Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:59

6:27 18:28

19:026:21

12°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 10°C
 • Ciśnienie 1031 hPa
 • Wiatr NW 18 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

5
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
11% normy
pm 10
8% normy
Jutro 13°C 10°C
Czwartek 18°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Czysty dom, czyste powietrze – proste sposoby na radzenie sobie ze smogiem

Zimowe miesiące w Polsce oznaczają sezon smogowy. Wydaje się, że każdy wie, czym smog jest. Czasami zapominamy jednak, że z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu borykamy się nie tylko wychodząc na spacer czy zakupy, lecz także w domu i biurze. Ekspert Electrolux, dr hab. inż. Artur Badyda, radzi, jak w prosty sposób chronić się przed smogiem.

Czym więc jest ten "słynny" smog? Najprościej ujmując to różne substancje chemiczne, w tym przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10, a także rakotwórczy benzo[a]piren (i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), ale także np. tlenki siarki, azotu oraz tlenek węgla.

Podstawowe kroki

Chronić się przed smogiem można na kilka sposobów. Zanim zaopatrzymy się w specjalistyczny sprzęt, niwelujący poziom zanieczyszczeń w pomieszczaniach, warto wprowadzić w życie kilka prostych zabiegów poprawiających jakość powietrza w domu czy biurze. Po pierwsze, ważne jest prawidłowe uszczelnienie okien i drzwi. W parze z tym musi iść systematyczne wietrzenie pomieszczenia, choć najlepiej z pominięciem dni, w których na zewnątrz występują wysokie stężenia zanieczyszczeń. Innym elementem wyposażenia mieszkania, który nie tylko uatrakcyjni jego wnętrze, lecz także poprawi jakość powietrza są rośliny doniczkowe. Sansewieria, Skrzydłokwiat, Figowiec Benjamina czy Zielistka będą doskonałym wyborem!

Dodatkowe wsparcie

Chcąc oczyścić powietrze pomieszczenia ze zdecydowanej większości zanieczyszczeń, mamy do wyboru różne specjalne narzędzia, takie jak oczyszczacze powietrza. Sprzęty domowego użytku mają nie tylko spełniać praktyczne funkcje w trosce o naszą wygodę czy zdrowie, ale i współgrać z wystrojem naszego domu. Wybierając oczyszczacz, warto poszukać takich, które wyróżniają się minimalistyczną formą i spokojną kolorystyką - biel czy czerń to uniwersalny wybór do większości wnętrz. 

Proste i skuteczne działanie

Oczyszczacz powietrza to tylko z pozoru skomplikowany mechanizm. Jego działanie jest jednak bardzo proste. Urządzenie tworzy obieg powietrza w pomieszczeniu zasysając je i przepuszczając przez szereg filtrów, by następnie uwolnić czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Procesy filtracji są w stanie usunąć aż 99,7% zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu, choć w sytuacji ciągłego napływu nowych zanieczyszczeń z zewnątrz ta skuteczność może się w sposób zauważalny zmniejszać (do około 55-65%). Substancjami, których możemy się pozbyć to między innymi szkodliwe pyły PM2,5 i PM10, a także bakterie, roztocza kurzu domowego oraz dym papierosowy.

W badaniach ekspertów Politechniki Warszawskiej, sprawdzających działanie oczyszczacza Electrolux EAP450, udowodniono jego wysoką skuteczność. Pomiary przeprowadzone w pomieszczeniu domu jednorodzinnego w peryferyjnej dzielnicy Warszawy wykazały, że już po około 30 minutach pracy oczyszczacza EAP450 osiągnięto stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 5 mg/m3, co stanowiło spadek w stosunku do stężenia wyjściowego o 87,5%. Stężenie na tym poziomie utrzymywało się do godzin wieczornych, przy pracującym cały czas oczyszczaczu - podsumowuje dr hab. inż. Artur Badyda, prof. PW, kierownik projektu. Takie dane świadczą o dużej efektywności urządzenia, które pozwala w znaczącym stopniu pozbyć się zanieczyszczeń z naszych domów.

Należy podkreślić, że najlepszy efekt osiągany jest przy odpowiednio długiej pracy urządzenia w trybie ciągłym. Przy krótkotrwałym stosowaniu skuteczność będzie zauważalnie niższa.

Król ciszy

Oczyszczacz to urządzenie, które w przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza, włączone jest zasadniczo bez przerwy.  Ważne więc (dla niektórych bardziej, dla innych nieco mniej) jest natężenie hałasu emitowanego przez urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie spokojne zacisze domowe będzie oczyszczacz Electrolux EAP450. W trybie cichej pracy prędkość wentylatora jest ograniczana - poziom hałasu wynosi jedynie 27 dB, czyli tuż powyżej słyszalnego poziomu, przypominającego ludzki szept. Dla porównania, poziom hałasu pracującej lodówki nie przekracza zazwyczaj 40dB. W tym trybie diody LED oczyszczacza są przygaszone, co pozwoli na umieszczenie urządzenia nawet w sypialni, nie zakłócając snu.

Nie tylko na smog

Oczyszczacze powietrza są przydatnym rozwiązaniem nie tylko w okresie zwiększonego zanieczyszczania powietrza szkodliwymi cząstkami. To także urządzenie, które przychodzi z pomocą osobom borykającym się z alergią, a także astmą. Wybierając oczyszczacz powietrza, warto dowiedzieć się, czy sprzęt posiada rekomendacje instytucji, poświadczających jego wysoką jakość. Dobrym przykładem mogą być oczyszczacze powietrza marki Electrolux, zawierające filtr HEPA 13, które uzyskały aprobaty wiodących organizacji: Brytyjskiej Fundacji Alergii (BAF) oraz szwedzkiego i fińskiego Stowarzyszenia Astmy i Alergii.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje