego środkowej części. Mieści się tu siedziba parlamentu, rządu, rodziny królewskiej i władz administracyjnych regionu.

Sztokholm szczyci się 70 muzeami i aż trzema obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO - rezydencją królewską, czyli Drottningholm, zabytkowym cmentarzem Skogskyrkogarden i najstarszą szwedzką osadą - Hovgarden.

Reklama

Wędrówkę po stolicy Szwecji warto rozpocząć od Gamla Stan, czyli Starego Miasta. Dzielnicę zamieszkuje zaledwie 3 tysiące osób. Można się po niej poruszać tylko pieszo. Spacer po brukowanych, wąskich uliczkach pośród średniowiecznych i renesansowych budynków należy do prawdziwych przyjemności.

Okręt, który poszedł na dno

Podobnie jak zwiedzanie jednej z największych atrakcji Sztokholmu - Muzeum statku Vasa. 52-metrowy wrak z XVII wieku jest zachowany w całości. Vasamuseet prezentuje historię okrętu - znajdziemy w nim projekty budowy statku, a także informacje dotyczące operacji wydobywania go z dna Bałtyku.

Vasa powstała na zlecenie króla Gustawa Adolfa, prace nadzorował Henrik Hybertsson. Okręt miał brać udział w wojnie z Polską, zatonął jednak w 1628 roku podczas próbnego rejsu. Na pokładzie było około 30-50 członków załogi. Winą za katastrofę początkowo obarczono polskich agentów. Specjalna komisja badająca przyczyny wypadku uznała jednak, że był spowodowany wadami konstrukcyjnymi.

Statek został wydobyty z dna morza dopiero po 333 latach, od 1990 roku można go podziwiać w muzeum.

Pierwszy na świecie skansen

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta jest Skansen położony na wyspie Djurgarden. W 1891 roku Artur Hazelius założył to pierwsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu, by zaprezentować sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną.

Na 300 tys. metrów kwadratowych rozmieszczono około 140 budynków - najstarszy, Vastveitloftet, pochodzi z XIV wieku. Jest tu stara apteka, piekarnia, w której można kupić pieczywo, poczta, warsztat, sklep spożywczy, kościół, szkoła czy huta, w której prezentowane są wyroby ze szkła - wszystkie te obiekty składają się na replikę XIX-wiecznego miasta.

Na terenie muzeum znajduje się także ogród zoologiczny, w którym hodowane są między innymi renifery, jelenie, łosie, wilki, niedźwiedzie i foki.

Zamek króla Karola

Jeden z największych zamków w Europie mieści się właśnie w stolicy Szwecji. Od ponad 40 lat w Kungliga Slottet urzęduje król Karol XVI (monarcha mieszka w innym sztokholmskim pałacu - Drottingholm).

Zamek składa się z ponad 600 pomieszczeń, na jego terenie jest muzeum twierdzy Trzech Koron, muzeum antyków, a także skarbiec królewski, zbrojownia i kaplica.

Obok usytuowany jest najstarszy kościół - Storkyrkan, w którym od wieków koronuje się władców. Nazywa się go "Wielkim Kościołem".

Ojczyzna Nobla

Szwecja to ojczyzna Alfreda Nobla, wybitnego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, fundatora prestiżowej nagrody przyznawanej co roku za wybitne osiągnięcia literackie, naukowe i zasługi dla społeczności. Od 1902 roku Nagrodę Nobla formalnie daje król Szwecji.

W Sztokholmie, przy placu Stortorget, znajduje się Muzeum Nagrody Nobla, w którym obradują członkowie Akademii Szwedzkiej.

Muzeum przybliża ponad 113-letnią historię tego wyróżnienia i prezentuje sylwetki laureatów. Nagrody wręczane są w filharmonii Konserthuset usytuowanej w nowoczesnym centrum Norrmalm, nazywanym także City. W tej części miasta jest dworzec autobusowy i kolejowy.

Panoramę Sztokholmu najlepiej podziwiać z wieży (ma aż 106 metrów!) Ratusza Stadshuset położonego na wyspie Kungsholmen. W budynku mieści się także muzeum - Tornmuseet. Natomiast w Złotej Sali odbywają się przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla. Przy zachodzie słońca wspaniale jest przespacerować się promenadą nadmorską przy ulicy Strandvagen, po drodze będziemy mijać ekskluzywne kamienice i kameralne kawiarnie.

Historia naturalna

Wybudowane w 1819 roku Muzeum Historii Naturalnej należy do najstarszych tego typu na świecie. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród turystów - rocznie odwiedza go około 600 tys. osób.

Muzeum oferuje wiele ciekawych ekspozycji - między innymi ukazującą dzieje Ziemi od początku istnienia, czy prezentującą proces ewolucji człowieka. Inne stałe wystawy to "Cuda ludzkiego ciała", "Życie wodne" i "Skarby z wnętrza ziemi".

Równie dużą popularnością cieszy się muzeum słynnego szwedzkiego zespołu ABBA. Niewątpliwie atrakcją dla najmłodszych będzie natomiast zwiedzanie muzeum poświęconego twórczości Astrid Lindgren. Podobnie jak wizyta w lunaparku Grona Lund.

Z Krakowa do Sztokholmu można polecieć Norwegian i Ryanair sześć razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE SZTOKHOLMU

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy