Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:10

06:20 18:37

19:12 06:24

9°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 5°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr NNW 20 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
20% normy
Jutro 13°C 6°C
Czwartek 16°C 10°C

​Hamburg - nadmorska perła północy

Hamburg, nazywany "perłą północy", to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Jest przyjazne, nowoczesne, kosmopolityczne, charakteryzuje się otwartością na świat. W 2011 roku nadmorska metropolia otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Hamburg leży w północnej części kraju, niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. To drugie największe miasto w Niemczech, posiada prawa kraju związkowego. Jest ważnym ośrodkiem finansowym, centrum przemysłowym, a także kongresowym - Congress Center organizuje liczne międzynarodowe targi.

Hamburg jest tradycyjny, a zarazem nowoczesny. Zaskakuje kontrastami. Z jednej strony miasta znajduje się biedna, ale barwa dzielnica St. Pauli,  a z drugiej pełna przepychu i luksusów willowa dzielnica Blankenese.

Stare Miasto

Zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta, gdzie na szczególną uwagę zasługują piękne XVII-wieczne Krameramtswohnungen, czyli domy wybudowane dla wdów po kupcach.

Reklama

Zachwyt budzi także protestancki kościół św. Michała (Kirche St. Michaelis) - najsłynniejszy zabytek kościelny w północnych Niemczech. Mieści się przy placu pomiędzy Ludwig-Erhard-Strasse, Krayenkamp a Englischer Plank. Jego wieża mierzy aż 132 metry. Ci, którzy wdrapią się na szczyt po 453 stopniach, mogą liczyć na piękne widoki. Charakterystycznym elementem jest ogromny zegar wieżowy.

Świątynia jest uznawana za jedną z pięciu pereł architektury. Pozostałe to kościół św. Piotra (najstarszy kościół parafialny), kościół św. Katarzyny, a także kościoły św. Jakuba i św. Mikołaja, które zostały częściowo zniszczone podczas nalotów sił alianckich.

Ratusz na 4 tysiącach pali

Historyczne centrum znajduje się między dworcem głównym a placem Gansemarkt. Na środku  stoi ratusz, na którego bramie napisano: "Wolność, którą zdobyli przodkowie, niech godnie starają się zachować potomni". Budynek wsparty na 4 tysiącach dębowych pali ma aż 467 pokoi. Wzdłuż bogato zdobionej fasady umieszczono 20 posągów cesarzy.

Warto zwrócić uwagę na mały kamienny most Trostbrucke. Został zbudowany w 1881 roku, na kanałach Nikolaifleet. Łączy starówkę z nowym miastem.

Stuletnie budynki z gotyckimi wieżyczkami można podziwiać w portowej Dzielnicy Spichlerzy Speicherstadt. Jest usytuowana między Deichtorhallen a Baumwall i należy do najciekawszych miejsc w mieście. Do dziś przechowywana jest tu kawa, przyprawy, dywany.

Ważnym miejscem w Hamburgu jest historyczna promenada spacerowa Jungfernstieg. Ulica leżąca nad jeziorem Alster jest typowo handlowa. Znajdziecie przy niej butiki znanych projektantów i sklepy dobrych światowych marek.

Jedną z najsłynniejszych ulic w Hamburgu jest biegnąca przez dzielnicę czerwonych latarni Reeperbahn. Są tu dyskoteki, kluby ze striptizem i teatry erotyczne. Nieopodal mieści się znany posterunek policji - Davidwache.

Port

Hamburg szczyci się drugim największym, po Rotterdamie, portem w Europie. Zajmuje on dziesięć procent powierzchni miasta. Tramwaje wodne i statki wycieczkowe wypływają z Landungsbrucken.

Na terenie portu są dwa muzea. Do zwiedzania udostępniono trójmasztowiec z 1896 roku - Rickmer Rickmers, a także Cap San Diego, na pokładzie którego turyści mogą - za drobną opłatą - nocować.

Hamburskie Kunsthalle to jedno z najważniejszych muzeów w Niemczech, zebrano w nim dzieła z siedmiu stuleci, w tym obrazy Rembrandta, Caspara Davida Friedricha i Adolpha Menzla. Budynek położony jest w centrum, niedaleko dworca głównego.

Najstarszy targ rybny w Europie - Fischmarkt - mieści się obok zabytkowej aukcyjnej hali. Można tu kupić prawie wszystko - od świeżych ryb po pachnące kwiaty.

Zielone miasto

Hamburg to miasto z bogatą roślinnością i licznymi parkami. W 2011 roku otrzymał tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Turyści chętnie odwiedzają Planten un Blomen, na terenie którego jest ogród botaniczny, palmiarnia i największy w Europie ogród japoński.

W centrum Hamburga jest ogród zoologiczny słynący z tego, że wybiegi pozbawione są krat. Można tu podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt. Dużą popularnością cieszy się także akwarium tropikalne, w którym żyje ponad 14 tys. zwierząt,

Relaks gwarantuje spacer po malowniczych terenach nad jeziorami Aubenalster i Binnenalster.

Ojczyzna hamburgera

Hamburg to ojczyzna jednego z najpopularniejszych dań fast food - hamburgera. Potrawa wywodzi się od befsztyka po hambursku, czyli kotleta z siekanej wołowiny. Trafiła ona na amerykańskie stoły dzięki niemieckim imigrantom. Po raz pierwszy w restauracji w Stanach Zjednoczonych danie przygotowano w 1838 roku; hamburger w bułce jest podawany od 1903 roku.

Z Krakowa do Hamburga będzie można polecieć od 4 listopada linią easyJet trzy razy w tygodni

CZYTAJ WIĘCEJ NA OFICJALNEJ STRONIE HAMBURGA

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne