Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:06

04:43 20:21

08:44 01:37

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr ESE 4 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
37% normy
pm 10
23% normy
Jutro 21°C 7°C
Środa 20°C 8°C

Gwałtowne burze i trąby powietrzne nad Polską. Zerwane dachy

Gwałtowne burze i wichury przeszły w nocy nad Polską. Najbardziej niebezpiecznie było na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Lubuskiem oraz w Wielkopolsce. Nad Kotliną Kłodzką przeszła trąba powietrzna. Silny wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Wiadomo, że jest jedna ofiara śmiertelna. W miejscowości Studzionka (woj. śląskie) zginął mężczyzna. Synoptycy ostrzegają, że nadchodzą kolejne nawałnice. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu i wichury. Niewykluczone są też gradobicia. Ostrzeżenie dotyczy 10 województw.

Burzowy front przesuwa się z zachodu na wschód i obejmie swoim wpływem niemal całą Polskę. W nocy najbardziej grzmiało i padało na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i w Wielkopolsce. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że jest jedna ofiara śmiertelna nawałnic. W  miejscowości Studzionka (woj. śląskie) zginął mężczyzna. Na jego samochód spadło drzewo.

Jak wyglądała sytuacja pogodowa w Waszych miastach? Wypowiedz się!

Reklama

Strażacy mieli pełne ręce roboty. Silny wiatr zrywał dachy z domów i łamał drzewa, wielu mieszkańców zostało też pozbawionych prądu. Tylko na Śląsku służby interweniowały aż 460 razy. Łącznie w całej Polsce prądu nie ma około 40 tysięcy gospodarst. Komunikacja w regionie nadal jest utrudniona, po tym jak w wielu miejscach zerwana została kolejowa trakcja, stanęły pociągi. Utrudnienia występują między innymi na odcinkach kolejowych: Bielsko-Biała - Katowice (powalone drzewa na odcinku Kobiór - Pszczyna); Rybnik - Katowice (powalone drzewa na odcinku Leszczyny - Rybnik); Racibórz - Krzyżanowice; Żywiec - Zwardoń; Bytom - Chorzów Stary.

Sytuacja pogodowa na Śląsku. Zobacz więcej


Groźnie na Dolnym Śląsku - przeszła trąba

Bardzo niebezpiecznie było też na Dolnym Śląsku. Z relacji mieszkańców wynika, że nad Kotliną Kłodzką przeszła trąba powietrzna. W regionie uszkodzonych zostało 15 dachów. Najbardziej niebezpiecznie było w Międzylesiu. Ucierpiał między innymi dach kościoła.

Strażacy mają pełne ręce roboty, interweniowali już ponad 100 razy. Przede wszystkim pomagają mieszkańcom w zabezpieczeniu budynków. Na niektórych drogach zalegają drzewa. W miejscowości Michałowice trwają naprawy awarii prądu.

Nawałnice zatrzymały pociągi

Silna burza przeszła też nad Poznaniem. Tam również występują utrudnienia w komunikacji. Drzewa zablokowały między innymi trasę Poznań Wola-Kiekrz. Jak podaje PKP, zatrzymany został pociąg Świnoujście-Kraków Uznam. Utrudnienia dotyczą również 6 innych pociągów z Poznania w kierunku Szczecina.

Sytuacja pogodowa w Wielkopolsce. Zobacz więcej


Pomoc strażaków okazała się niezbędna także w Małopolsce. Musieli tam interweniować ponad 200 razy. Najwięcej strat odnotowano w powiatach krakowskim, myślenickim i wadowickim. Silny wiatr zrywał tam dachy i uszkodził linie energetyczne. Kłopoty są także w samym Krakowie. W tej chwili tramwaje nie kursują przez ulice Brożka, Nowosądecką, Podchorążych, Franciszkańską, Dominikańską, Kocmyrzowską, Ujastek Mogilski, Igołomską i Mrozową. Uruchamiana jest tam zastępcza komunikacja autobusowa. Nie kursuje także część autobusowych linii aglomeracyjnych. Szczególne utrudnienia z powodu zablokowanych dróg są w rejonie Zabierzowa i Liszek.

Sytuacja pogodowa na Opolszczyźnie. Zobacz więcej

Utrudnienia na kolei

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. cały czas pracują przy usuwaniu skutków nawałnic. W sumie burze spowodowały opóźnienia 250 pociągów, a 54 składy zostały odwołane.  Przewoźnicy - PKP Intercity, Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie wzajemnie honorują bilety w regionie.

Kilkaset osób i 50 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz kilkanaście pociągów sieciowych pracuje w tej chwili na Śląsku. Trwają prace nad przywróceniem ruchu w rejonie Katowic i Krakowa.

Pasażerowie otrzymują informacje o utrudnieniach. W pociągach wydawane są poczęstunki a na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.  Na dworcach w Krakowie i Katowicach pomocą służą także informatorzy mobilni. Informacji na bieżąco udziela infolinia PKP Intercity - 19 757. Jest ona dostępna także na stronie internetowej zarządcy infrastruktury.

121 pasażerów pociągu IC Chopin relacji Warszawa Wiedeń musi przesiąść się do autobusów, które przewoźnik zapewni przy współpracy z wojewodą. Pociąg został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobior (na szlaku Pszczyna - Kobior). Akcja może potrwać kilka godzin. Trasa Pszczyna - Kobior jest nieprzejezdna z powodu powalonych drzew.

2 pociągi międzynarodowe jadące w stronę Pragi i z Pragi pojadą zmienioną trasą przez Chałupki. Służby techniczne starają się też udrożnić odcinek z Czechowic Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą.

Przywrócono ruch na linii Kraków - Batowice w kierunku Warszawy. Przejezdna jest też trasa Zakopane - Sucha Beskidzka. Natomiast na trasie Sucha Beskidzka - Kraków służby oczyszczają tory z powalonych drzew.

Fatalne prognozy

Niestety, prognozy są fatalne. Synoptycy ostrzegają, że tak niebezpieczna burzowa aura się utrzyma.Wkrótce w zasięgu burzowego frontu znajdą się niemal wszystkie regiony Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed nawałnicami. Mocno grzmieć ma dziś w 10 regionach: w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem, Łódzkiem, na Mazowszu, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Wyładowaniom mają towarzyszyć ulewy oraz silny wiatr osiągający w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są również lokalne gradobicia oraz trąby powietrzne.

Wartości na termometrach nadal wysokie. Najgoręcej będzie na Podkarpaciu - nawet do 31 stopni Celsjusza, a najchłodniej na Pomorzu Gdańskim - maksymalnie do 23 stopni Celsjusza. Powieje na ogół umiarkowany wiatr, a w czasie burz silny i porywisty. Zachmurzenie - zwłaszcza w czasie burz -  będzie wzrastać.

Służby apelują o rozwagę i ostrożność w czasie burz. W czasie wyładowań atmosferycznych nie wolno chować się pod drzewami, z balkonów należy pousuwać wszystkie ruchome przedmioty i odłączyć od prądu sprzęty AGD.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!





INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy