Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:55

07:19 15:29

17:30 11:03

-4°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -9°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr NNW 15 km/h
51
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
126% normy
pm 10
83% normy
Jutro 0°C -6°C
Piątek -2°C -4°C

Pogodne książki na jesienne wieczory - sprawdź 5 tytułów, które pokochasz!

Przed nami długie, jesienne wieczory, podczas których pogoda zatrzymuje nas w domu, a jedyną rozsądną decyzją wydaje się zaparzenie herbaty, otulenie kocem i sięgnięcie po książkę. Choć niektórzy uwielbiają takie chwile, inni skarżą się na gorszy nastrój i zniechęcenie. Ale od czego mamy książki? Sprawdź 5 tytułów, które wywołają Twój uśmiech i pozwolą zapomnieć o szarudze za oknem!

To pocieszająca myśl, że w księgarniach i bibliotekach znajdziemy książki na każdą okazję. Znajdziemy kryminały, które pobudzą naszą wyobraźnię i wywołają dreszczyk emocji, reportaże, dzięki którym możemy podróżować bez ruszania się z domu oraz fantastykę oferującą nam niezwykłe przygody i zastrzyk adrenaliny. Książki pomagają nam uporać się z własnymi problemami, poszerzyć wiedzę o otaczającym nas świecie, zrozumieć innych ludzi, a czasem... po prostu poczuć się lepiej. Tylko tyle i aż tyle.

Od niedawna powieści tego typu zalicza się do nurtu "feel good" — mają sprawiać, że czytelnik poczuje się lepiej, uśmiechnie się podczas lektury i zapomni o szarej rzeczywistości. Niektórzy pisarze są wręcz mistrzami w podnoszeniu czytelników na duchu! Nasza lista obejmuje tylko pięć lektur, ale warto szukać innych tytułów na własną rękę — być może już teraz kilka przyszło Ci do głowy?

1. Perfumiarka, Margit Walsø

To kusząca, pełna słońca opowieść o sekretach produkcji perfum, której akcja rozgrywa się w pięknej Prowansji. Główna bohaterka, Ingrid, nie znosi swojej pracy. Szuka sposobu na zmianę swojego życia, ale dopiero rysunek flakonika perfum, znaleziony w rodzinnym domu, staje się katalizatorem zmian. Intuicja podpowiada jej, że warto sprawdzić, skąd rysunek wziął się w rzeczach ojca. Wiedziona przeczuciem, stawia wszystko na jedną kartę i wyrusza do Prowansji, a następnie zatrudnia się w fabryce perfum. Próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę, a równocześnie ma możliwość wzięcia udziału w konkursie na stworzenie perfum dla Chanel. Perfumiarka to słoneczna opowieść, która pobudza wszystkie zmysły.

2. Dwa dni w Paryżu, Jojo Moyes

Tę pisarkę pokochały miliony czytelniczek na całym świecie — a niedługo do księgarń trafi jej najnowsza powieść — Dwa dni w Paryżu. Jojo Moyes jest niezrównana w tworzeniu pozytywnych, pełnych ciepła powieści, których czytelniczki mogą poczuć się, jakby najlepsza przyjaciółka opowiadała im historię przy kawie. Najnowsza powieść dotyczy losów Nell. Dziewczyna pod wpływem impulsu wchodzi do biura podróży i kupuje dwudniową wycieczkę do Paryża. Tyle że... nic nie idzie zgodnie z jej planem! Samotna podróż do obcego miasta wymaga odwagi, a jeszcze więcej pewności siebie i hartu ducha potrzeba, by czerpać z podróży pełnymi garściami. To nie jest moment, by wypisywać na kartce wszystkie za i przeciw. Nell woli zapisać: żyj chwilą.

3. Milion nowych chwil, Katherine Center

Margaret ma idealne życie i wciąż odnosi sukcesy. Ma też wymarzonego chłopaka — Chipa. Gdy ten zaprasza ją na lot awionetką, dziewczyna jest w siódmym niebie, bo podejrzewa, że Chip chce się jej oświadczyć. Niestety piękne plany zamieniają się w koszmar — dochodzi do wypadku, z którego Margaret ledwo uchodzi z życiem. Jest sparaliżowana, poparzona i przykuta do szpitalnego łóżka. Traci bliskich i swoje cudowne życie. Jednak nawet w najśmielszych snach nie przewidziała, że choć jej rzeczywistość odwróci się o 180 stopni, jeszcze będzie wspaniale. Pierwszy promyk nadziei pojawia się wraz z Kit — dawno niewidzianą siostrą, która odnawia kontakt, by opiekować się Margaret. Jest też gburowaty Ian, który odegra w jej życiu dużą rolę. Milion nowych chwil to niebanalna historia, która wzrusza i dodaje otuchy. Pozwala spojrzeć z optymizmem w przyszłość i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.

4. Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie, Louisa Thomson Brits

Hygge to duńskie słowo, które wyraża komfort, przytulność, szczęście oraz równowagę wewnętrzną. Dzięki książkom takim jak ta, duńska filozofia stała się znana na całym świecie i zyskała wielu zwolenników. Hygge towarzyszy nam w codziennym życiu, w drobiazgach, które dostrzegamy i uczymy się doceniać. To rozmowa z kimś bliskim, spacer po parku, ulubiona kawa w przytulnej kawiarni. Księga hygge pokazuje, jak czerpać radość z prostych rzeczy i wydarzeń, a także jak tworzyć relacje międzyludzkie, które nas uszczęśliwią. Ta książka, poza cudowną treścią, oferuje nam także klimatyczne zdjęcia i cytaty, które stanowią idealne uzupełnienie i z pewnością pozwolą nam poczuć się lepiej.

5. Dzika droga. Jak odnalazłam siebie, Cheryl Strayed

Życie Cheryl jest dalekie od ideału. Nieudane małżeństwo, kilka miłosnych wpadek, utrata najbliższej osoby — to chyba zbyt wiele jak na jedną kobietę? Cheryl jednak nie zamierza się poddawać. Zamiast narzekać na swój los, postanawia zająć czymś myśli. Impuls sprawia, że wyrusza w podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Co prawda liczyła raczej na rozgwieżdżone niebo i łąki pełne kwiatów, a dostała podróż w jednym bucie i dźwiganie plecaka z piłą, ale... opłaciło się. Cheryl w trakcie wędrówki dojrzewa, przewartościowuje swoje życie i zaczyna rozumieć, że drogę należy wybrać samemu.

Bez względu na to, czy zaintrygowało Cię hygge, czy planujesz raczej lekturę najnowszej powieści Jojo Moyes, warto tej jesieni znaleźć chwilę dla siebie i przeczytać przynajmniej jedną książkę, która sprawi, że poczujemy się lepiej. Odpoczynek z lekturą podniesie nas na duchu i pozwoli naładować akumulatory — na przekór jesiennej aurze.

materiały promocyjne