Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:57

05:35 19:36

11:02 03:38

8°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr W 33 km/h
7
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
16% normy
pm 10
10% normy
Jutro 9°C 1°C
Czwartek 9°C 0°C

Potężne nawałnice na Dolnym Śląsku. Ponad 600 interwencji

Ponad 600 razy interweniowali strażacy po nawałnicach, które przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek przez Dolny Śląsk. Najtrudniejsza jest sytuacja w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości.

Jak powiedział rzecznik komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, nocne nawałnice objęły niemal dwie trzecie obszaru województwa. - Najgorzej było w części centralnej i południowej województwa, a w szczególności w powiecie lubańskim - mówił Gielsa.

Na terenie powiatu lubańskiego w nocy wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. W nawałnicach ucierpiały m.in. miejscowości Leśna, Olszyna, Miłoszów i Świecie. Tam woda z intensywnych opadów i potoków, które gwałtownie przybrały, podtopiła wiele domów. - Zalane były drogi dojazdowe do kilku miejscowości, w niektórych miejscach woda osiągała wysokość 1,5 metra - relacjonował Gielsa.

Reklama

Woda wdarła się do centrum miejscowości Leśna

Dodał, że w Leśnej z powodu uszkodzenia gazociągu strażacy ewakuowali 46 osób z sześciu budynków. - Uszkodzone zostały linie energetyczne, a w Leśnej zalane zostało ujęcie wody - dodał strażak.

W komunikacje przesłanym rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Adam Koziołek poinformował, że w wyniku nocnych opadów na terenach górskich i podgórskich gwałtownie przybrały wody w rzekach i ciekach wodnych. Woda wdarła się do centrum miejscowości Leśna oraz podtopiła gospodarstwa w miejscowości Miłoszów, rzeka Olszówka zalała centrum miejscowości Olszyna - poinformował rzecznik. Poziom alarmowy przekroczyła również rzeka Miedzianka powodując podtopienia w gminie Bogatynia.

Strażacy najczęściej interweniowali przy wypompowywaniu wody z zalanych posesji i usuwaniu powalanych drzew. - Łącznie w nocy odnowiliśmy ponad 600 interwencji, ale ich liczba w ciąg dnia pewnie wzrośnie - mówił Gielsa.

W wyniku nawałnic dostaw energii elektrycznej było pozbawionych 33 tys. odbiorców w regionie. Uszkodzonych zostało 675 stacji średniego i niskiego napięcia oraz 88 odcinków linii średniego napięcia.

Drzewo uszkodziło lokomotywę pociągu

Jak poinformowała Ewa Groń z Tauron Dystrybucja S.A do godziny 9. udało się przywrócić zasilanie do około 10 tys. klientów. - Część linii jest uszkodzona i po zlokalizowaniu miejsca awarii ekipy pogotowia energetycznego dokonują ich napraw, część linii i stacji jest wyłączona ze względów bezpieczeństwa. Stosunkowo trudna sytuacja jest na terenie Lubania, gdzie występują lokalne podtopienia i zalania. Tam przywrócone zasilania dla klientów będzie możliwe dopiero po ustąpieniu wody - podała Groń.

Po burzy, która przeszła przez powiat oleśnicki, na trakcję kolejową pomiędzy miejscowościami Grabowno a Dobroszyce spadło drzewo. - Drzewo uszkodziło lokomotywę pociągu, który tamtędy przejeżdżał. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Dla ponad 20 pasażerów zorganizowano komunikację zastępczą - powiedział Gielsa

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nawałnice | burze nad Polską | Dolny Śląsk | pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy