Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:47

06:20 18:37

19:12 06:24

11°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
35% normy
pm 10
25% normy
Jutro 13°C 7°C
Czwartek 16°C 10°C

Alarm lawinowy. Niebezpiecznie w Alpach

Alarm lawinowy ogłoszono we francuskich Alpach po wielkiej fali śnieżyc. Wokół najwyższego szczytu Mont-Blanc i w wielu innych rejonach ogłoszono czwarty – w pięciostopniowej skali – stopień zagrożenia lawinowego.

Władze apelują do turystów, by w żadnym wypadku nie szusowali poza wyznaczonymi trasami narciarskimi, bo w niektórych rejonach spadło w ciągu doby ponad 60 centymetrów białego puchu i powłoka śnieżna na stokach jest bardzo niestabilna. Trzy osoby zostały już porwane przez lawinę koło kurortu Auron w Alpach Nadmorskich przy granicy z Włochami. Jedna z nich zginęła.

Żeby zapobiec kolejnym tragediom, żandarmeria wysokogórska wywołała już sztucznie blisko 40 lawin na stokach, na których nie było narciarzy - stosując ładunki wybuchowe.

Reklama

Poprawia się natomiast sytuacja na alpejskich drogach po dantejskich scenach, które można było tam zobaczyć w nocy z soboty na niedzielę. 15 tysięcy samochodów utknęło wtedy z powodu śnieżyc na drogach w Sabaudii. Wiele osób spędziło noc w swych autach. Dla pechowych automobilistów przygotowano wtedy 10 tysięcy miejsc noclegowych w okolicznych hotelach, szkołach i schroniskach.

Władze apelowały w sobotę po południu, aby kierowcy nie kontynuowali jazdy do narciarskich kurortów. - Zrobiłem w ciągu 10 godzin jedynie 130 km - skarżył się Kevin Clavel, zablokowany w swym aucie wraz z trzema pasażerami na autostradzie między Albertville i Chambery. - Numer pogotowia nie odpowiada, nie ma nigdzie informacji o miejscach, gdzie można odpocząć, przez radio mówią nie wiadomo po co, aby zawrócić na bramkach. Wyobrażacie sobie sytuację rodzin z małymi dziećmi? - mówił.

Opady śniegu i oblodzone drogi doprowadziły do wielu wypadków, głównie stłuczek. W departamencie Izery jedna osoba zginęła, gdy jej pojazd na oblodzonej drodze spadł w przepaść. Dzisiaj coraz więcej dróg jest już przejezdnych.

(mal)

Marek Gładysz

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


RMF FM/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy