Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:45

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Mgła
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr ESE 7 km/h
60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
162% normy
pm 10
128% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Jak zorganizować urodziny dla dzieci?

Organizacja urodzin dla dziecka to w dzisiejszych czasach poważne przedsięwzięcie. Nie wystarcza stół z poczęstunkiem i zabawy z podwórka. Urodziny, często tak jak wesele, muszą mieć efekt WOW. Inaczej mówiąc, zaproszeni goście, głównie znajomi i przyjaciele z klasy, powinni komentować je długo i z zaangażowaniem. Jak w takim przypadku, przy takim poziomie oczekiwań powinien zachować się rodzic? Jak przygotować przyjecie z efektem WOW, nie rujnując się przy okazji?

Pierwsze pytanie jakie się pojawia, to czy nasze wymarzone dziecięce party powinno się odbyć w domu, czy w lokalu?  Odpowiedź jest raczej jednoznaczna. Jeżeli chcemy, żeby przyjęcie urodzinowe dla dziecka było niepowtarzalne i atrakcyjne, raczej powinniśmy poszukać pomysłów na zewnątrz.  Przygotowując urodziny w domu zmuszeni będziemy mocno się w nie zaangażować. Czas na przygotowanie wszystkiego, a później posprzątanie po gościach, też w wielu wypadkach jest cenny. Krótko mówiąc, lepiej pójść do lokalu, wybawić się, a sprzątanie zostawić obsłudze.

Także poziom atrakcji urodzinowych jakimi dysponujemy w domu jest mocno ograniczony. Wszelkiego rodzaju gry i zabawy ruchowe, karcianki czy planszówki mogą okazać się mało atrakcyjne. Można oczywiście zamówić super atrakcję z dojazdem, na przykład ustawić w ogrodzie dmuchany zamek lub zjeżdżalnię. Ale z pewnością okaże się, że koszt takiego przedsięwzięcia sumarycznie przekroczy kwotę, którą musimy zapłacić w lokalu organizującym urodziny.

Jednak poza domem

Zanim podejmiemy decyzję gdzie poza domem zorganizować urodziny naszego dziecka, warto sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Bardzo łatwo bowiem, pod wpływem impulsu, zarezerwować atrakcję lub całe urodziny, a po czasie, już w trakcie imprezy stwierdzić , że to jednak pomyłka i wiele rzeczy nam nie pasuje. W tym miejscu warto przywołać Centrum Rozrywki LaserCamp z Piaseczna z jego rozbudowana ofertą urodzin dla dzieci i na tym przykładzie prześledzić i zastanowić się jak najlepiej dobrać pakiet urodzinowy.

 Dobrze zacząć od wieku jubilata i gości, a w zasadzie do określenie czy planowana przez nas atrakcja jest odpowiednia wiekowo dla wszystkich. Dla przykładu, oferowany przez LaserCamp paintball laserowy, zwany też Laser Tagiem, będzie odpowiedni dla dzieci od siedmiu lat wzwyż. Natomiast już Archery Tag, czyli arena łucznicza dla dzieci poniżej jedenastego roku życia będzie dużym błędem. Dlaczego? Do prawidłowej obsługi łuku potrzeba dużej koordynacji i zdolności manualnych, a także nieco siły.

Trudno też proponować nastolatkom zabawę Nerfami, które za to doskonale sprawdzą się u sześciolatków. Pamiętajmy przy tym, że nie chodzi jedynie o wiek liczony kalendarzowo. Ale też o ten emocjonalny. Być może wśród gości znajdzie się jedna lub kilka osób, które mimo swojego wieku odstaje nieco od grupy?  W każdym razie, podczas poszukiwań miejsca na urodziny dla dziecka, bezwzględnie wymagajmy od obsługi informacji o granicach wiekowych danej atrakcji.

Warto też zawczasu dowiedzieć się czy wśród gości nie ma osób niepełnosprawnych lub osób wymagających specjalnej diety (bezglutenowej, wegańskiej). Wiele miejsc jest przystosowanych do obsługi osób poruszających się na wózkach. Nawet niektóre areny paintballu laserowego są tak skonstruowane, by jazda wózkiem nie stanowiła problemu. Natomiast z modyfikacją poczęstunku bywają spore problemy. Wiele miejsc ma stałe menu i nie zezwala na wniesienie własnego poczęstunku. Tutaj pozytywnie jawi się oferta Centrum Rozrywki LaserCamp. W tym miejscu sami możemy przynieść poczęstunek. Możemy go dostosować do potrzeb gości, a jednocześnie zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ograniczywszy wachlarz atrakcji odrzucając te nieodpowiednie do wieku gości, dochodzimy do właściwego wyboru. Załóżmy, że mamy do wyboru laser Tag, paintball klasyczny i park linowy. I co? Najlepiej w tym miejscu wsłuchać się w opowieść swojego dziecka. Zazwyczaj już kilku kolegów lub koleżanek organizowało urodziny z atrakcjami i nasza pociecha ma wybrane atrakcje i wiele do powiedzenia o nich.

Po wysłuchaniu emocjonujących relacji warto zadać kilka pytań. Czy wszyscy się dobrze bawili? Bo być może dziewczynki doskonale, a chłopcy się nieco nudzili? Nie każde urodziny dla dziecka są niestety odpowiednie dla wszystkich. Czy animatorzy obsługujący imprezę byli kompetentni, pomocni i przede wszystkim czy mieli odpowiedni nastrój? Nic tak nie psuje imprezy jak smutny pan obsługujący najlepszą nawet arenę paintballu laserowego. Czy dla wszystkich starczyło miejsca i każdy skorzystał z atrakcji w odpowiedni sposób?

Doskonałą alternatywą do wysłuchiwania opowiadań dziecka jest oczywiście rozmowa z zaprzyjaźnionym rodzicem, który już  imprezę urodzinową dziecka organizował i wszystko nam opowie.

Czy to jest ten czas?

Termin organizacji urodzin jest także dość istotną sprawą. Czy data imprezy ma być tuż obok daty urodzin? Czy lepiej w piątek czy w niedzielę? Termin nastręcza niestety sporo pytań i wątpliwości.  Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ma on pasować nie tylko nam, ale także gościom.

Na początku warto zasięgnąć języka i nieco popytać innych rodziców, a być może też dzieci. Jeżeli większość gości to klasowi rówieśnicy solenizanta, dobrze jest dowiedzieć się czy w planowanym terminie nie ma jakichś cyklicznych czy nawet jednorazowych zajęć pozaszkolnych. Nic tak dobrze nie rozbija imprezy urodzinowej jak sobotni mecz piłki nożnej organizowany przez szkolny klub sportowy. Dużym kłopotem jest też imprez urodzinowa innego dziecka, organizowana w tym samym terminie.

Ustalając w ten sposób wszystkie za i przeciw terminu urodzin dla naszego dziecka, pytanie czy mają się one odbyć tuż przed lub po dacie urodzin schodzi na plan dalszy. Nic się przecież nie stanie jeżeli jubilat dostanie prezenty i odbierze życzenia na dwa tygodnie przed urodzinami.

Na koniec pytanie z gatunku najtrudniejszych. W tygodniu czy w weekend? Wiadomo, że w tygodniu wszyscy są zazwyczaj na miejscu, dzieci chodzą do szkoły, rodzice do pracy. A w weekend sporo osób chce gdzieś wyjechać. Z drugiej strony w weekend mamy więcej wolego czasu, a dzieci mniej zajęć dodatkowych i prac domowych. Czy to wygląda na dylemat nie do rozwiązania? Z pomocą przychodzą nam pracowniczy działu rezerwacji Centrum Rozrywki LaserCamp. Pytani, czym kieruje się rodzic wybierając termin mówią wprost, własną wygodą i w pewnym sensie też oszczędnością.

I z tym trzeba się zgodzić. Nikt nie jest w stanie pogodzić wymagań wszystkich uczestników. Na pewno zdarzy się tak, że któryś z rodziców nie będzie w stanie dowieźć dziecka na urodziny w sobotę w południe, a inny nie da rady w środę po południu. Z tym, że niewielka część dzieci nie dotrze na przyjęcie, jest naturalne i nic na to nie poradzimy.

­­­­A co z ta oszczędnością o której wspominali animatorzy LaserCampu? Jeżeli przyjrzymy się uważnie ofercie firm organizujących urodziny dla dzieci, zobaczymy, że wiele z nich oferuje zniżki i promocje na urodziny w tygodniu. O ile więc w wybranym terminie w tygodniu nie występuje większy natłok zajęć, warto z tych zniżek skorzystać.

W jaki jeszcze sposób można zoptymalizować urodzinowy budżet? Wspomniany wcześniej wybór miejsca, które dopuszcza wniesienie własnego poczęstunku jest dobrym pomysłem. Możemy w ten sposób oszczędzić kilkadziesiąt złotych. Szacując koszty należy też zwrócić uwagę czy płacimy od osoby czy też za pakiet niezależnie od ilości zaproszonych gości? Być może wybierając pakiet będziemy mogli zaprosić na urodziny dziecka więcej osób w tej samej lub niższej cenie?

I niezwykle istotna rzecz na koniec. Płatności dodatkowe, które zazwyczaj są słabo widoczne w trakcie rezerwacji.  Obowiązkowe skarpetki czy kominiarka za 5 złotych od osoby, to w przypadku imprezy urodzinowej nawet dodatkowe 100 złotych. A obowiązkowa w niektórych miejscach karta klienta? Tak samo. W niektórych miejscach w podawanym menu znajduje się ograniczona ilość napoi. Co wtedy kiedy zabraknie? O ile nie musimy dokupować słodyczy czy chipsów, to niezapewnienie wody czy soku zmęczonym i spoconym imprezowiczom jest nie do pomyślenia. Dokupujemy w barze doliczamy kolejne sto złotych do rachunku.

W końcu wybraliśmy, ale... to nie koniec

Zapraszając na z tak dużym trudem wybrane i zarezerwowane urodziny często zapominamy o drobnostkach, które potem mogą urosnąć do sporego problemu. Warto krytycznym okiem spojrzeć na zaproszenie, które za chwilę zacznie wręczać nasza pociecha. Pomijając fakt, że formularz takiego zaproszenia powinna zapewnić firma organizując urodziny, to muszą się na nim znaleźć obowiązkowo pewne informacje.

Na początek sprawdźmy czy zamieściliśmy informację o rodzaju atrakcji, na jaką zapraszamy dzieci. Jeżeli są to urodziny w czytelni, to raczej nic się nie stanie. Jeżeli jednak zapraszamy pół klasy na paintball klasyczny, lepiej wcześniej poinformować o tym rodziców. Niektórzy mogą nie wyrazić zgody na udział dziecka w takiej zabawie, a postawienie ich przed faktem dokonanym może doprowadzić do poważnych kłopotów. Kolejna sprawa, to numer telefonu do nas, rodziców organizatorów. Z pewnością nie znamy wszystkich rodziców i dobrze jest dać im możliwość zadzwonienia i dopytania o szczegóły.

 Ostatnia ale także istotna rzecz, która powinna trafić na zaproszenie, to dokładny adres i wszystko to co pomoże trafić gościom na imprezę. Wszelkie opisy dojazdu lub mapka doskonale ułatwiają orientację  terenie i dojazd. Dodatkowo telefon do firmy, w której organizowane są urodziny z pewnością pomoże.