Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:29

05:18 19:49

20:49 05:14

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1004 hPa
  • Wiatr NNE 15 km/h
36
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
87% normy
pm 10
55% normy
Jutro 12°C 1°C
Piątek 16°C 5°C

ONZ: Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne

Obecny rok ma szanse stać się jednym z najgorętszych, a lata 2015-19 - najgorętszym okresem pięcioletnim - podała w piątek w Genewie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), która jest wyspecjalizowaną agendą ONZ.

Jest jeszcze za wcześnie, aby przypisywać obecną falę upałów w Europie zmianie klimatu, ale jest ona "absolutnie spójna" z ekstremami powiązanymi z wpływem gazów cieplarnianych - podała WMO.

"Fale upałów będą coraz intensywniejsze, dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne, będą zaczynać się wcześniej i później kończyć" - powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis.

"Mamy jeszcze nadal koniec czerwca, ale wydaje się, że Ziemia przeżywa doświadczenie pięciu najgorętszych rekordowych lat, od 2015 do 2019 roku - dodała.

Obecna fala upałów spowodowana jest masami ciepłego powietrza znad Afryki. Także na północy tego kontynentu rejestrowane są w różnych miejscach ekstremalne temperatury.

Reklama

WMO ostrzegło również, że fali upałów mogą towarzyszyć susze, zwłaszcza w Europie Wschodniej, natomiast w środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu spodziewane są burze i silny grad.

W latach 2000-2016 liczba osób narażonych na fale upałów na świecie wzrosła o 126 milionów i chociaż naukowcy z tradycyjną ostrożnością uważają za przedwczesne przypisywanie tych upałów zmianom klimatycznym, to jednak odpowiada to scenariuszom, które zostały wcześniej opracowane.

Katastrofalne zmiany klimatu

Eksperci ostrzegają, że Ziemia ma czas tylko do 2030 roku, aby powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu.

Według najnowszego raportu Intergovernmental Panel on Climate Change dotyczącego zmian klimatycznych już w 2030 r. nasza planeta ma osiągnąć próg 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów rewolucji przemysłowej. Grozi to ekstremalną suszą, pożarami, powodziami oraz niedoborem żywności dla setek milionów ludzi. Przy wzroście temperatury o 3-4°C do 2100 roku poziom mórz podniesie się o 90 cm i zagrozi życiu ponad 750 milionom mieszkańców terenów przybrzeżnych.

Także Polskę czekają poważne konsekwencje zmian klimatu. Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska dokumentu pt. "Polityka środowiskowa do 2030 roku". Zgodnie z nim województwo łódzkie "będzie zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu".

Poziom wód gruntowych będzie się obniżał, "co negatywnie wpłynie na różnorodność biologiczną i zasoby naturalne, w szczególności na zbiorniki wodne i tereny podmokłe".

Oprócz tego zwiększa się zagrożenie wystąpienia szkodników roślin uprawnych, zmiana zasięgu ich występowania, chorób zwierząt bądź obniżenie wydajności zwierząt, co w sposób istotny może wpłynąć na efektywność produkcji rolnej, a przy większej skali także na poziom bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Powodem tak drastycznych zmian klimatu jest to, że emitujemy coraz więcej dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnianych (głównie węgla). 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy