Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:09

05:18 18:03

23:02 07:06

18°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 991 hPa
  • Wiatr SSE 35 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
47% normy
pm 10
30% normy
Jutro 17°C 8°C
Sobota 23°C 10°C

Pod koniec tygodnia fala wezbraniowa na Odrze dotrze do Wrocławia

Na odcinku górnej Odry przemieszcza się fala wezbraniowa, która do Wrocławia dotrze w piątek lub sobotę. Poziom wody w obrębie Wrocławskiego Węzła Wodnego może osiągnąć stany alarmowe, ale nie ma zagrożenia powodziowego dla stolicy Dolnego Śląska.

Jak poinformowało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w środę na wodowskazach na Odrze w czeskim Bohuminie oraz polskich Chałupkach zostały przekroczone stany ostrzegawcze.

- Zgodnie z prognozą pod koniec tygodnia podwyższone stany wody powinny dotrzeć do okolic Wrocławia. Przewidywane przepływy na poziomie 600-700 metrów sześciennych na sekundę nie stanowią jednak zagrożenia dla Wrocławskiego Węzła Wodnego, który jest przygotowany na przyjęcie kilkukrotnie większych przepływów. Dla porównania w okresie wielkiej powodzi z 1997 r. przepływy osiągały poziom 3600 metrów sześciennych - podało w komunikacie biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Reklama

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu Julia Wach, na wodowskazie w podwrocławskim Trestnie stan wody na Odrze wynosi 363 cm, czyli 17 cm poniżej stanu ostrzegawczego. - Na górnej Odrze tworzy się obecnie fala wezbraniowa, co może powodować zwiększenie stanu wody we Wrocławiu na wodowskazie Trestno do poziomu alarmowego (450 cm) w piątek i sobotę - podała Wach.

W środę, ze względu na podwyższony stan wody na Odrze, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zdecydował o zamknięciu dla żeglugi odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od śluzy Zacisze do śluzy Różanka.

W środę stany alarmowe na dolnośląskich rzekach przekroczone są na 17 wodowskazach, zaś ostrzegawcze - na 18. Alarmy powodziowe nadal obowiązują w gminach Jelenia Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Lubań, Leśna oraz powiatach lwóweckiego i bolesławiecki. Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe - w gminach Świerzawa, Stare Bogaczowice, Janowice Wielkie, Mysłakowice, Marciszów, Kamienna Góra oraz powiatach jeleniogórskiego, kamiennogórski, zgorzeleckiego, złotoryjskiego, kłodzkiego, lubańskiego.

W związku z podtopieniami w ciągu ostatniej doby w regionie straż pożarna interweniowała 110 razy. Najczęściej w Kamiennej Górze, Zgorzelcu i Lubaniu.

Według prognoz IMGW w ciągu najbliższej doby w regionie mogą wystąpić przelotne opady deszczu o średnim i słabym natężeniu. W kolejnych dniach mogą wystąpić przelotne burze, w trakcie których prognozuje się opady na poziomie od 15 do 20 mm, miejscami do 30 mm.

Tak było w 2010 r. - przejmujące ujęcia z akcji ratowniczych:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy