Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:12

05:18 19:49

20:49 05:14

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 5°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr NNW 13 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
34% normy
Jutro 11°C 2°C
Piątek 16°C 5°C

Kiedy pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracownika w profesjonalne rękawice robocze

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest jednym z obowiązków pracodawcy. Dotyczy to także ochrony dłoni podczas wykonywania służbowych zadań. Nie zawsze jednak wiadomo, kiedy należy zaopatrzyć zatrudnionych w profesjonalne rękawice ochronne. Rozwiejemy te wątpliwości, powiemy kiedy i jakie środki ochrony osobistej pracodawca powinien dostarczyć pracownikom.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest jednym z obowiązków pracodawcy. Dotyczy to także ochrony dłoni podczas wykonywania służbowych zadań. Nie zawsze jednak wiadomo, kiedy należy zaopatrzyć zatrudnionych w profesjonalne rękawice ochronne. Rozwiejemy te wątpliwości, powiemy kiedy i jakie środki ochrony osobistej pracodawca powinien dostarczyć pracownikom.Wzajemne obowiązki pracodawcy i pracownika

Obowiązki pracodawcy i pracownika są zawarte w zapisach Kodeksu pracy. Zapisy te odnoszą się nie tylko do spraw zawodowych, ale i do stosunków służbowych, ponieważ ustawodawca określił obowiązki pracodawcy i pracownika względem siebie nawzajem. Uregulowano więc wiele zagadnień odpowiedzialności i realizowania zadań. Należy do nich także zapewnienie zatrudnionym bezpieczeństwa podczas pracy. 

Kodeks pracy i przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zadbania o wyposażenie pracownika w odpowiednie środki ochrony indywidualnej (ŚOI), niezbędne do bezpiecznego wykonywania pracy, oraz środki ochrony zbiorowej, jeśli takie są konieczne. Tym samym to zatrudniający odpowiada za zorganizowanie, zakup i sfinansowanie zabezpieczenia i udostępnienie go pracownikowi. Dotyczy to również profesjonalnych rękawic roboczych oraz ochronnych. Zwykle osoby odpowiedzialne za zakup sprzętu czy wyposażenia nie są w stanie dokonać właściwego wyboru i zakwalifikowania rękawic bhp do odpowiednich stanowisk, warunków czy rodzaju aktywności zawodowej. Decyzja o zakupie rękawic ochronnych albo rękawic roboczych bez konsultacji z profesjonalistą może okazać się błędna. Najlepiej powierzyć wybór uprawnionemu inspektorowi BHP, który uwzględni m.in. także obowiązujące normy rękawic roboczych.

Kiedy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w profesjonalne rękawice robocze

Choć pracodawcy mają świadomość, że ciąży na nich obowiązek zapewnienia pracownikom rękawic roboczych lub ochronnych, to nie zawsze wiedzą, czy na danym stanowisku pracy zachodzi konieczność używania tych środków ochrony dłoni. Sytuacje, w których należy wyposażyć pracowników w odzież ochronną, w tym profesjonalne rękawice robocze, zgodnie z Kodeksem pracy, ustala pracodawca. Przyjmuje się, że rękawice robocze bądź rękawice ochronne są niezbędne w sytuacji, gdy wymagają tego względy technologiczne, bezpieczeństwa i higieny pracy lub sanitarne. Dotyczy to zarówno rękawic roboczych, ochronnych, jak też specjalistycznych w pracy pod zadaszeniem i na otwartej przestrzeni. W razie wątpliwości polecane jest wykonanie analizy zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy lub kontakt ze specjalistą do spraw BHP. Należy zawsze mieć na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pracownika.

Czym są profesjonalne rękawice robocze

Grupa środków ochrony osobistej określana jako profesjonalne rękawice robocze to wiele różnych produktów. W zależności od interpretacji można do nich zaliczyć zarówno rękawice robocze czy ochronne, jak i specjalistyczne. Wszystkie są przeznaczone dla profesjonalistów z danej branży.

Zarówno producenci, jak i sklepy ze sprzętem BHP i odzieżą ochronną i roboczą oferują profesjonalne rękawice robocze doskonale dopasowane do występujących zagrożeń oraz warunków pracy.

Rękawice robocze

Rękawice robocze mają najmniejszy stopień zabezpieczenia, chronią przed możliwymi zabrudzeniami czy otarciami naskórka. Stosowane są w warunkach niskiego ryzyka, a klasyfikowane są jako rękawice kategorii I. Ich najważniejszym zadaniem jest ułatwienie pracy i zwiększenie jej komfortu. Oznacza to, że rękawice robocze zapewnią pracownikowi lepszą chwytność, zwiększą pewność uchwytu, poprawią komfort pracy przez wyeliminowanie odcisków czy pęcherzy, które pojawiają się na dłoniach w wyniku ciężkiej pracy fizycznej.

Rękawice tej kategorii występują w wariancie chroniącym przed temperaturą do 50°C, a także przed środkami chemicznymi o działaniu słabym lub łatwo odwracalnym. Wśród rękawic roboczych największą popularnością cieszą się produkty winylowe, gumowe, lateksowe, typu dragon, wampirki, ogrodnicze, drelichowe czy gospodarcze.

Rękawice ochronne

Rękawice ochronne, w zależności od typu i rodzaju, zapewniają średni lub, nieco rzadziej, wysoki poziom ochrony dłoni. Określa się je również jako rękawice robocze profesjonalne kategorii II. Charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną, między innymi na ścieranie, ale także przecięcie, przekłucie oraz przedarcie. Zapewniają także ochronę przed ciepłem i zimnem. Do rękawic ochronnych zalicza się rękawice powlekane, skórzane i wzmacniane skórą, antywibracyjne, przeciwprzepięciowe i ocieplane. Co ważne, rękawice ochronne kategorii II muszą być odpowiednio certyfikowane przez zewnętrzne jednostki notyfikujące.

Rękawice specjalistyczne

Rękawice specjalistyczne to rodzaj środków ochronnych zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa. Określane są także jako rękawice ochronne kategorii III. Służą do zabezpieczenia dłoni i rąk w sytuacji, gdy występuje ryzyko poważnego lub trwałego uszkodzenia ciała. Do typowych zagrożeń, przed jakimi chronią rękawice specjalistyczne, można zaliczyć wysokie napięcie czy silne i agresywne substancje chemiczne.

Dopuszczenie na rynek specjalistycznych rękawic ochronnych jest możliwe wyłącznie po wykonaniu odpowiednich testów, otrzymaniu certyfikatów i zatwierdzeniu przez jednostkę notyfikowaną. Tak restrykcyjne kryteria wynikają z ich kluczowej roli w ochronie zdrowia i życia człowieka.

Najpopularniejsze typy w tej kategorii to rękawice nitrylowe, chemoodporne oraz spawalnicze. Wybór konkretnego wariantu rękawic specjalistycznych musi zostać zatwierdzony przez inspektora BHP.

Profesjonalne rękawice robocze na każdą pogodę

Nie zawsze prace wymagające zabezpieczenia dłoni wykonywane są w komfortowych warunkach i ogrzewanych pomieszczeniach. Niejednokrotnie charakter zajęć zmusza pracowników do wielogodzinnego przebywania na zimnie, naraża ich na zmienne warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji warto przy zakupie rękawic roboczych profesjonalnych wybierać modele ocieplane lub z dodatkową warstwą izolacyjną. Natomiast na upały można wybrać rękawice robocze z lżejszych, oddychających materiałów, które znacząco zwiększą komfort pracy w wysokich temperaturach.

Odpowiedzialny pracodawca wybiera dobre rękawice robocze i ochronne!

Profesjonalne rękawice robocze i ochronne to najczęściej wybierany produkt z asortymentu i wyposażenia bhp. Władysław Kurowski handlowiec i inspektor BHP firmy Glovex: Rękawice robocze i ochronne w naszej hurtowni niezmiennie należą do kategorii najlepiej sprzedających się produktów. Pracodawcy mają świadomość konieczności solidnego zabezpieczenia pracowników, często wybierają rękawice bhp wysokiej jakości. Wszystkie nasze produkty mają niezbędne atesty i certyfikaty, dostępne są w różnych wariantach, do różnego typu aktywności, warunków, zawodów. Oczywiście, odnotowujemy niezmienne spore zainteresowanie rękawicami nitrylowymi, które zwłaszcza obecnie chronią zdrowie osób pracujących nie tylko w medycynie, branży beauty, w kontakcie z żywnością czy na przykład pracach porządkowych, ale w wielu innych zawodach.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy