Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:36

05:26 19:43

15:57 04:37

4°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr S 9 km/h
30
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
71% normy
pm 10
42% normy
Jutro 7°C 1°C
Poniedziałek 8°C 0°C

Odlatują ostatnie bociany

To już koniec lata? W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany.

Te, które zostaną na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą tym ptakom przetrwać mrozy.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie powiedział, że zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała. - Zostały jeszcze te ptaki, które późno się wylęgły. One jednak także odlecą na dniach. Sądzę, że do 20, 24 sierpnia nie powinno już być na gniazdach bocianów - powiedział Menderski i dodał, że bociany, które po tym terminie nadal będą na gniazdach prawdopodobnie już nie odlecą i zostaną na zimę w Polsce.

Reklama

- Pozwolimy im jeszcze trochę pomieszkać w gniazdach, a w październiku, czy listopadzie - zależnie od pogody - zabierzemy te bociany do ośrodków rehabilitacji ptaków, by tam przetrwały zimę - wyjaśnił Menderski.

Wśród ptaków, które już odleciały jest m.in. bociania rodzina z Żywkowa, która przeszła latem pierwszą w kraju udaną adopcję: para dorosłych straciła młode i ornitolodzy podrzucili im do gniazda inne bociany odpowiadające wiekiem tym, które zginęły. Dorosłe bociany początkowo dziobały obce pisklęta, ale po chwili przestały i, co więcej, zaopiekowały się podrzutkami. - Adopcję tę uważamy za w pełni udaną. To wielki sukces - podkreślił Menderski.

Bociany z gniazd warmińsko-mazurskiego zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. Menderski powiedział, że populacja tych ptaków nie styka się z bocianami gniazdującymi w Europie Zachodniej, ponieważ te ptaki zimują w zachodniej części Afryki. 

W lipcu w woj. warmińsko-mazurskim odbyła się akcja światowego liczenia bocianów (przeprowadza się ją co 10 lat), która ma pokazać jaki jest stan i kondycja bocianów w regionie, w kraju i na świecie. Menderski powiedział, że wyniki już nadesłanych do PTOP ankiet wskazują, że w niektórych gminach warmińsko-mazurskiego znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd. - Pełne wyniki tegorocznego liczenia bocianów będziemy jednak mieli pod koniec grudnia. One dadzą pełen obraz sytuacji - powiedział Menderski.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach - doliczono się tu aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie - 577 par.

Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy