Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:44

05:16 18:05

00:20 07:21

13°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr SW 18 km/h
4
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
10% normy
pm 10
6% normy
Jutro 23°C 11°C
Niedziela 23°C 10°C

​Lodowata woda w Bałtyku. Zakaz kąpieli podtrzymany

Przykra niespodzianka czeka tych, którzy teraz zaplanowali odpoczynek na Pomorzu Zachodnim. Cóż z tego, że piasek jest nagrzany, kiedy nie można wejść do wody, bo jest lodowata. W niektórych miejscach nie przekracza 10 stopni! Na plażach pojawiły się czerwone flagi informujące o zakazie kąpieli. Taka sytuacja może potrwać do wtorku – wtedy to oczekiwana jest zmiana kierunku wiatru, a wraz z nią wzrost temperatury wody.

Temperatura Bałtyku spadła w niektórych miejscach nawet do 9 stopni Celsjusza. Lepiej nie próbować kąpieli przy takiej temperaturze, bo może dojść do szoku termicznego, który grozi z kolei paraliżem ciała, co może skończyć się utonięciem.

Zakaz kąpieli w morzu obowiązuje m.in. na plażach w Darłowie, Dźwirzynie, Grzybowie, Kołobrzegu, Mielnie, Ustroniu Morskim i Gąskach.

Według synoptyków w najbliższych dniach na Pomorzu wciąż będzie wiało ze wschodu, a to oznacza, że zakaz nie zostanie prędko zniesiony.

Kąpiel w tak zimnej wodzie jest szczególnie niebezpieczna dla tych, którzy zaraz po opalaniu postanawiają się ochłodzić w Bałtyku. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może wywołać szok termiczny, w konsekwencji prowadzić do paraliżu i utonięcia - tłumaczą ratownicy.

Przyczyną tak niskiej temperatury wody w tej części Bałtyku jest zjawisko zwane upwellingiem. "Powstaje ono wówczas, gdy na wschodzie występuje wyż i wieje wiatr wschodni" - wyjaśniła dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Julianna Drożdżyńska.

"Warunki takie sprzyjają podnoszeniu się wód głębinowych. Wyższe warstwy wody zostają zepchnięte niżej, a woda z głębiny wypływa wyżej, jest ona zdecydowanie chłodniejsza" - powiedziała synoptyk.

Nieco lepsza sytuacja jest w Trójmieście, Międzyzdrojach, Świnoujściu czy na Helu, gdzie temperatura wody wynosi od 19 do 21 stopni Celsjusza i można się kąpać w morzu. 

Reklama

Według danych meteorologicznych, woda w Bałtyku jest najcieplejsza w sierpniu. Jak pokazuje praktyka, najzimniejsze kąpiele to zwykle okolice Kołobrzegu. Im dalej na zachód, tym cieplej - amatorzy pluskania w morskich falach najmniej ryzykują w okolicach Świnoujścia. Również w Zatoce Puckiej temperatury wody są z reguły sprzyjające.

Aktualna temperatura wody w Bałtyku (stan na 20 sierpnia, 7 rano):

Darłowo - 12 st.

Kołobrzeg - 12,2 st.

Ustka - 15,5 st.

Łeba - 17,6 st.

Władysławowo - 15 st.

Gdynia - 20,6 st.

Hel - 19,3 st.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bałtyk | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy