Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:38

05:11 20:11

19:59 02:03

22°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 23°C
  • Ciśnienie 1027 hPa
  • Wiatr NNE 11 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
24% normy
Jutro 25°C 16°C
Piątek 26°C 17°C

W maju będzie cieplej. Kup klimatyzator przenośny przed upałem

Czy w maju poczujemy przedsmak lata w postaci wysokich temperatur? Maj będzie cieplejszy, szczególnie jego druga połowa. Będzie to też ostatni moment, żeby kupić klimatyzator przenośny w promocyjnej cenie.

Klimatyzator przenośny, wybieramy 3 liderów w swoich kategoriach

Fersk Vind 2 WiFi HEPA

Klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza, wyłapuje alergeny i zatrzymuje smo. Klimatyzacja musi przede wszystkim chłodzić. Fersk Vind 2 chłodzi z mocą o wartości 3,52 kW, co według danych producenta, pozwala schłodzić powierzchnię do 40 metrów kwadratowych.

 

Jednak skuteczne chłodzenie w klimatyzacji przenośnej wymaga odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz. Klimatyzator przenośny robi to przez rurę wyrzutową, wyprowadzoną np. przez okno. Ważne jest wówczas uszczelnienie, które powstrzyma napływ gorącego powietrza z powrotem do pomieszczenia.

W zestawie razem z klimatyzatorem przenośnym Fersk Vind 2 WiFi HEPA otrzymuje się uniwersalną uszczelkę okienną, której montaż jest prosty i nie uszkadza ramy okiennej. To świetny ruch ze strony producenta, bo w większości przypadków uszczelkę trzeba dokupić oddzielnie.

Kolejnym dobrym dla użytkownika rozwiązaniem jest wymienny filtr HEPA dołączony do klimatyzatora. Taki filtr odpowiada za wysoko skuteczne oczyszczanie powietrza z alergenów roślinnych i zwierzęcych, pyłów PM2.5 i PM10 (główne składniki smogu), wirusów, bakterii i roztoczy kurzu.

W modelu Fersk Vind 2 filtr HEPA jest duży, zakrywa cały wlot powietrza, zapewniając skuteczną filtrację i poprawiając jakość powietrza. To naprawdę rzadkość w tej kategorii produktów.

W trakcie pisania artykułu (końcówka kwietnia), model Fersk Vind 2 WiFi HEPA jest dostępny w promocyjnej cenie 1999 zł (taniej o 500 zł). Świetna oferta, bo urządzenie może chłodzić, grzać, osuszać i oczyszczać powietrze.

Warmtec Morso KP53W

Mocny klimatyzator przenośny do dużych powierzchni, z możliwością pracy na zewnątrz. Model Morso KP53W od Warmtec to jedna z najmocniejszych jednostek przenośnych: moc chłodnicza to aż 5,3 kW. Producent deklaruje, że wydajność chłodzenia pozwala używać urządzenia do chłodzenia pomieszczeń o maks. powierzchni 60 metrów kwadratowych.  

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość umieszczenia klimatyzatora poza  chłodzonym pomieszczeniem. Wówczas rura dostarcza do pokoju zimne powietrze, a klimatyzator przenośny ustawiony jest np. na balkonie lub tarasie. Ważne, żeby przestrzeń była zadaszona, bo urządzenie nie może być wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych (ulewny deszcz, intensywne nasłonecznienie). W ten sposób chłodzenie jest wydajniejsze, a poziom generowanego przez urządzenie hałasu jest mniej odczuwalny dla domowników.Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W posiada funkcję grzania (moc grzewcza 3,8 kW) i osuszania powietrza, które będą szczególnie przydatne podczas zimniejszych pór roku, kiedy w wielu mieszkaniach pojawia się problem z nadmierną wilgotnością.

W zestawie znajduje się listwa okienna, do której podłącza się rurę wyrzutową. Niestety jest to rozwiązanie przeznaczone na rynek amerykański, bo tam powszechne są okna przesuwne, którym dedykowana jest taka listwa. Dlatego prawdopodobnie konieczne będzie dokupienie uniwersalnej uszczelki okiennej w postacie materiałowego kołnierza.

 

Whirlpool PACW29COL

Budżetowy klimatyzator przenośny do małego pokoju. Poszukując taniego klimatyzatora przenośnego do małych pomieszczeń, warto pomyśleć o modelu PACW29COL od popularnego w Polsce Whirlpoola. Za ten klimatyzator przenośny trzeba zapłacić około 1400 zł, a producent dedykuje go do pracy na powierzchni od 9 do 18 metrów kwadratowych. Największą zaletą tego klimatyzatora jest jego cena i stosunek do mocy chłodniczej (2,8 kW), które wypadają na korzyść użytkownika. Pozostałe parametry mieszczą się w standardzie.

  W tym modelu nie ma funkcji grzania, sterowania przez WiFi, a dołączony do urządzenia filtr HEPA jest bardzo mały, dlatego szybkość i wydajność oczyszczania powietrza jest niewielka. Oddzielnie należy dokupić uszczelkę na okno, ponieważ w zestawie znajduje się jedynie listwa na okno przesuwne.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL mimo tego, że jest przeznaczony do niewielkich pomieszczeń, to jest urządzeniem dużym, dlatego (w połączeniu z koniecznością podłączenia rury) jego odpowiednie ustawienie może być problematyczne.

Klimatyzator przenośny - wszystko co warto wiedzieć :

  • klimatyzator przenośny dobiera się do konkretnego pomieszczenia; jeśli chcesz korzystać z niego na zmianę w kilku pomieszczeniach, to należy dobrać jego moc do największej powierzchni wg schematu: na każde 10 m² w pomieszczeniu o wysokości 2,6-2,7 m powinna przypadać moc chłodnicza o wartości przynajmniej 1 kW.
  • klimatyzator przenośny do chłodzenia potrzebuje rury wyrzutowej; wystawiona przez okno odprowadza gorące powietrze poza pomieszczenie;
  • nie każdy klimatyzator przenośny ma funkcję ogrzewania; jest to dodatkowa opcja,
  • klimatyzator przenośny nie wymaga specjalistycznego montażu i zezwolenia; nie musisz go uzupełniać czynnikiem chłodniczym, płynie on w hermetycznie zamkniętym obiegu;
  • generowany przez urządzenie hałas jest nieunikniony i wynika z pracy sprężarki i wentylatorów;

Klimatyzacja do domu - co wybrać?

Wszędzie tam, gdzie możliwe jest zamontowanie lub uzyskanie zgody na montaż, polecamy rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja stacjonarna naścienna (tzw. split). Warto jej zakup i montaż rozważyć przed sezonem letnim, ponieważ wtedy ceny idą w górę, a terminy firm montażowych są trudne do zarezerwowania.

Wspomniane zezwolenia są często niezbędne w przypadku mieszkań, ponieważ montaż jednostki zewnętrznej jest związany z ingerencją w elewację budynku, będącą z punktu prawnego częścią wspólną. Dodatkowo potrzebna może być zgoda sąsiadów, ponieważ jednostka zewnętrzna generuje hałas.

Jeśli nie masz możliwości lub nie chcesz wydawać sporej kwoty na zakup splita z montażem (a później dopłacać za jego serwisowanie), wtedy warto kupić klimatyzator przenośny i uniknąć narzekania na letnie upały.


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy