Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:20

06:20 18:37

19:12 06:24

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr WNW 15 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
36% normy
Jutro 13°C 7°C
Czwartek 16°C 10°C

Berlin - miasto skarbów kultury światowej

Niemcy to największy pod względem liczby ludności kraj Unii Europejskiej, a Berlin jest trzecim - po Londynie i Paryżu - największym miastem UE. Różnorodność tego miejsca - zarówno architektoniczna jak i kulturowa - powoduje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wśród 175 muzeów w stolicy Niemiec nie brakuje zarówno tych, w których można znaleźć eksponaty sprzed setek lat, jak i sprzed dwóch-trzech dekad, czyli z okresu transformacji i zakończenia Zimnej Wojny. Niemieckie Muzeum Historyczne przy słynnej Unter den Linden (Alei pod Lipami) otwarte w 1987 roku przez Helmuta Kohla przeprowadzi zwiedzających przez dzieje tego państwa - od czasów pierwszych Germanów, aż po dzień dzisiejszy. Muzeum znajduje się w budynku Zughaus, pochodzącym z przełomu XVII i XVIII wieku, ale część ekspozycji znajduje się w nowoczesnych pawilonach, zaprojektowanych przez Ieoha Ming Peia, amerykańskiego architekta pochodzenia chińskiego, którego dziełem jest też słynna piramida przed paryskim Luwrem.

Najważniejsze zabytki

Reklama

Wszystkie najważniejsze zabytki miasta, z katedrą Św. Jadwigi i pałacem Charlottenburg można podziwiać z rzeki (przez Berlin płyną Szprewa i Hawela). W mieście jest prawie 2 tysiące mostów, czyli pięć razy więcej niż w Wenecji, statkami można opłynąć np. słynną Wyspę Muzeów, gdzie budynki niemal schodzą do lustra wody. Tam znajduje się jeden z najważniejszych muzealnych kompleksów świata, wpisany w 1999 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto oczywiście odwiedzić każde z pięciu wielkich muzeów składające się na ten kompleks, ale szczególnie warte polecenia jest Muzeum Pergamońskie, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa.

Dla każdego odwiedzającego Berlin niezwykłym przeżyciem będzie zapewne wizyta w Ogrodzie Botanicznym, zajmującym powierzchnię 42 hektarów w dzielnicy Lichterfelde. Można tu pogłębić wiedzę na temat ziemskiej flory. W specjalnych pawilonach skopiowano tu strefy klimatyczne z opisami, przedstawiono przekroje roślin znanych i mniej znanych, ich modele w skali lub w wielkości naturalnej. Można też się dowiedzieć do czego wykorzystywane są różne warzywa i owoce w kulturach światowych. Ogród otaczający muzeum pamięta jeszcze siedemnastowieczne czasy, znajduje się tutaj przeszło 20 000 odmian różnych roślin.

Oryginalne wystawy

Aby obejrzeć podobizny słynnych polityków, celebrytów i sportowców nie trzeba jechać do Londynu - można wejść do berlińskiego oddziału Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie znajdują się też figury ważnych dla historii Niemiec osób, takich jak Ludwig van Beethoven czy Albert Einstein. Ci, którzy mają ochotę przyjrzeć się (i dotknąć!) cudom niemieckiej (i nie tylko) motoryzacji - tym sprzed co najmniej kilkudziesięciu lat - powinni odwiedzić Classic Remise - Meilenwerk w zachodniej części miasta przy Wiebestrasse. W centrum samochodów zabytkowych, które działa na zasadach podobnych do muzeum, mieści się w starej (ponad stuletniej) zajezdni tramwajowej. Można tu obejrzeć unikatowe modele, kupić wymarzony, klasyczny pojazd, albo odrestaurować już posiadane auto. Ci, którzy "wpadną w muzealny ciąg", ale zechcą dodać do tego nieco ekstrawagancji, powinni zajrzeć do Muzeum Cukru, Muzeum Filmu, czy Muzeum Erotyki Beate Uhse.

Klimat sprzed setek lat

Berlin to miasto o różnorodnej architekturze, gdzie secesyjne budowle o ciekawej historii mieszają się z postmodernistyczną nowością. Tę dobrze funkcjonująca symbiozę i idealnie wtapiających się w nią mieszkańców niemieckiej stolicy najlepiej obserwować z góry, czyli z tarasu widokowego najwyższej budowli w tym kraju (368 metrów) - wieży telewizyjnej na Alexanderplatz. Fernsehturm - taka jest niemiecka nazwa tej budowli - odwiedza rocznie ponad milion osób! Alexanderplatz, który nazwano tak od imienia imperatora Rosji Aleksandra I, to jedno z najbardziej charakterystycznych dla Berlina miejsc, w którym - mimo jego dzisiejszej nowoczesności - wciąż można poczuć klimat sprzed setek lat.

Spacer po Berlinie

Turystyczny spacer po Berlinie musi obejmować przechadzkę po Unter den Linden, czyli Alei pod Lipami, prowadzącej od Bramy Brandenburskiej do wspomnianej już Wyspy Muzeów. Lipy zaczęto sadzić już w połowie XVII wieku, za czasów Wielkiego Elektora, Fryderyka Wilhelma. Niegdyś najbardziej ożywiony i najelegantszy bulwar Berlina, Unter den Linden, stracił swe znaczenie po wzniesieniu Muru Berlińskiego. Po zjednoczeniu kraju wraca do dawnej świetności. A chyba najbardziej charakterystycznym symbolem Berlina (oczywiście oprócz... niedźwiadka), bitym też na monetach euro, wciąż jest Brama Brandenburska, wybudowana pod koniec XVIII wieku. Kilka minut na północ od Bramy Brandenburskiej znajduje się jeszcze jedno miejsce, którego nie można w Berlinie ominąć. To budynek Reichstagu, czyli siedziba... Bundestagu, jednej z dwóch izb niemieckiego parlamentu. Neorenesansowy gmach robi ogromne wrażenie. Istnieje możliwość zwiedzenia jego nowej części, czyli tarasu i szklanej kopuły.

Kultura wyższa

Berlińczycy bardzo sobie cenią tzw. kulturę wyższą, co potwierdza ogromna liczba muzeów, sal koncertowych, czy teatrów. Nie zapominają jednak o historii najnowszej. To przecież tu istniał mur oddzielający nie tylko wschodnią część miasta od zachodniej, ale przez 28 lat (do 1989 roku) wyznaczający granicę między cywilizacją Zachodu, a tzw. Krajami Demokracji Ludowej. Dziś pozostałości tej mrocznej historii można oglądać m.in. w Muzeum Muru Berlińskiego przy Friedrichstrasse ze słynnym Checkpoint Charlie, czyli najbardziej znanym przejściem granicznym w Berlinie z czasów Zimnej Wojny. Choć, wiele fragmentów muru z wymalowanymi artystycznymi motywami zostało sprzedanych w 1990 roku na licytacjach w Berlinie i Monte Carlo (największy znajduje się w Polsce, we wsi Sosnówka), w stolicy Niemiec wciąż można oglądać trzy pokaźnej wielkości kawałki tej budowli - wszystkie w dzielnicy Mitte. Osoby zafascynowane historią XX wieku mogą też na dłużej zatrzymać się w Muzeum NRD (można tu obejrzeć m.in. wnętrze typowego NRD-owskiego mieszkania, czy pierwsze egzemplarze Trabanta) i w Muzeum STASI, czyli Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ogromne wrażenie robi też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Zajmuje teren ograniczony ulicami: Ebertstrasse, Behrenstrasse, Gertrud-Kolmar-Strasse i Hannah-Arendt-Strasse. Składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości.

Gigantyczny park

Ogromną część historycznej dzielnicy Tiergarten z gigantycznym parkiem miejskim o tej samej nazwie, zajmuje jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech, gromadzący jedną z największych liczb gatunków zwierząt na świecie. Powstał w połowie XIX wieku, ale w trakcie II wojny światowej został doszczętnie zniszczony (przetrwało jedynie 91 zwierząt). Dziś pomieszczenia zoo zamieszkuje 14 tysięcy zwierząt. W pobliżu znajduje się słynny Berlin Zoologischer Garten, czyli Dworzec ZOO. Dziś mający już bardziej znaczenie sentymentalne (największy dworzec Berlina Zachodniego w czasach zimnej wojny), "rozsławiony" przez Verę Christiane Felscherinow w książce "My, dzieci z dworca ZOO", opowiadającej o zmaganiach z uzależnieniem narkotykowym nastolatków w latach 80-tych XX wieku.

Sport i currywurst

Berlińczycy nie stronią od sportu, w parkach można zobaczyć wiele osób uprawiających jogging. Nic dziwnego, to właśnie tu co roku, jesienią, odbywa się słynny maraton z najszybszą na świecie trasą, gdzie ustanowiono ostatnich 6 rekordów globu w tej królewskiej specjalności. Chlubą miasta jest też - zlokalizowany w dzielnicy Charlottenburg - Stadion Olimpijski na ponad 70 tysięcy miejsc. Oddany do użytku w 1936 roku, wtedy też rozegrano na nim pamiętne, kontrowersyjne igrzyska olimpijskie, skrzętnie wykorzystane przez aparat propagandy III Rzeszy. Po latach zmodernizowany, dziś odbywają się tam mecze piłkarskie i zawody lekkoatletyczne (np. MŚ w lekkiej atletyce w 2009 roku, podczas których Polacy zdobyli aż 8 medali).

W Berlinie znajdziemy około 6800 restauracji, 600 lodziarni i kawiarni, 3000 barów kanapkowych i sałatkowych. Poza tym całe mnóstwo barów i pubów oraz innych punktów gastronomicznych, które oferują jedzenie i napoje z całego świata! Na terenie całego Berlina znajdują się budki z tzw. currywurst, czyli z typowym niemieckim daniem, złożonym z wieprzowej kiełbasy posypanej curry i bułki lub frytek. W mieście znajduje się nawet muzeum tej potrawy - w pobliżu Checkpoit Charlie, w dzielnicy Mitte. Szacuje się, że w samym Berlinie każdego roku zjada się około 70 mln sztuk currywurst!

Z Krakowa do Berlina można polecieć codziennie linia Airberlin

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE BERLINA

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne