Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:42

04:53 20:11

04:21 19:44

10°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr NW 15 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
35% normy
pm 10
20% normy
Jutro 18°C 6°C
Czwartek 20°C 8°C

Strażacy interweniowali ponad 1,2 tys. razy w związku z sytuacją pogodową

W środę strażacy interweniowali blisko 1259 razy w związku z sytuacją pogodową. Najwięcej interwencji odnotowano na Podkarpaciu i w Małopolsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w nocy na południu kraju nadal będzie silnie padać i wystąpią burze. Możliwe są dalsze podtopienia.

Jak przekazał w środę wieczorem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, spośród 1259 interwencji najwięcej strażacy podjęli ich na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem.

318 interwencji dotyczyło podwyższonego stanu wód. Działania straży polegały m.in. na zabezpieczaniu budynków i umacnianiu wałów powodziowych. 237 przypadków dotyczyło Podkarpacia, 46 - Małopolski i 19 - Śląska.

Ponadto 140 interwencji straży wiązało się z usuwaniem drzew i zabezpieczaniem budynków po silnych wichurach. 23 razy interweniowano w Lubelskim, 22 - na Śląsku i 17 - w Małopolsce.

Reklama

Ewakuacja mieszkańców

W związku z sytuacją pogodową na szczęście nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani rannych. Do godzin popołudniowych prewencyjnie ewakuowano jednak z zagrożonych terenów 49 osób, z czego 32 to mieszkańcy Małopolski (powiatu tarnowskiego), a 17 - powiatów mieleckiego i kolbuszowskiego na Podkarpaciu.

W sumie doszło do ponad 330 podtopień budynków. Na zalanych terenach pracuje w Małopolsce ponad dwa tys. strażaków z PSP i OSP. 

Liczba budynków, które ucierpiały przez wiatr, nie zwiększyła się od wtorku, kiedy to wichury uszkodziły ich 148 - głównie w południowo-wschodniej części kraju.

IMGW ostrzega: W nocy silny deszcz i burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w nocy na południu kraju nadal będzie intensywnie padać i wystąpią burze. Możliwe są dalsze podtopienia.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia wydano dla południowych powiatów województw: śląskiego i małopolskiego. Może tam spaść miejscami od 90 do 120 milimetrów deszczu. W czasie opadów lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Alerty trzeciego stopnia dotyczą w sumie 17 powiatów. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami obowiązują w południowych powiatach województwa dolnośląskiego, na północy śląskiego i małopolskiego oraz na południu podkarpackiego. Tutaj miejscami może spaść od 50 do 90 milimetrów wody. W czasie deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. 

Ostrzeżenia najniższego - pierwszego stopnia - wydano dla województwa świętokrzyskiego, południowych rejonów mazowieckiego, południowej połowy lubelskiego i północnej- podkarpackiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują też w zachodniej części województwa pomorskiego i środkowej - wielkopolskiego. 

Przekroczone stany alarmowe na rzekach

Ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego - trzeciego stopnia, obowiązują w województwie wielkopolskim w zlewni Baryczy, w województwie śląskim - na górnej Odrze i w zlewniach dopływów górnej Odry, zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły. W województwie małopolskim ostrzeżenia dotyczą zlewni Soły, Skawy, Raby, Dunajca i Ropy. W województwie podkarpackim - zlewni Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Tutaj prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych. 

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w województwie dolnośląskim: zlewnie dopływów środkowej Odry, w województwie opolskim, świętokrzyskim - na Wiśle, w województwie śląskim - w zlewniach górnej Warty i jej dopływów i w województwie lubelskim - w zlewniach Wieprza oraz Bugu po Krzyczew. 

W tych rejonach spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Wszystkie ostrzeżenie obowiązują co najmniej do czwartkowego przedpołudnia.

Czytaj również: Stan alarmowy przekroczony na siedmiu stacjach

Sztab kryzysowy z udziałem premiera

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce w czwartek rano w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wezmą w nim udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00. 

Premier poinformował, że do usuwania skutków powodzi zostały skierowane wojska operacyjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Zaznaczył, że żołnierze będą pracować m.in. na wałach, które są zagrożone przerwaniem. W usuwaniu skutków nawałnic mają pomagać także więźniowie.

Alerty SMS-owe

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę alert dla osób przebywających w woj. małopolskim, podkarpackim i południowych powiatach woj. śląskiego, jak również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Na tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Możliwe są też lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. 

Alert obowiązuje w: Bielsku Białej, powiecie bielskim, cieszyńskim, żywieckim, Jastrzębiu-Zdrój, Żorach, powiecie rybnickim, Rybniku, raciborskim i wodzisławskim. SMS-y z ostrzeżeniem zostały wysłane także do osób przebywających na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku (pow. dzierżoniowski, Jelenia Góra, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, strzeliński, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki) oraz Opolszczyźnie (pow. głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, nyski, prudnicki, krapkowicki, opolski, m. Opole i brzeski).

Anna Adamkiewicz z RCB przekazała, że ostrzeżenia mogą obowiązywać nawet do jutrzejszego popołudnia.

Przypomnijmy, że alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Powstaje na podstawie otrzymywanych z ministerstw i służb (np. z policji, straży pożarnej) oraz z urzędów i instytucji centralnych (np. IMGW), a także z urzędów wojewódzkich informacji o zagrożeniach.

Kiedy poprawa pogody?

IMGW podało, że strefy najintensywniejszych opadów przemieszają się na zachód. Większych opadów można będzie się spodziewać w rejonie Podhala i Podbeskidzia, po czym deszcze powrócą na wschód. 

Według prognoz, sytuacja pogodowa zacznie uspokajać się w piątek.


PAP/IAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama