Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:27

05:00 20:23

00:38 16:53

18°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
33% normy
Jutro 20°C 14°C
Czwartek 22°C 16°C

​Kopenhaga. Najlepsze miasto świata?

Kopenhaga to największe miasto Skandynawii, malowniczo położone na dwóch wyspach - Zelandia i Amager. Strzeże go najsłynniejsza na świecie Syrenka. Idealne miejsce na krótki wypad.

W stolicy Danii mieszka ponad półtora miliona osób. Jest to metropolia, ale bardzo kameralna, czysta i przyjazna.

Kopenhaga słynie m.in. z zamiłowania mieszkańców do jazdy na rowerze. W porannych godzinach szczytu ścieżki rowerowe wypełnione są po brzegi. Miasto tak dobrze dba o użytkowników dwóch kół, że przykład z zastosowanych tu rozwiązań bierze nawet Nowy Jork. W amerykańskim mieście trasy dla rowerzystów nazywane są kopenhaskimi.

Władze wciąż doskonalą system transportu miejskiego, równocześnie troszcząc się o środowisko naturalne. To między innymi dlatego Kopenhaga została uznana przez czasopismo "Monocle" za najlepsze miasto świata. Stolica Danii nazywana jest także "cudownym miastem".

Reklama

Jedna z największych atrakcji to położone w centrum, nieopodal Placu Ratuszowego, ogrody Tivoli. Są tu karuzele, kolejki górskie, akrobaci, tancerze czy teatr pantomimy. Rocznie organizuje się tu ok. 150 koncertów,  na które zapraszane są największe gwiazdy.

Park zajmuje teren o powierzchni 88 tysięcy metrów kwadratowych.

Królewskie miasto

Kopenhaga to królewskie miasto, które może poszczycić się kilkoma pałacami. Doskonale zachowany barokowy Amalienborg od 1974 roku jest główną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej. Wartę honorową trzyma tu Gwardia Królewska w tradycyjnych strojach. Codziennie w południe odbywa się zmiana warty, która wzbudza duże zainteresowanie turystów.

Kopenhaska Biblioteka Królewska, która w swych zbiorach ma między innymi rękopisy Hansa Christiana Andersena i Karen Blixen, jest największą biblioteką w Europie.

W renesansowym pałacu Rosenborg Slot mieści się muzeum z eksponatami poświęconymi historii Danii. Są tu także królewskie skarby - klejnoty i korony. Pałac otacza piękny park.

Będąc w Kopenhadze koniecznie trzeba sfotografować się na tle słynnego zamku księcia Hamleta, czyli zamku Kronborg.

Warto wybrać się też za miasto, by zwiedzić gotycko-romańską katedrę Rosklide, w której znajdują się groby duńskich królów. Pałac jest uznawany za polityczne i duchowe centrum historii chrześcijańskiej Danii.

Jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji w północnej Europie znajduje się właśnie w Kopenhadze. Cytadela Kastallet to ostatni element wałów obronnych, który przetrwał do dziś. Jest popularnym miejscem spacerowym turystów i mieszkańców.

Najsłynniejsza dzielnica

Dużym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Christiania, stworzona w latach 70. XX wieku przez hipisów. Władze duńskie nadały jej status niezależnej społeczności. Mieszkańcy żyją tu inaczej niż pozostali, obowiązuje ich inny kodeks prawny, który między innymi zakazuje robienia zdjęć, jazdy samochodem, a nawet... biegania! Dzielnica jest prężnym ośrodkiem szeroko pojętej kultury alternatywnej.

Mała Syrenka

Symbol Kopenhagi to Mała Syrenka, ufundowana w 1909 roku przez Carla Jacobsena.

Pomnik przedstawia Syrenkę z baśni Hansa Christiana Andersena. Jest ona patronką wszystkich alternatywnych kultur. Jest także siostrą naszej, warszawskiej. Jak głosi legenda, "dwie syreny z Atlantyku wpłynęły do Morza Bałtyckiego. Jedna została na brzegu Danii, druga popłynęła Wisłą w głąb lądu, w głąb Polski, aż do Warszawy".

Muzeum twórcy tych pomników, Bertela Thorvaldsena, także znajdziemy w Kopenhadze. To najstarsze muzeum w Danii. Wystawione są w nim najlepsze gipsowe prace rzeźbiarza.

Oryginalnych muzeów jest tu więcej, chociażby Muzeum Rekordów Guinnessa, Muzeum Erotyki, a także Muzeum Figur Woskowych.

Na uwagę zasługuje także zoo, dwa ogrody botaniczne i Danmarks Akvarium, czyli jedno z największych akwariów w Europie. Podziwiać można tu ryby tropikalne, a nawet krokodyle i rekiny.

Tańce i piwo

Kopenhaga żyje także nocą. Mieszkańcy uwielbiają bawić się i tańczyć przy dobrej muzyce. Dlatego organizuje się tu wiele koncertów na żywo. Zawsze pełne są kopenhaskie bary i puby, których jest całe mnóstwo.

Miłośnicy piwa powinni zwiedzić browar Carlsberg. Mieści się w stuletnim budynku, na Górze Karla. Można na miejscu uraczyć się kuflem zimnego trunku, poznać historię duńskiego browarnictwa, metodę produkcji piwa i podziwiać największą na świecie kolekcję butelek.

Kopenhaga to idealne miejsce na krótki, kilkudniowy wypad!

Z Krakowa do Kopenhagi można polecieć linią Norwegian trzy razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE KOPENHAGI

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy