Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:07

04:55 20:28

23:29 13:23

25°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 25°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr S 13 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
45% normy
Jutro 24°C 15°C
Poniedziałek 20°C 13°C

Bazylea, miasto na styku trzech państw

Bazylea jest położona na styku trzech państw - Szwajcarii, Francji i Niemiec, nad rzeką Ren. Miasto aspiruje do miana kulturalnej stolicy państwa. Ale warto tu przyjechać nie tylko ze względu na liczne muzea. To miejsce kusi zielenią ogrodów i błogim spokojem.

Miasto jest podzielone na dwie części - Małą Bazyleę (Kleinbasel) i Wielką Bazyleę (Grossbasel). Podział widoczny jest na pierwszy rzut oka - Wielka to droga i elegancka starówka, natomiast Mała zachwyca wąskimi i malowniczymi uliczkami, mieszkają tu artyści i studenci.

Wędrówkę warto rozpocząć od gwarnego, pełnego straganów ze smakołykami, placu Marktplatz, przy którym stoi najpiękniejszy zabytek - ratusz. Późnogotycka budowla z czerwonej cegły kryje liczne malowidła prezentujące historię miasta. Na dziedzińcu wznosi się pomnik Munatiusa Plancusa, który jest uważany za założyciela Bazylei.

Reklama

Na rogu Marktplatz i Sattelgasse znajduje się punkt startowy pięciu zabytkowych tras, każda została nazwana imieniem innego, słynnego mieszkańca. Można wybrać "Erasmus walk", by podążać śladami wybitnego filozofa Erazma z Rotterdamu, trasę humanisty Thomasa Plattera, historyka sztuki Jakuba Burckhardta, Paracelsusa zwanego ojcem nowożytnej medycyny lub malarza Hansa Holbeina. 

Warto pospacerować także stromą i wąską uliczką Spalenberg, zaczynającą się naprzeciwko ratusza. Prowadzi ona do średniowiecznej dzielnicy rzemieślniczej. W jej sercu mieści się zachwycający Andreasplatz z rzeźbioną fontanną, przedstawiającą małpę jedzącą winogrona.

Najcenniejszy zabytek

Doskonale zachowana katedra romańsko-gotycka Münster to najcenniejszy zabytek architektoniczny. Okazała budowla góruje nad miastem dwiema smukłymi wieżami św. Jerzego i św. Marcina. Warto zwrócić uwagę na przepięknie zdobione krużganki i posadzkę, oraz okienne witraże, dzięki którym wpadające do wnętrza promienie słoneczne zamieniają się w prawdziwy spektakl barw.

Plac katedralny Münsterplatz jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie. Okolony kamieniczkami i domkami rzemieślników, kusi niesamowitą atmosferą przeszłości i spokoju. 

Nie tylko zabytki stanowią o uroku miasta. Turystów zachwyca także nowoczesna Bazylea. Szczególnie godna uwagi jest fontanna wykonana przez światowej sławy rzeźbiarza Jeana Tinguely’ego. Usytuowana  na dziedzińcu przed Muzeum Sztuki składa się z dziewięciu ruchomych elementów, z których tryska woda. Symbolizują one codzienną gonitwę człowieka.

Stolica kultury

Bazylea to główny ośrodek przemysłu farmaceutycznego i chemicznego Szwajcarii. Jest to także centrum kultury, sztuki i nauki. Z pewnością wpływ na to ma bliskość Francji.

Na zaledwie 40 kilometrach kwadratowych zgromadzonych jest...40 muzeów! Warte zobaczenia jest najstarsze muzeum sztuki w Europie - Kunstmuseum. To prawdziwa gratka dla miłośników malarstwa. Podziwiać można tu m.in. największą na świecie kolekcję dzieł braci Holbeinów. Jest też wiele stałych i sezonowych wystaw z dziełami wybitnych europejskich malarzy - Rembrandta, Cezanne’a, Picassa, van Gogha, Rubensa, czy Warhola.

Obowiązkowym punktem jest Muzeum Historii Bazylei, w którym zebrano przedmioty codziennego użytku, przybliżające życie mieszkańców od średniowiecza do XX wieku. Turystów przyciąga także galeria Fundacji Beyelerów i muzeum dzieł Jeana Tinguely’ego.

Vitra Design Muzeum jest jednym z najbardziej znanych muzeów wzornictwa na  świecie. Choć leży po niemieckiej stronie granicy (Weil am Rhein), kursują do niego autobusy. Miejsce niesamowite i bardzo zaskakujące.

Bazylea - jak przystało na kulturalną stolicę państwa - jest gospodarzem najbardziej prestiżowych, międzynarodowych targów sztuki - ArtBasel.

Bazylejski ogród zoologiczny

Relaks i odpoczynek zapewni wizyta w ogrodzie zoologicznym połączonym z podwodnym vivarium. Spacer pod powierzchnią jeziora, 350 metrowym tunelem ukazującym życie w głębi oceanu. to niezapomniane przeżycie. Można tu także dobrze zjeść. Na terenie ogrodu znajduje się całoroczna restauracja serwująca lokalne przysmaki.

A propos jedzenia - każdy, kto odwiedzi Bazyleę powinien spróbować korzennych pierników, czyli "Basler Läckerli". To tradycyjny szwajcarski wypiek na bazie miodu, migdałów i kandyzowanych skórek owocowych

Stare miasto (Wielka Bazylea) i Mała Bazylea, a także łączący je Most Środkowy są wyłączone z ruchu samochodowego. Po centrum można poruszać się pieszo lub tramwajem.

Z Krakowa do Bazylei można polecieć linią easyJet trzy razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE BAZYLEI

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne