Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:33

05:18 19:49

20:49 05:14

5°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NE 11 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
53% normy
Jutro 12°C 2°C
Piątek 15°C 6°C

Zachowanie ptaków może być zwiastunem ostrej zimy

W tym roku nadzwyczaj wcześnie w swoich zimowych kwaterach wylądowały małe łabędzie. Biolodzy odczytują to jako wskazówkę zbliżającej się ostrej zimy.

Nie są to naukowe fakty, ale z zachowania niektórych gatunków zwierząt można odczytać przepowiednie meteorologiczne. Rosyjskie przysłowie mówi np., że łabędzie przynoszą na swoich skrzydłach zimę i są zwiastunami ostrej aury.

Jeżeli ta reguła się zgadza, to tegoroczna zima będzie długa i mroźna - mówi biolog Dominic Cimiotti z Instytutu im. Michaela Otto w Bergenhusen w Szlezwiku-Holsztynie.

Łabędzie Bewicka, spędzające ciepłe miesiące i mające swoje obszaru wylęgu w syberyjskiej tundrze, w tym roku szczególnie wcześnie odleciały w cieplejsze regiony, gdzie będą zimować.

Reklama

Jak podaje organizacja ochrony środowiska WWT, pierwszy klucz tych łabędzi leciał do Wielkiej Brytanii 11 października, czyli 25 dni wcześniej niż w ubiegłym roku i najwcześniej od 1963. Stada łabędzi tego gatunku widziano także już w północnej Holandii nad Gooimeer i Lauwersmeer.

Te informacje pokrywają się z obserwacjami ze Szlezwiku-Holsztyna, gdzie już 27 września obserwowano pojedyncze egzemplarze tego gatunku lecące na zachód. W porównaniu z rokiem ubiegłym leciały one 10 dni wcześniej niż zazwyczaj do swoich bezśnieżnych kwater zimowych w Irlandii, Anglii i Holandii.

Winny spadek temperatur?

Jak przypuszczają eksperci WWT może się to wiązać z załamaniem pogodowym w Europie Wschodniej na początku października, kiedy odnotowano temperatury o prawie 10°C niższe niż temperatura przeciętna. Prawdopodobnie to właśnie skłoniło ptaki do odlotu.

- Wcześniejszy odlot małych łabędzi może być jednak wskazówką, że w niektórych krajach zima zacznie się wcześniej - podkreśla Cimiotti. Możliwe jest jednak także, że zachowanie łabędzi karłowatych wynikało tylko z gwałtownego spadku temperatury.

Łabędzie Bewicka, objęte ścisłą ochroną, są najmniejszymi łabędziami w Europie - są nieco mniejsze niż łabędzie czarnodziobe. Wyróżnia je czarno- żółty dziób, który jest tak indywidualny, jak odcisk palca człowieka.

dpa / oprac. Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle


Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy