Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:24

06:21 18:36

19:38 11:05

9°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1027 hPa
  • Wiatr W 2 km/h
41
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
99% normy
pm 10
65% normy
Jutro 24°C 11°C
Poniedziałek 24°C 11°C

El Niño tutaj może pomóc? Dramatyczny stan Missisipi

Jedna z największych rzek Ameryki Północnej ma poważny problem. Drugi rok z rzędu poziom wody w Missisipi jest historycznie niski. Z powodu słabnącego nurtu słona woda z oceanu dociera coraz wyżej. To zagraża ujęciom wody pitnej, również w dużych amerykańskich miastach. Ponieważ w najbliższym czasie nie zanosi się na deszcz, możliwe że wody w rzece w najbliższych tygodniach będzie jeszcze mniej. Okazuje się, że nieoczekiwanym sprzymierzeńcem Missisipi może się okazać... El Niño.

Na wodowskazach na odcinku niemal 650 kilometrów od ujścia rzeki Ohio do miasta Jackson poziom wody obecnie znajduje się poniżej krytycznego - wynika z danych amerykańskich służb: Narodowej Agencji Badania Oceanu i Atmosfery (NOAA) oraz służby geologicznej US Geological Survey.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Te dane potwierdza cytowana przez telewizję CNN hydrolog Katie Dedeaux z Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Memphis. Jak informuje, wskazania wszystkich wodowskazów w okolicach miasta są jednymi z najniższych w historii. Według specjalistki, poziom wody w Missisipi najprawdopodobniej będzie dalej opadać do połowy lub końca października. Dedeaux uważa, że pomóc mogą tylko bardziej długotrwałe opady.

Słona woda płynie w górę rzeki

Mniejsza ilość wody w rzece może prowadzić do groźnej sytuacji dla mieszkańców okolicznych miast, w tym tak dużych jak Nowy Orlean. Okazuje się, że ujęcia wody pitnej mogą być zagrożone przez napływ dużej ilości słonej, oceanicznej wody. Ponieważ nurt Missisipi słabnie, masy słonej wody pchane są z Zatoki Meksykańskiej w górę rzeki.

Sprawdź też: "Rozpoczęło się załamanie klimatu". Ziemia się gotuje

Aby powstrzymać napływ niezdatnej do picia wody, potrzebne będą bardzo intensywne opady deszczu. Według specjalistów, aby to się udało, w całej Dolinie Missisipi musiałoby spaść ponad 25 cm deszczu.

Rzeka cierpi przez upały

Poziom wody w Missisipi zaczął się obniżać na początku września, czyli znacznie wcześniej niż rok temu. Wówczas to zjawisko zaczęło się w październiku. Jak powiedziała Katie Dedeaux, z powodu ciągłych susz rzeka nie może się zregenerować.

Latem Stany Zjednoczone zmagały się z falami rekordowych upałów, z powodu których w południowej i centralnej części kraju deszczu spadło znacznie mniej wody niż zazwyczaj.

W Luizjanie było to najgorętsze w historii i trzecie najsuchsze lato w historii. Ponad 90 proc. tego stanu doświadcza poważnej lub wyjątkowej suszy - to najgorszy pod tym względem okres od 2011 roku. Rekordowe susze odnotowano też w innych stanach, przez które przepływa rzeka, czyli w Minnesocie, Missisipi, Wisconsin, Nebrasce, Kansas i Iowa. W wielu z tych stanów latem opady były o 5 do 20 cm mniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku - wynika z danych NOAA. W niektórych częściach Luizjany spadło nawet o 25 cm od średniej.

Rzece nie pomaga również to, że w trakcie dwóch ostatnich sezonów huraganów te niszczycielskie zjawiska - które przynoszą ogromne ilości deszczu - omijały ten region. Od dwóch lat rzeka nie jest więc zasilana wodą przez huragany.

El Niño - niespodziewany sojusznik?

Wszystkie te czynniki sprawiają, że poziom rzeki jest jednym z najniższych w historii. Jak jednak prognozuje NOAA, możliwe że w ciągu nadchodzących trzech miesięcy na południu USA mogą nadciągnąć większe niż zwykle deszcze.

Może cię zainteresować: El Niño zabija lasy Amazonii. Drzewa tracą swoją podstawową zaletę

Może się do tego przyczynić trwające obecnie El Niño. To niekorzystne zjawisko w tym przypadku może akurat okazać się zbawienne, bo zimą często doprowadza do większych opadów w tym rejonie Ameryki.

Długa na 3544 km Missisipi jest drugą największą rzeką Ameryki Północnej (wyprzedza ją tylko mająca 3768 km długości Missouri). Chociaż Missouri jest dłuższa, to ona jest dopływem Missisipi, do której wpada nieco na północ od Saint Louis.

***

Czytaj także: 

Wybory 2023. Tak wypełnisz kartę wyborczą, by głos był ważny

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Masz czas do 12 października

Jak zagłosować za granicą? Nie wszędzie wystarczy dowód osobisty

Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców. Bez tego nie oddasz głosu

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów? Tak wygląda proces ich liczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | susza | rzeka | ocieplanie klimatu | globalne ocieplenie | El Nino
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama