Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:10

04:53 20:11

04:21 19:44

14°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr NNE 9 km/h
7
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
18% normy
pm 10
11% normy
Jutro 18°C 6°C
Czwartek 20°C 8°C

Wichury i burze śnieżne przechodzą nad Polską. Zasypane drogi, połamane drzewa

Strażacy interweniowali już 4,5 tysiąca razy z powodu silnego wiatru w kraju. Wichura uszkodziła 200 budynków. Obecnie front atmosferyczny jest na południu kraju, rośnie liczba zgłoszeń na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - informuje bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Ranne są trzy osoby. Alertami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej objęto cały kraj. Burza śnieżna przechodzi nad Polską z północy na południe. Są wyładowania atmosferyczne i pada grad. - To rzadkie i niebezpieczne zjawisko - mówi synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny, który niesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzą się burze, którym towarzyszy grad.

W poniedziałek w związku z bardzo głębokim niżem front atmosferyczny oddziela dwie masy powietrza, cieplejszą na południu i chłodniejszą na północy i na styku tych dwóch mas powietrza doszło do zjawisk, które zaobserwowano.

- Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, niemniej jednak w tym mroku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy - podkreślił Walijewski.

Reklama

Strefa burzowa przemieszcza się w poniedziałek przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością. - O godz. 8.30 ten front atmosferyczny była na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a już po godz. 10 jest w Warszawie - poinformował synoptyk.

Intensywne opady śniegu na południu kraju

Kiedy front dotrze na południe, może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu. W powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim i gorlickim prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości.

W Tatrach na Kasprowym Wierchu wiatr w poniedziałek rano osiągał w porywach prędkość 90 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -8 st. C.

Burza śnieżna - niebezpieczne zjawisko


- Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem - wyjaśnił synoptyk

Walijewski ostrzegł, że burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, bardzo szybko robi się ślisko i wieje silny wiatr.

Trzy osoby ranne, 200 uszkodzonych budynków


Bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że do godz. 14.30 w poniedziałek strażacy otrzymali 4 590 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. Najczęściej interweniowali na Mazowszu - 1 150 razy. Do 806 akcji wyjechali w woj. łódzkim, 559 w woj. zachodniopomorskim, a 522 w woj. wielkopolskim.

- Obecnie front atmosferyczny jest na południu kraju. Strażacy otrzymują zgłoszenia o uszkodzonych budynkach i przewróconych drzewach - informuje bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. W woj. śląskim interweniowali dotąd 202 razy, w woj. małopolskim - 143, a w woj. podkarpackim - 88.

Strażacy otrzymali dotychczas 200 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Ponadto trzy osoby zostały ranne. Doszło do tego w Elblągu na ul. Łęczyckiej, gdzie na kobietę i mężczyznę spadł konar drzewa. Spadający konar drzewa ranił również kobietę w Pszowie (Śląskie)

RCB: Ponad 195 tys. odbiorców bez prądu

Ponad 195 tys. odbiorców w całym kraju jest bez prądu w wyniku awarii spowodowanych przez silny wiatr - poinformował w poniedziałek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Według danych zebranych do godz. 17 w poniedziałek "na terenie kraju dostaw prądu pozbawionych jest 195 739 odbiorców" - napisał Kubiak na Twitterze.

Najwięcej odbiorców pozostawało bez prądu w woj.: łódzkim - 89 000, mazowieckim - 39 450, malopolskim - 26 496, dolnoslaskim - 7 001, podlaskim - 6 738, śląskim - 6 641, warminsko-mazurskim - 4 440.Prace naprawcze trwają.

Wielkopolskie: Powalone drzewa, zniszczone samochody, mieszkańcy bez prądu

Przez awarie spowodowane przewróconymi przez silny wiatr drzewami w Wielkopolsce około 30 tys. obiorców nie ma prądu - przekazał rzecznik prasowy spółki Enea Operator Mateusz Gościniak. 

Gościniak wskazał, że największe problemy z dostawami energii elektrycznej występują obecnie w okolicach Szamotuł i Gniezna, gdzie łącznie prądu nie ma około 20 tys. odbiorców. - W tych dwóch rejonach jest najwięcej awarii na sieci średniego napięcia - powiedział.

Dodał, że główną przyczyną awarii są powalone przez wiatr drzewa. Przyznał, że do czasu ustania wichur trudno jest określić, kiedy usterki zostaną usunięte.

W Goliszewie (woj. wielkopolskie) doszło do pożaru turbiny wiatrowej. Jak przekazał rzecznik prasowy PSP w Kaliszu kpt. Szymon Zieliński, prawdopodobnie pożar wiatraka był spowodowany silnym wiatrem. W maszynie doszło prawdopodobnie do zwarcia, ale na tym etapie nie można jeszcze tego stwierdzić ostatecznie - powiedział strażak.

Mazowieckie: Wiatr zerwał dach z sali gimnastycznej

W Płocku porywisty wiatr uszkodził w poniedziałek namiot, w którym działał punkt pobrań wymazów do testów na COVID-19. Interweniowała straż pożarna. Namiot został zwinięty. 

W Mławie wiatr zerwał część dachu przy zakładzie LG, który uszkodził kilka aut. W obu przypadkach nikt nie odniósł obrażeń.

Do uszkodzenia namiotu z punktem pobrań wymazów do testów na COVID-19, znajdującym się na ul. Kobylińskiego w centrum Płocka, doszło w poniedziałek rano. - Nikomu nic się nie stało. Namiot został przez strażaków zwinięty, aby nikomu nie zagrażał - powiedział st. kpt Rafał Gołębiewski z mazowieckiej komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

Na ulice Warszawy, nad która przeszła już burza śnieżna, wyjechały posypywarki. 42 maszyny pracują na mostach, wiaduktach i stromych ulicach stolicy - przekazał Zarząd Oczyszczania Miasta. 

- Silny wiatr i zamiecie śnieżne nad Warszawą spowodowały spore utrudnienia. Na ul. Kijowskiej drzewo przewróciło się na ekran, obecnie ul. Kijowska w kierunku ul. Targowej jest nieprzejezdna. Z kolei na ul. Puławskiej wiatr przewrócił dwa samochody ciężarowe - przekazała Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

W poniedziałek około godziny 10 z budynku sali gimnastycznej przylegającej do szkoły podstawowej numer 6 w Sochaczewie przy ul. Staszica zerwał się fragment dachu. - Elementy dachu wiatr wyniósł na pobliskie boisko sportowe oraz na cmentarz, uszkadzając kilkadziesiąt nagrobków - powiedział st. kpt. Rafał Krupa, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

Strażak zaznaczył, że można mówić o "wielkim szczęściu", bo w czasie tego zdarzenia na sali gimnastycznej trwała lekcja. - Dzieci były pod opieką nauczycieli. Dzięki właściwej i szybkiej reakcji nauczycieli bezpiecznie opuściły salę, nie odnosząc obrażeń - przekazał.

Małopolskie: Zasypane drogi

Burza śnieżna nad Małopolską rozpoczęła się około godziny 15. Spowodowała dość duże utrudnienia w ruchu niemal na wszystkich głównych i lokalnych drogach. Ruch stanął m.in. na Zakopiance na odcinku Nowy Targ - Klikuszowa oraz Rdzawka - Nowy Targ. Sznur aut stoi także w okolicach Krzyszkowic i Myślenic oraz Skomielnej Białej.

Z problemami muszą się też liczyć kierowcy jadący drogą krajową nr 28 w okolicach Limanowej i Mszany Dolnej. Problemy są też na wjeździe do Krakowa od strony Olkusza na DK94 oraz od strony Michałowic na DK7. Ruch także jest utrudniony przy wjeździe do Nowego Sącza na DK75 i DK87.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: burza śnieżna | pogoda | jaka pogoda | śnieg | wiatr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy