Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:21

05:00 20:23

00:38 16:53

17°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 9 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
30% normy
Jutro 21°C 14°C
Czwartek 21°C 15°C

Rzym, czyli Wieczne Miasto

Zbudowany na siedmiu wzgórzach Rzym to kolebka cywilizacji i kultury. Na każdym kroku napotyka się tu na zabytki starożytności i średniowiecza - imponujące bazyliki, malownicze fontanny, strzeliste pomniki. Wieczne Miasto, do którego jak mawia przysłowie "prowadzą wszystkie drogi", jest jednym najpiękniejszych miejsc na świecie.

Rzym leży w środkowej części kraju nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta, i nad Morzem Śródziemnym. To stolica Włoch, ważny ośrodek administracyjny i polityczny.

Historyczne centrum jest niewielkie, zabytki znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Zwiedzanie warto zacząć od symbolu Rzymu - Koloseum, czyli wzniesionego przez dynastię Flawiuszów amfiteatru. Jego budowa odbywała się w latach 70-72 do 80 n.e. Na widowni zasiadało wówczas 45-50 tysięcy widzów, którzy podziwiali walki gladiatorów. Tradycja głosi, że było to także miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. 7 lat temu obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Reklama

Nieopodal Koloseum usytuowany jest Łuk Konstantyna Wielkiego. Budowla upamiętnia wspaniałe zwycięstwo Konstantyna nad Maksencjuszem.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Forum Romanum, które niegdyś pełniło rolę administracyjnego, handlowego i religijnego centrum Rzymu. Podejmowano tu kluczowe decyzje.

Zlokalizowany na Polu Marsowym Panteon, czyli świątynia bogów, to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie i prawdziwe arcydzieło architektury. Uwagę przykuwają oryginalne, pochodzące w większości z II wieku, marmury.

Ważnym centrum historycznym jest Kapitol. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz, na którym położony jest Rzym.

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie jest Circus Maximus - był areną wyścigów rydwanów - i Termy Karakalli, czyli kompleks rekreacyjny. Należą one do najbardziej znanych starożytnych zabytków na świecie.

Place, fontanny i schody

Wizytówką stolicy Włoch jest Piazza Navona. Przy placu mieści się wiele kameralnych knajpek, a na środku artyści sprzedają obrazy. To miejsce tętni życiem o każdej porze dnia. Nieopodal znajduje się XVIII-wieczna, imponująca Fontanna di Trevi uznawana za symbol Wiecznego Miasta. Na balustradzie widnieją cztery statuy, symbolizujące cztery pory roku. W centralnym miejscu jest natomiast powóz ciągnięty przez dwa koniki morskie. Turyści chętnie wrzucają do fontanny monety, wierząc, że dzięki temu powrócą kiedyś do Rzymu.

Kilka minut stąd trafiamy na kolejny spektakularny zabytek - barokowe Schody Hiszpańskie. Są uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie. Prowadzą do XVI - wiecznego kościoła Trinita dei Monti (pod wezwaniem Św. Trójcy).

Głównym punktem miasta jest Plac Wenecki - tu zbiegają się najważniejsze ulice. Mieści się przy nim monumentalny Pałac, który w przeszłości był rezydencją papieską. Nad placem dominuje wykonany z białego marmuru Ołtarz Ojczyzny. We wnętrzu budowli jest muzeum poświęcone walkom o zjednoczenie.

Kościoły i bazyliki

Rzym szczyci się wieloma pięknymi kościołami i bazylikami. Jedna z czterech najstarszych to katedra biskupa, czyli Bazylika św. Jana na Lateranie. Ten najwyższy rangą kościół od 313 roku był częścią rezydencji kolejnych papieży. Nadal jest administracyjną siedzibą Ojca Świętego. Na fasadzie głównej umieszczono napis "Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata". Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe organy z XVI wieku, klasztor znajdujący się na terenie kościoła, a także tzw. Święte Schody prowadzące do kaplicy św. Wawrzyńca.

Jedną z najpiękniejszych świątyń w Rzymie jest Bazylika św. Pawła za Murami. Zachwyt budzi bogato dekorowana fasada i wiszące na ścianach medaliony z podobiznami wszystkich papieży. Legenda głosi, że gdy w kościele zabraknie miejsca na kolejne medaliony, nastąpi koniec świata.

Bazylikę Matki Bożej Większej łatwo pomylić z budynkiem świeckim, bowiem fasada pochodząca z XVIII wieku przypomina bardziej barokowy pałac.

Watykan, czyli enklawa

W granicach Rzymu leży Watykan, który jest enklawą na terytorium państwowym Włoch.

Bazylika świętego Piotra, usytuowana w centrum Watykanu, jest celem wielu pielgrzymek, także z Polski. To drugi co do wielkości kościół na świecie (może pomieścić 50 tysięcy osób) i ważne miejsce dla wszystkich chrześcijan. Stoi w miejscu pochówku świętego Piotra, a w jego podziemiach znajdują się groby papieży, w tym Jana Pawła II.  

Bazylika jest przepełniona zabytkami - cennymi obrazami, rzeźbami, figurami, mozaikami. Wielkie wrażenie robi główny ołtarz, czyli tzw. ołtarz papieski, nad którym zawieszono barokowy baldachim z brązu, wykonany przez Berniniego. Zachwyt zwiedzających budzi także "Pieta" Michała Anioła.

Przed kościołem jest słynny plac świętego Piotra otoczony czterorzędową kolumnadą, nad którą górują posągi 140 świętych. Na środku stoi obelisk egipski znaleziony w cyrku Nerona, na  jego szczycie umieszczono krzyż.

Najstarsza dzielnica

Wzniesione na zachodnim brzegu Tybru - Zatybrze, uznawane jest za najstarszą dzielnicę Rzymu. Jej mieszkańcy do dziś zachowali pewną autonomiczność. To miejsce niezwykle urokliwe, uwielbiane przez turystów, którzy z rozkoszą przechadzają się po ciasnych uliczkach.

Światowa stolica mody

Rzym został okrzyknięty światową stolicą mody. Przy Via Del Corso i Via Dei Condotti mieszczą się najbardziej ekskluzywne sklepy, a także pracownie znanych włoskich projektantów.

Włoskie przysmaki

Włoska kuchnia cieszy się ogromnym szacunkiem na całym świecie, a Rzym to prawdziwy raj dla smakoszy. Najpopularniejsza wśród przyjezdnych jest oryginalna pizza na cienkim cieście, z sosem z pomidorów, świeżo startym parmezanem, pyszną rukolą lub szynką prosciutto crudo. Rozchwytywane są także makarony z sosami, czyli pasty, delikatne potrawy z ryb i owoców morza, lasagne i risotto. Smak potraw wyostrzają tradycyjne wina.

Po obiedzie warto uraczyć się filiżanką espresso i deserem, który jest nieodłącznym elementem włoskiego obiadu.

Z Krakowa do Rzymu można polecieć liniami Alitalia i Ryanair sześć razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE RZYMU

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje