Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:54

04:57 20:27

23:47 14:34

18°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Koło Uniejowa powstaje unikalna placówka kulturalna

23 lipca br. w Spycimierzu koło Uniejowa odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Mieszkańcy tej niewielkiej wsi w środku Polski od ponad 200 lat układają przepiękne dywany z żywych kwiatów, po których przechodzi uroczysta procesja. Tradycja uznana za niematerialne dziedzictwo kultury Polskiej ubiega się o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wniosek został złożony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu ubiegłego roku.

Międzynarodowe centrum dziedzictwa

Tradycja spycimierska i inne elementy dziedzictwa niematerialnego z Polski i ze świata zajmą znaczną część ekspozycji. Dzięki planowanej współpracy z partnerami z Polski i świata,  Centrum stanie się unikalnym na skalę międzynarodową miejscem, w którym prezentowana będzie sztuka układania kwietnych dywanów i inne tradycje i zwyczaje. 

- W ciągu roku na świecie odbywa się ponad 1300 wydarzeń kwiatowych. Dotyczą one uroczystości o charakterze katolickim, prawosławnym czy hinduskim. Dotychczas nie powstała instytucja, która monitorowałaby te wydarzenia w formule globalnej. Chcielibyśmy, aby nasze centrum miało charakter nie tylko lokalny, ale międzynarodowy tym bardziej, że największe kwietne Stowarzyszenie InfiorItalia, z którym od wielu lat blisko współpracujemy  dało Spycimierzowi palmę pierwszeństwa - mówił Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek w dniu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.

Centrum wielu możliwości

Na tym nie kończy się oferta placówki. - Uroczystość Bożego Ciała z tradycja układania kwietnych kobierców odbywa się raz w roku, a my chcemy opowiadać o tym przez cały czas - dodaje Józef Kaczmarek. Przy powstającej instytucji kultury działa już zespół, który pracuje nad interesującym programem edukacyjnym. Będzie tu można wziąć udział m.in. w warsztatach układania dywanów i obrazów z kwiatów, odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu, gdzie zachował się rzadko spotykany układ ulic i zabudowań. Ponadto, turyści, grupy uczniów i pielgrzymi będą mieli możliwość obejrzenia multimedialnej historii grodziska, które pełniło ważną rolę w czasach średniowiecza. Forma i dobór eksponatów i multimediów zostały tak dobrane,  by zainteresować osoby w różnym wieku, zarówno pasjonujących się historią jak i laików.

Centrum będzie też miejscem spotkań mieszkańców. We wsi działa parafialne stowarzyszenie "Spycimierskie Boże Ciało", które podejmuje szereg działań takich jak konferencje, seminaria, warsztaty i archiwizacja pamiątek, których celem jest zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.  i jego promocja.

O projekcie

Gmach Centrum o powierzchni blisko 1000 m² zaprojektowany w kształcie litery U pomieści sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz zaplecze biurowo-administracyjne.

Dzieło jest wynikiem pracy koncepcyjnej i projektowej składającej się z kilku etapów. Projekt funkcjonalno - użytkowy  wykonał dr hab. Bartosz Hunger, prof. ASP kierownik Katedry Architektury Wnętrz, dokumentację wykonawczą architekt Radosław Guzowski, a za projekt aranżacji wnętrz odpowiada firma 7 MUZ. Nowy obiekt ma być dziełem sztuki od zewnątrz i od wewnątrz, tak jak kwietne dywany, wykonywane co roku w czasie obrzędu Bożego Ciała. Koszt inwestycji przekroczy dziesięć milionów złotych. Na realizację inwestycji Gmina Uniejów pozyskała dofinansowanie  z Funduszy Europejskich

Warto dodać, że o sterowanie wszystkimi instalacjami zadba system BMS, czyli Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia. Inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku. Ten najważniejszy system informatyczny zapewnia pełny nadzór nad instalacjami technicznymi i technologicznymi, co umożliwia utrzymanie zaprogramowanych wcześniej parametrów w pomieszczeniach oraz serwerowniach.

Prace budowlane poprzedziły badania archeologiczne, podczas których odnaleziono wiele cennych znalezisk. Są teraz opracowywane przez ekspertów. Wykonawcą części budowlanej jest  konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowlanego Częstobud Damian Świącik z Częstochowy (lider Konsorcjum) oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego Budopol Sp. z o.o. z Jaskrowa (partner Konsorcjum), wygrał procedurę przetargową. Umowa została podpisana w lutym tego roku. Zakończenie tej części projektu przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje