Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:44

05:18 19:49

20:49 05:14

5°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NE 11 km/h
34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
82% normy
pm 10
51% normy
Jutro 12°C 2°C
Piątek 15°C 6°C

Załamanie pogody. Gwałtowne burze, zalane ulice i przystanki

Przed wtorkowym południem nawałnice przeszły nad Toruniem - woda zalała ulice i parking w centrum handlowym. Kilka godzin później burza dotarła do Poznania - odebrano 1,5 tys. zgłoszeń. - Burze mogą być we wtorek bardzo gwałtowne; lokalnie opady wyniosą nawet 50 mm, a porywy wiatru sięgnąć mogą 100 km/h - ostrzega synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak.

We wtorek po południu na przeważającym obszarze kraju nie odpuszczają wysokie temperatury. - W zasadzie w całej wschodniej połowie kraju temperatura wzrośnie do 31-32 stopni - wskazała synoptyk. Jak podkreśliła, zarówno we wschodniej, jak i w centralnej części kraju burze występują już po południu i będą dalej występować aż do wieczora i nocy.

- Niektóre z tych burz są bardzo gwałtowne. Głównym zagrożeniem związanym z burzami są intensywne opady deszczu o natężeniu ulewnym i nawalnym. Sumy opadów w tych burzach mogą wynosić 30-40 mm, ale punktowo mogą zdarzyć się wartości takie jak 50 mm - powiedziała Woźniak.

Reklama

Opadom deszczu mogą towarzyszyć opady gradu, zazwyczaj o średnicy 2-3 centymetrów, jednak gdzieniegdzie może to być nawet 5 cm. - Przy burzach występują także silne porywy wiatru. Jak dotąd są to porywy o prędkość 50-60 km/h, ale nie można wykluczyć porywów do 80 czy nawet 100 km/h - przekazała synoptyk.

Przed godz. 13 IMGW informowało o burzach intensywnie rozwijających się od Miechowa po Leszno oraz od Inowrocławia po Kwidzyń.

Zalane drogi i parkingi

Jednymi z pierwszych, którzy we wtorek odczuli skutki gwałtownych burz, byli mieszkańcy Torunia. Lokalne media informowały, że woda zalała ul. Traugutta i tymczasowo uniemożliwiła kursowanie komunikacji miejskiej. Ruch udrożniono ok. godz. 12. Z kolei Lubuscy Łowcy Burz informowali na Facebooku o zalaniu podziemnego garażu centrum handlowego Atrium Copernicus. Woda dotarła do ruchomych schodów.

Z kolei w Poznaniu doszło m.in. do zawalenia części dachu hali sportowej; strażacy zostali wezwani m.in. do podtopionej katedry, podtopień w szpitalach i w DPS.

- Cały czas działamy, strażaków z Poznania i powiatu wspierają strażacy z innych powiatów województwa. Mamy 1,5 tys. zgłoszeń związanych z zalaniami, podtopieniami, powalonymi drzewami czy nieprzejezdnymi drogami - podała.

Strażacy interweniowali m.in. w związku z zawaleniem części dachu nowej hali sportowej przy szkole na os. Pod Lipami. W hali w chwili zdarzenia nikogo nie było.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak poinformował we wtorek, że dyrektorka szkoły tuż przed zawaleniem dachu hali zarządziła natychmiastową ewakuację. - Dzięki temu nikt nie ucierpiał. Policjanci pilnują miejsca katastrofy. Jesteśmy w kontakcie z prokuraturą oraz nadzorem budowlanym - podał Borowiak.

We wtorek po południu strażacy zostali wezwani m.in. do podtopionej katedry. Doszło też podtopień w pięciu poznańskich szpitalach. W stolicy regionu wciąż nieprzejezdnych jest wiele ulic, które zamieniły się w rwące potoki. Na ulicach, pod wiaduktami stoją unieruchomione wodą samochody.

Z kilkudziesięciominutowymi opóźnieniami kursuje publiczny transport. Nie kursują tramwaje na trasie PST - doszło do osunięcia skarpy, uruchomiono komunikację zastępczą.

Na skutek burz w Poznaniu ok. 7 tys. odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej. Mateusz Gościniak z firmy Enea Operator powiedział PAP we wtorek, że trwa usuwanie skutków awarii.

Problemy z elektrycznością

Mateusz Gościniak z firmy Enea Operator powiedział, że w regionie na tę chwilę nie ma większych problemów z dostępem do prądu. - Natomiast w samym Poznaniu ok. 7 tys. odbiorców jest w tej chwili pozbawionych energii elektrycznej. Są to trzy niezależne awarie na średnim napięciu. W tej chwili brygady są w drodze; będziemy starali się lokalizować awarie".

Problemy z dostępem do prądu występują także w południowej Wielkopolsce, na terenie obsługiwanym przez spółkę Energa Operator.

Burze idą na wschód

Strefa burz będzie stopniowo przesuwać się bardziej na wschód. - O ile dzisiaj jeszcze w tej wschodniej połowie kraju temperatura jest wysoka i wystawiane są ostrzeżenia, to w zachodniej części kraju (...) ta temperatura już jest niższa. Tam maksymalna temperatura na dziś wyniesie od 22 stopni Celsjusza do 26, może 27 stopni Celsjusza, więc zdecydowanie chłodniej - powiedziała Woźniak.

Zmianom ulegać ma też kierunek wiatru. Tam, gdzie jest najcieplej, wieje wiatr głównie z kierunków południowych, natomiast w zachodniej części Polski ten kierunek jest już północno-zachodni - powiedziała synoptyk.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy