Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:26

05:48 19:23

03:26 19:13

16°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNE 18 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
30% normy
pm 10
18% normy
Jutro 27°C 16°C
Wtorek 32°C 16°C

​Jakość powietrza w Polsce. Można odetchnąć pełną piersią

Wakacyjne miesiące to tradycyjnie czas, kiedy można zaczerpnąć w Polsce świeżego powietrza. Stężenie pyłów zawieszonych na Pomorzu, Warmii, Mazurach czy w Łodzi jest bliskie zeru!

Jak wynika z mapy jakości powietrza w Polsce (stan na 21 lipca rano) poziom zanieczyszczeń na przeważającym obszarze kraju jest bardzo niski lub niski (woj. mazowieckie, świętokrzyskie, małopolskie). Jedynie w okolicach Rzeszowa stwierdzono umiarkowany/średni poziom zanieczyszczeń.

Ale już na przykład w Łodzi stężenie pyłów PM2,5 i PM10 nie przekracza 2-3 µg/m³, co stanowi zaledwie 6-8 proc. dopuszczalnej normy.

Z kolei w wielu nadmorskich miejscowościach, choćby w Jastarni, stwierdzono śladowe ilości pyłów zawieszonych - 1 µg/m³.

Bardzo dobra sytuacja jest praktycznie na całej północy i zachodzie kraju, a także m.in. na Śląsku.

Reklama

Relatywnie najgorsze powietrze (co i tak oznacza dobre lub umiarkowane) odnotowano we wtorek w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Sprawdź jakość powietrza w twojej miejscowości

Czym są pyły PM 2,5 i PM 10?

Pył PM 2,5 to pył drobny. Jest to pył zawieszony o średnicy 2,5 µm lub mniej.  

Jak podaje SmogLab, cząsteczki PM 2,5 uznawane są za jedną z najbardziej niebezpiecznych składowych zanieczyszczeń powietrza, ze względu na ich zdolność przenikania do krwiobiegu i tkanek naszego ciała.

Pył PM 10 to pył gruboziarnisty. Jest to pył zawieszony o średnicy do 10 µm.

Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak: węgiel, drewno i biomasa, oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Jakie są normy w Polsce?

Norma dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 μg/m3 (średnia dobowa), a dla pyłu PM 10 - 50 μg/m3 (średnia dobowa). Są to normy Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r.

Zobacz również:

Kalibracja alkomatu w kontekście nowych przepisów drogowych 2024

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama