Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:20

07:31 15:24

03:02 14:05

-3°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -9°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr ESE 17 km/h
47
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
112% normy
pm 10
73% normy
Jutro -1°C -3°C
Niedziela 1°C 0°C

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? Co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego trzeba ją dokładnie przemyśleć i kompleksowo się do niej przygotować. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakiego mieszkania potrzebujemy? Co jest dla nas najważniejsze przy jego wyborze? Czy chcemy w nim zamieszkać, czy kupujemy pod wynajem? Jeśli chcemy kupić mieszkanie pod inwestycję, należy określić swoją grupę docelową i według oczekiwań tej grupy, szukać lokalizacji.

Jeśli pierwszy krok mamy już za sobą, dopasowujemy mieszkanie do naszych potrzeb lub potrzeb naszych przyszłym najemców. Jedną z najważniejszych kwestii jest metraż mieszkania. Inny wybierzemy dla pięcioosobowej rodziny a inny pod wynajem dla studenta.

Kluczowym elementem jest również rozkład mieszkania oraz rozmieszczenie okien. Ważne jest też określenie się, czy potrzebujemy dużego, przestronnego tarasu, piwnicy lub miejsca parkingowego. Kupowane przez nas mieszkanie powinno spełniać wszystkie warunki, które sobie założymy. W tym przypadku nie można iść na kompromisy. Mieszkanie musi spełniać sto procent naszych założonych standardów.

Jeśli wybraliśmy już lokalizację, warto prześwietlić okolicę osiedla, poznać dzielnicę miasta. Warto sprawdzić, jakie znajdują się w nim atrakcje rekreacyjne, parki, szkoły czy opieka medyczna. Może są w pobliżu uczelnie lub centra biznesowe?

Przy wyborze kilku alternatyw nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie obejrzenia i zapoznania się z ofertami kilku mieszkań w danej, wybranej okolicy. Najlepiej umówić się z kontrahentami wszystkich interesujących nas mieszkań, aby przyjrzeć się im z bliska. Ważne jest również zastanowienie się nad wyborem między mieszkaniem z rynku wtórnego a mieszkaniem z rynku pierwotnego. Oba mają swoje wady i zalety. Zarówno od strony formalno - prawnej, jak i konstrukcyjnej, czy kwestii technicznych. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem i przeanalizować swoje oczekiwania i możliwości pod tym kontem.

Kolejnym krokiem jest oszacowanie swojego budżetu i możliwości finansowych w przyszłości. Jeśli decydujemy się na zakup z pomocą kredytu hipotecznego, trzeba sprawdzić swoją zdolność kredytową. Musimy też zastanowić się, jakie mamy plany finansowe na przyszłość. Kolejny krok to wybór mieszkania i wypełnienie formalności.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? - wskazówki

Jeśli już zdecydowaliśmy, co chcemy i wybraliśmy lokalizację, oraz wszystkie parametry mieszkania, warto skupić się nad wyborem dewelopera. Jakie warunki musi koniecznie spełnić? Bez wątpienia musi mieć nieskazitelną historię transakcji oraz dobre opinie. Recenzje ze współpracy, czy opinie na temat dewelopera znajdziemy na różnych branżowych forach. Warto w nie zajrzeć, ponieważ mogą nam dostarczyć wiele cennych wskazówek dotyczących negocjacji i rozmów z wybranym deweloperem.

Koniecznie trzeba sprawdzić również sytuację finansową dewelopera. Przede wszystkim informację, czy posiada kapitał na budowę inwestycji, czy nie ma zaległości w płatnościach w Urzędzie Skarbowym, czy ZUS-ie oraz czy nie zalega z wypłatami dla pracowników. Będziemy mieli wtedy większą pewność, że nie stracimy zainwestowanych pieniędzy.

Kolejna kwestia, bardzo ważna, to stan prawny nieruchomości, który można sprawdzić w Księdze Wieczystej, oraz ubezpieczenie mieszkania. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty związane ze sprzedawaną nieruchomością.

Koniecznie poprośmy dewelopera o prospekt informacyjny wraz z załącznikami. Jeśli dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej, przeczytajmy ją dokładnie przed podpisaniem. Pamiętajmy, że musi mieć te same założenia (na przykład cenę), co umowa końcowa, czyli ostateczna. Rezygnacja z umowy przedwstępnej nie może wiązać się z żadnymi opłatami, w razie, gdy nie zostanie nam przyznany kredyt hipoteczny.

Jak wybrać idealne mieszkanie?

Chcąc wybrać idealne mieszkanie dla siebie, koniecznie musisz sporządzić listę rzeczy, na których Tobie najbardziej zależy. Jednym z decydujących czynników wyboru mieszkania jest jego lokalizacja. Przed zakupem warto spojrzeć w plany zagospodarowania terenu. Należy wziąć pod uwagę również to, czy chcemy w nim zamieszkać, czy kupić pod wynajem. Decydujące tu będą takie składowe, jak odległość do obwodnicy, opieka medyczna w pobliżu, szkoły, przedszkola, parki, basen czy komunikacja miejska.

Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest też stan lokalu. Podczas oglądania potencjalnych mieszkań do zakupu, sprawdźmy jego stan techniczny, wady konstrukcyjne itp. Najlepiej zatrudnić do tego celu specjalistę, który fachowym okiem oceni stan lokalu, a przede wszystkim zauważy wszelkie wady i niedociągnięcia, które mogłyby nas zaskoczyć w trakcie użytkowania.

Jednak najważniejsze, w wyborze idealnego mieszkania jest to, jakie mamy wobec niego odczucia. Czy wchodząc do mieszkania, czujemy jego klimat, czy odpowiada nam atmosfera osiedla, klimat dzielnicy i otoczenia? Wybierając miejsce do mieszkania, warto wziąć pod uwagę nasze samopoczucie w tym miejscu, w końcu jest to decyzja na dłuższy czas.

Zalety i wady zakupu mieszkania deweloperskiego

Nowe mieszkanie nie wymaga konserwacji przez pierwsze kilka lat. Nie wspominając oczywiście o drzwiach, meblach czy sprzęcie AGD, których w mieszkaniu deweloperskim nie ma. Mieszkania deweloperskie często posiadają już nowe rozwiązania, technologie i ulepszenia konstrukcyjne i architektoniczne. Są często również bezpieczne ze względu na zainstalowany monitoring.

Zastosowanie elektrooszczędnych technologii i rozwiązań daje nam gwarancję niższych kosztów utrzymania takiego mieszkania, niż na przykład w bloku z rynku wtórnego.

Gdzie jest haczyk? Przede wszystkim podczas zapoznawania się z umową, należy zwrócić uwagę na to, co kryje się pod pojęciem “stan deweloperski". U każdego dewelopera może to oznaczać zupełnie co innego. Przed odebraniem mieszkania należy również sprawdzić, czy stan techniczny lokalu jest zgodny z warunkami i zapewnieniami umowy. Najlepiej przy pomocy odpowiedniego fachowca.

Warto też sprawdzić wcześniej dewelopera, z którym będziemy negocjować. Przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie, zrealizowane dotąd inwestycje oraz renomę. Nie wspominając już o kwestiach formalno-prawnych lokalu i działalności inwestora.

Przed podpisaniem umowy należy też sprawdzić, czy mieszkanie jest ubezpieczone.

Tutaj sprawdzisz najlepsze mieszkania od dewelopera: https://wybierzdewelopera.pl/

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy