Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:44

07:22 16:15

16:37 08:38

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr SSW 9 km/h
60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
160% normy
pm 10
128% normy
Jutro 0°C -4°C
Sobota -1°C -6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Domowe stacje pogodowe

Prognoza pogody jest czymś, co sprawdzamy właściwie każdego dnia. Chcemy przecież wiedzieć, jaka pogoda czeka nas na następny dzień, jakie ubrania należy przygotować, by nie zmarznąć czy nie zmoknąć. Obecnie internet pełen jest darmowych aplikacji czy stron, na których znajdują się prognozy pogody. Część z nich się sprawdza, część niekoniecznie. Czy wiesz, że możesz mieć taką stację we własnym domu i to za niewielkie pieniądze? Z pomocą przychodzą domowe stacje meteo.

Czym są i do czego służą stacje pogodowe?

Stacje meteo to urządzenia, składające się z zestawów czujników, mierzących różne parametry pogodowe. Czujniki te mogą być zewnętrzne, czyli montowane na zewnątrz lub wewnętrzne, czyli montowane wewnątrz domu. Urządzenia stworzone są do montowania zarówno w domu, jak i poza domem. Każda stacja posiada sterowanie za pomocą radia DCF. Wiodącym producentem najpopularniejszych stacji pogodowych jest firma Meteo.

Stacje pogodowe służą do samodzielnego przewidywania pogody na podstawie danych zebranych przez czujniki. Aby wysnuć sprawdzającą się prognozę, trzeba nieco praktyki, jest to jednak jak najbardziej możliwe. Oprócz prognoz pogody, stacje meteo wskazują również aktualne warunki, czyli temperaturę powietrza, wilgotność czy wiatr. Oprócz tego, na wyświetlaczu zawsze wyświetla się data i  godzina, jest to więc taki kalendarz i prognoza pogody w jednym.

Jakie dane można odczytać ze stacji pogodowej?

Domowa stacja pogodowa wskazuje mnóstwo różnych danych pogodowych. Najbardziej oczywista jest temperatura. Stacja pokazuje temperaturę powietrza, temperaturę odczuwalną czy tę panującą wewnątrz, o ile został tam zamontowany czujnik. Poza tym, ze stacji meteo można odczytać prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne i jego tendencję do spadania bądź wzrostu. Ze stacji odczytasz także wartości punktu rosy oraz przewidywania pogody na najbliższych kilka godzin czy doby. Takie informacje to prawdziwa skarbnica wiedzy, szczególnie dla tych wyjątkowo zainteresowanych pogodą i szeroko pojętą meteorologią. Ze stacji meteo odczytasz właściwie wszystko, co tylko może Ci być potrzebne, by wysnuć własną prognozę pogody. To naprawdę świetna zabawa!

Rodzaje stacji pogodowych

Domowe stacje meteo występują w kilku rodzajach. Najpopularniejsze są stacje analogowe i cyfrowe, obecnie jednak równie popularne są stacje internetowe. Bez względu na to jaką stację wybierzesz, do wyciągnięcia wniosków musisz nabrać nieco wprawy. Ważna jest wnikliwa obserwacja i analiza zjawisk atmosferycznych i wyciąganie odpowiednich wniosków, a z czasem także niezawodna prognoza pogody. Zdecydowanie najbardziej skuteczne są te stacje, które nie są jednym urządzeniem, a mają w zestawie podzespoły, które montuje się na zewnątrz po to, by wyniki były prawdziwe.

Jak korzystać z własnej stacji pogodowej?

Aby stacja meteo mogła działać, konieczne jest właściwe rozmieszczenie wszystkich czujników. Ich liczba i  rodzaj jest zależny od modelu stacji. Najtańsze wersje nie posiadają osobnych czujników, przez co prognoza pogoda wyciągnięta z aktualnych warunków pogodowych jest najmniej wiarygodna. Zdecydowanie najbardziej wiarygodne są stacje profesjonalne, które oprócz nowoczesnego ekranu wyświetlającego wszystkie parametry, posiadają cały szereg podzespołów i czujników. Taka stacja nigdy się nie myli, zawsze wskazuje właściwe parametry, a najczęściej również trend - jeżeli np. ciśnienie znacząco spada, na wyświetlaczu pojawi się odpowiednia ikonka. Dzięki temu wiemy, czego możemy się spodziewać i na co należy uważać.

Czy warto mieć swoją stację pogodową?

Za posiadaniem własnej stacji meteo przemawia wiele zalet. Przede wszystkim, Twoje prognozy są niezależne od innych źródeł. Nie musisz śledzić telewizji, internetu czy aplikacji, by dowiedzieć się jaka będzie pogoda. Poza tym, własna stacja meteo to niezwykła satysfakcja, jaką przynosi samodzielne odczytywanie znaków pogody. To dobry pomysł na prezent dla nastolatka. Z takiego upominku ucieszy się każdy. Będzie miał on również wymiar edukacyjny - obserwacja pogody i jej parametrów pozwoli na lepsze zrozumienie zjawisk, jakie zachodzą każdego dnia w przyrodzie. Oglądanie prognozy pogody w telewizji, a tworzenie swojej własnej to dwie zupełnie inne kwestie, dwa całkowicie inne doświadczenia. Stacja meteo spodoba się każdemu miłośnikowi przyrody. Przy odrobinie wysiłku, w krótkim czasie nauczysz się wyciągać wnioski i przepowiadać pogodę, a Twoje prognozy nie będą się mylić.

Komu przyda się stacja meteo?

Zastanawiasz się pewnie, czy stacja meteo jest Ci rzeczywiście potrzebna. Jest to urządzenie wyjątkowo przydatne dla osób, których praca zawodowa jest ściśle zależna od warunków atmosferycznych. Tak naprawdę jednak, stacja meteo przyda się każdemu z nas, bo pogoda dotyczy przecież każdego. Na rynku dostępne są stacje montowane na ścianie czy stawiane na półce, z łatwością wybierzesz więc model dopasowany do wnętrza Twojego domu. Aby stacja mogła działać, konieczny jest dostęp do energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | Dom | Stacja | Metro