Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:46

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Amsterdam, czyli Wenecja Północy

Setki malowniczych kanałów, tysiące rowerów, morze kolorowych kwiatów, coffee shopy i słynna na cały świat dzielnica czerwonych latarni - Amsterdam to miasto, które zaskakuje i zachwyca o każdej porze dnia. Nie bez powodu rocznie przyjeżdżają tu ponad 4 miliony turystów.

Malowniczy Amsterdam jest położony nad rzeką Amstel i 160 kanałami, które dzielą miasto na wyspy. Właśnie dlatego nazywa się go Wenecją Północy.

Mieszkańcy mówią, że to miejsce "serdeczne i przytulne". Każdy, kto tu zawita spotka się z życzliwym przyjęciem. Przepełniony muzeami, zabytkami (jest ich ponad 700!), pubami i targami kwiatowymi, uchodzi za jedno z najbardziej kolorowych miast świata.

To metropolia, która nie przytłacza ogromem - jest dość mała i cicha. Idealna na wypoczynek dla ducha i ciała.

Architektonicznie przypomina Nowy Jork, albo wręcz przeciwnie - Nowy Jork przypomina Amsterdam, ponieważ w 1624 roku został założony przez holenderskich kolonistów. W 1626 roku nadali mu nazwę Nowy Amsterdam.

Reklama

Pałac i kościoły

Zwiedzanie Amsterdamu warto zacząć od starówki. Obowiązkowy punkt programu to spacer brukowanymi uliczkami, pośród kanałów, mostów i szykownych kamienic, które niegdyś były magazynami. Do dziś na każdej jest dźwig. Mieszkańcy wykorzystują je do wciągania mebli, których nie da się przenieść przez wąskie klatki schodowe.

Jedynym z najpiękniejszych zabytków jest Pałac Królewski, zlokalizowany w centrum, przy dużym Placu Dam. To aktualna siedziba króla, kilka razy w roku udostępniana dla zwiedzających.

Warto zwrócić uwagę na kościoły. W Westerkerk można podziwiać zabytkowy zegar, organy i najwyższą wieżę. Oude Kerk słynie natomiast z najstarszego w Europie drewnianego sklepienia.

W Amsterdamie jest ponad 1280 mostów. Uwagę przykuwa przede wszystkim zwodzony Magere Brug. 

Coś dla ducha

To nie tylko stolica konstytucyjna, ale także naukowa i kulturalna. Miasto ma bogatą ofertę teatralną, kinową, baletową, a także muzyczną. Odbywa się tu mnóstwo koncertów, głównie jazzowych.

Nie będą zawiedzeni ci, którzy lubią włóczyć się po muzeach. Będąc w Amsterdamie koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum van Gogha, Domu Rembrandta i do narodowego muzeum holenderskiego, czyli Rijksmuseum. Warto odwiedzić także Dom Anny Frank, Muzeum Stedelijk, by podziwiać sztukę współczesną, czy Muzeum Figur Woskowych Madamme Tussaud.

Zielone płuca

Macie ochotę na odpoczynek wśród pięknej przyrody i malowniczych krajobrazów? Wybierzcie się do największego i najpopularniejszego parku, położonego w centrum, czyli Vondelparku. Każdego dnia przyciąga on tysiące ludzi i zachwyca krętymi alejkami, licznymi stawami, czy ogrodem różanym.

Ale to nie jedyne zielone miejsce. Amsterdamse Bos oferuje ponad sto kilometrów tras turystycznych i 50 km ścieżek dla rowerzystów. Nic dziwnego, Amsterdam słynie z zamiłowania do dwóch kół. Szacuje się, że na około 800 tysięcy mieszkańców przypada 600 tysięcy rowerów.

Trunki i używki

Stolica Holandii kojarzy się z pysznymi piwami. By skosztować lokalnego trunku i poznać tajniki jego produkcji, należy wybrać się do muzeum Heinekena.

Oprócz wielu zabytków i muzeów, jedną z głównych atrakcji Amsterdamu stały się coffee shopy - kawiarnie, w których legalnie można kupić niewielką ilość marihuany. Między innymi dlatego miasto nazywane jest "stolicą wolności i tolerancji".

Dzielnica czerwonych latarni

Za symbol Amsterdamu uchodzi dzielnica czerwonych latarni, w której oprócz klubów dla dorosłych jest najstarsze muzeum seksu na świecie. Nocne życie toczy się też w innych rejonach miastach. Najwięcej pubów i dyskotek jest przy Placu Lejdejskim i Placu Rembrandta.

Amsterdam słynie z piłki nożnej i utytułowanego klubu Ajax. Będąc tu warto wybrać się na mecz. Tym bardziej, że w drużynie gra obecnie Polak - Arkadiusz Milik.

Stolica Holandii cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Rocznie odwiedzają ją 4 miliony osób. Sezon turystyczny trwa tu bez przerwy, więc choć w Amsterdamie jest ponad 400 hoteli, to warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg.

Ci, którzy chcą jeszcze lepiej poczuć panującą atmosferę, mogą wynająć barkę mieszkalną zacumowaną na kanale w centrum.

Z Krakowa do Amsterdamu można polecieć Eurolotem sześć razy w tygodniu

WIĘCEJ INFORMACJI NA OFICJALNEJ STRONIE AMSTERDAMU

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje