Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:05

04:38 20:26

12:32 02:34

11°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr E 15 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
18% normy
Jutro 23°C 11°C
Sobota 23°C 12°C

Jak użytkować swój samochód, aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na jakość powietrza?

Smog powstaje w wyniku nagromadzenia różnego rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu, pochodzących między innymi ze spalin emitowanych przez pojazdy z silnikiem spalinowym. Wysoki poziom smogu stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka, powodując dolegliwości dotyczące przede wszystkim układu oddechowego. Może być przyczyną chronicznego kaszlu, nieżytu nosa, zapalenia zatok, bólu gardła, a w skrajnych przypadkach – niewydolności, a nawet nowotworu płuc. Bardzo ważną rolę odgrywają więc wszelkie z pozoru niewielkie działania w zakresie użytkowania swojego samochodu, które mają na celu minimalizację negatywnego wpływu na jakość powietrza. Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę? O tym w dzisiejszym artykule.

Zmiana stylu jazdy na eco driving

Terminem "eco driving" określa się metodę jazdy, która ma na celu redukcję emisji spalin. Opiera się na rezygnacji z agresywnej jazdy na rzecz stopniowego zmniejszania lub zwiększania prędkości, unikania gwałtownych przyspieszeń i hamowania. Ważną rolę odgrywa tu również w miarę możliwości wykorzystywanie niższych biegów, a także ograniczanie użycia klimatyzacji do minimum. Chcąc jeździć w sposób ekologiczny (a zarazem ekonomiczny), należy także unikać pozostawiania włączonego silnika na biegu jałowym. Istotne jest też planowanie swoich podróży w taki sposób, aby omijać korki i wówczas nie doprowadzać do częstych hamowań oraz przyspieszeń. Opisywana metoda jazdy sprawdza się w przypadku zarówno prywatnych kierowców, jak też przedsiębiorstw posiadających własne floty pojazdów - warto edukować swoich pracowników, gdyż to może przełożyć się nie tylko na redukcję zanieczyszczenia środowiska, lecz także optymalizację zużycia paliwa.

Dbałość o stan techniczny samochodu

Aby móc w sposób bezpieczny, ekonomiczny i ekologiczny użytkować swój pojazd, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów technicznych oraz o odpowiedniej konserwacji poszczególnych podzespołów, takich jak:

  • silnik - podstawę stanowi jego smarowanie z zastosowaniem optymalnie dobranego oleju silnikowego; olej powinniśmy regularnie wymieniać (mineralny co około 15 tys. km, a syntetyczny - co 10 tys. km);
  • klimatyzacja - warto zwracać uwagę na jej pracę, ponieważ nieodpowiednie działanie tego układu może być efektem zapchania filtra kabinowego;
  • układ wydechowy - szczególnie istotną rolę odgrywa kontrolowanie stanu kolektora, który odprowadza spaliny z komory spalania, oraz katalizatora odpowiadającego za redukcję tlenków azotu;
  • układ recyrkulacji spalin - jeśli posiadajmy samochód wyposażony w EGR, a więc system zmniejszający emisję tlenków azotu, powinniśmy regularnie sprawdzać szczelność zaworu;
  • opony - stopień przyczepność kół do podłoża wpływa na obciążenie silnika, dlatego ważne jest, aby dbać o stan techniczny ogumienia i nie zapominać o sezonowej wymianie opon.

Warto pamiętać o tym, że sprawność naszego pojazdu ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, lecz także na zdrowie poprzez udział w zanieczyszczeniu środowiska oraz na nasze wydatki.

Odpowiednie czyszczenie filtrów DPF

Na wyodrębnienie zasługuje filtr cząstek stałych, który odpowiada za wychwytywanie szkodliwych substancji ze spalin - przede wszystkim emitowanych w silnikach Diesla. Mając na uwadze jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, warto zwracać uwagę na sprawność tego komponentu i reagować w przypadku zauważenia takich sygnałów jak spadek mocy pojazdu czy też problemy z rozruchem silnika. W żadnym wypadku nie należy usuwać wymienionego podzespołu ze swojego samochodu. Zapchany filtr cząstek stałych powinniśmy natomiast oczyścić - aby mieć pewność skuteczności tego zabiegu, warto skorzystać z usług specjalisty. Profesjonalne czyszczenie filtrów DPF pozwoli przywrócić sprawność opisywanego komponentu oraz zminimalizować negatywny wpływ eksploatacji pojazdu na stan środowiska naturalnego.

Podsumowanie

Coraz więcej mówi się o postępujących zmianach klimatycznych, które wiążą się ze stopniową degradacją naszej planety. W procesie walki z zanieczyszczeniem środowiska nie należy zapominać o pozornie niewielkich działaniach, jakie wszyscy możemy podejmować. Jako użytkownicy pojazdów powinniśmy pamiętać zarówno o ekologicznym, oszczędnym sposobie jazdy, jak też o odpowiedniej dbałości o stan techniczny naszych samochodów. Takie działania pomogą ograniczyć ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery.

Artykuł sponsorowany

.